2021 resmi tatil günleri! Bu yıl kaç gün tatil yapacağız?

2021 yılında kaç gün tatil var sorusu şimdiden merak konusu oldu. 2020'nin sonlarını yaşadığımız şu günlerde, çalışanlar 2021'de kaç gün tatil yapacağını araştırmaya başladı. Enuygun.com’un gelecek yıl tatil planlamasına göre, gezginler, yıl genelinde ise hafta sonlarını tatillerle birleştirerek 6,5 gün izinle 40 gün tatil yapabilecek.

2021 resmi tatil günleri! Bu yıl kaç gün tatil yapacağız?

Enuygun.com açıklamasına göre, pandemi yüzünden geçtiğimiz yaz dilediği gibi tatil yapamayanlar için gelecek yılın yazı güzel tatil seçenekleri sunuyor.

Önümüzdeki yıl mayıs ve temmuz aylarında dini bayramları resmi tatillerle birleştirenler, 16’şar güne kadar tatil yapabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, yeni yılın tatil planlamasına göre, mayıs ve temmuz aylarında bol bol tatil yapma fırsatı doğacağını belirtti.

Hacıbayramoğlu, yeni yıla 1 Ocak Cuma günü yılbaşı tatili ile girildiğini ve 23 Nisan Cuma gününün, hafta sonu ile birleştirilip yakın yerlere tatile çıkılabileceğini ifade etti.

Gelecek yıl mayıs ayının tatil açısından çok zengin olduğunu kaydeden Hacıbayramoğlu, “Birleştirme yapacaklar için ayın yarısı tatille geçebilir. Ramazan Bayramı tatili 12 Mayıs Çarşamba Arife günüyle başlıyor. Önceki 2,5 gün izin alıp hafta sonlarıyla birleştirilebilir. Sonraki hafta 19 Mayıs tatili çarşamba gününe denk geliyor. 17 Mayıs Pazartesi ve 18 Mayıs Salı günü için de 2 günlük izin alarak, toplamda sadece 4,5 gün izinle 10 güne kadar uzayan bir bayram tatili yapılabilir. Hatta 20-21 Mayıs için de izin alırsanız toplamda 6,5 gün izinle 16 günlük bir tatile çıkabilirsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

TEMMUZ'DA 4,5 GÜN İZİNLE 16 GÜN TATİL FIRSATI

Temmuz ayının da mayıs ayı gibi bol tatil fırsatı doğurduğuna dikkati çeken Hacıbayramoğlu, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü perşembeye denk düşüyor, cuma günü izin alıp hafta sonu ile birleştirebilirsiniz. 19 Temmuz yani hemen sonraki pazartesi günü de Kurban Bayramı’nın arife günü. Dolayısıyla cuma tam gün ve pazartesi yarım gün izin alarak toplamda 1,5 gün izinle 11 gün; 12, 13 ve 14 Temmuz için de izin alıp toplam 4,5 gün izinle de 16 gün tatil yapılabilir. Böylece yazın en güzel zamanı olan temmuz ayı için güzel bir tatil fırsatı doğuyor.” ifadelerini kullandı.

Hacıbayramoğlu, “30 Ağustos Zafer Bayramı ise pazartesi günü. Yılın son tatil fırsatı 29 Ekim ise cuma gününe denk düşüyor. 28 Ekim Perşembe yarım gün böylece yarım günlük izinle 4 günlük seyahat yapılabilir.” açıklamasını yaptı.

Bayram tatillerine yaklaştıkça uçak ve otobüs bileti alımlarında yoğunluk yaşandığını bunun da fiyatlara etki ettiğini belirten Hacıbayramoğlu, “Mayıs ve temmuz ayları için tatil planınızı önceden yaparsanız ve bilet almak için erken davranırsanız uygun fiyatlı bilet bulabilirsiniz. Uçak biletlerini Enuygun Bilet İptal Güvencesi ile satın alanlar, olası iptal durumlarında bilet tutarının yüzde 90’ını iade alabilirler.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
ne kadar tembel, nasıl bir milletiz!!! daha şimdiden nelerin hesabını yapıyorlar
ülkemizin en başarılı ve istikrarlı olduğu konudur tatil, iş ilanı vediğimde,çalışmaya aday kişinin soruları 1-hafta sonları tatil varmı ? (pazar tatil dediğimde) 2-cumartesi tam gün mü ?(c.tesi erken çıkyoruz dedim) 3-resmi tatillerde tatilmiyiz ? tatil ve izin herkesin en doğal hakkıdır ama iş görüşmesinde sorulan şeyler sadece tatil içerikliyse,yanlış yeri aramışınız demektir,denize yakın güzel bi oteli aramalıydı kardeşimiz
calisanin tatilini gasp etmeye meyilli isveren sayisi cok olunca bu sorular normal
AYNI İŞYERİNDE BİRİ 12/24 DİĞERİ 08:17 ARASI ÇALIŞIYOR MAAAŞLAR HEMEN HEMEN AYNI LAKİN BİRİ YATARAK BİRİ ALIN TERİ İLE BÖYLE BİR DÜZEN VAR
Biri alın teriyle, diğeri alın teri alın teri + sömürülerek para kazanıyor. Önemli olan çok çalışanın çok almasıdır. Buradaki haksızlık çok çalışanın hakettiğini alamamasıdır. Daha az çalışan hakkını almıştır.Diğeri daha çok almalıdır. Sorunu doğru tespit edelim öncelikle... Niye fazla çalışana göre, daha az çalışana ayar veriyorsun ki.. Tam tersini yapmalısın. Diğerine göre daha az çalışan, bunu alıyor ise, daha fazla çalışan şunu almalıdır.. Demen gerekir. Senin dediğinle aynı şey değil ayrıca bu!! 8-5 çalışanın ne suçu var ayrıca, almasın mı verilen parayı!! Sorun patronda kardeş..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler