FİNANS

9 yılın ardından ilk! Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Yeniden diyalog sürecine girilen Mısır ile Türkiye arasında kritik bir görüşme yapılacak. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin Mısır'a gideceği öğrenildi. Bu hareket 9 yılın ardından Bakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle önem taşırken, Nebati'nin Mısır Maliye Bakanı ile de görüşmesi planlanıyor.

9 yılın ardından ilk! Bakan Nebati Mısır'a gidiyor

Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İslam Kalkınma Bankası 346. İcra Direktörleri ve Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantısı'na katılmak üzere 1 Haziran'da Mısır'a gidecek. Yapılacak olan bu ziyaret 2013 yılında gerçekleşen darbe sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır'a, yıllar sonra bakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

MISIR MALİYE BAKANI İLE GÖRÜŞECEK

Bakan Nebati'nin Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleşecek toplantı marjında Mısır Maliye Bakanı ile de görüşmesi planlanıyor.

İki ülke arasındaki ilişkiler 8 yıllık aradan sonra 2021 yılında normalleşme sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısıra giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı. Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye'ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden atanması konusunda iyi niyetler ortaya konmuştu.

Bakan Nebati daha önce de yatırımcı buluşmaları kapsamında ABD ve İngiltere'ye gitmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler