FİNANS

AK Partili Nurettin Canikli: TCBM Başkanı değişikliği piyasaya meydan okumak değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Merkez Bankası Başkanı değişikliğinin piyasalara meydan okumak anlamına gelmediğini açıklayan paylaşımlar yaptı.

AK Partili Nurettin Canikli: TCBM Başkanı değişikliği piyasaya meydan okumak değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, "Hükümetin, optimal pozitif reel faiz seviyesinin belirlenmesinde para politikası araçlarını rasyonel kullanmadığını ve bu nedenle de ekonomiye büyük bir mali yük getirdiğini düşündüğü Merkez Bankası başkanını değiştirmesi piyasalara meydan okumak değildir. Sadece ekonominin kaynaklarının ve para politikası araçlarının verimli ve etkili kullanılması gerektiği hassasiyetini yansıtır" dedi.

'AMAÇ FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAMAK'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Ekonomi İşleri Başkanı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, yaşanan ekonomik gelişmelere ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Canikli, Merkez Bankası başkanlarına kanunla verilen öncelikli görevin, fiyat istikrarının sağlanması olduğunu ve bugüne kadar görev yapan tüm Merkez Bankası başkanlarının kanunla verilen fiyat istikrarının sağlanması hedefine hep sadık kaldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen herhangi birisinin bu hedefin dışına çıkması mümkün değildir, eşyanın tabiatına aykırıdır. Hükümetlerin temel hedefi olan istikrarlı büyümenin ancak öngörülebilir ve makul seviyelerde kontrol edilebilen fiyatlar genel düzeyi ile gerçekleştirilebildiği bilimsel bir olgudur. Para politikası araçları da bu gerçek göz önünde bulundurularak dizayn edilir. TL cinsi varlıklara sağlanan reel getirinin pozitif bir değerde dengelenmesi, TL cinsi varlıklara olan talebin canlı tutulması için gereklidir. Negatif reel faizin TL cinsi varlıklardan altın ve dövize doğru yönelişi ve dolarizasyonu hızlandırdığı bilinmektedir ve görülmüştür. Ekonomi tek bir dengeden ibaret değildir, bir dengeler manzumesidir. Tüm bu dengelerin birlikte değerlendirilmesi ve modellenmesi gerekir. Pozitif reel faizin para ikamesini durduracak, hatta ters para ikamesinin önünü açacak seviyede olması rasyonel olmanın bir gereğidir."

'PİYASALARA MEYDAN OKUMAK DEĞİLDİR'

Diğer taraftan, pozitif reel faizin optimal seviyede olmasının da bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Canikli, şunları ifade etti:

"Optimal seviyenin altında kalan reel faiz oranı dolarizasyon akışını durdurmaz. Optimal seviyenin üzerinde belirlenen reel faiz ise ekonomi için büyük maliyetler ortaya çıkarır. Üretim, ihracat, istihdam hedeflerini olumsuz yönde etkiler. Finans kuruluşlarının aktif kalitesini bozar. Optimal reel faiz seviyesi için yol gösterici faktörlerden bir tanesi beklentilerdir, piyasa beklentisidir. Piyasa beklentisi pozitif reel faizin sınırını belirler. Piyasa beklentisinin üzerine çıkılması ekonomiye yük getirir, enflasyon beklentisini yukarıya taşır. Ekonomideki fiyatlamalar da yükselen enflasyon beklentisine göre realize olur. Bu durum Merkez Bankasının temel hedefi olan fiyat istikrarının sağlanmasını da zorlaştırır. Hükümetin, optimal pozitif reel faiz seviyesinin belirlenmesinde para politikası araçlarını rasyonel kullanmadığını ve bu nedenle de ekonomiye büyük bir mali yük getirdiğini düşündüğü Merkez Bankası Başkanını değiştirmesi piyasalara meydan okumak değildir. Sadece ekonominin kaynaklarının ve para politikası araçlarının verimli ve etkili kullanılması gerektiği hassasiyetini yansıtır."

'PİYASA KURALLARININ UYGULANMASI KIRMIZI ÇİZGİ'

Canikli, Türkiye ekonomisinin 19 yıldır piyasa kurallarını hiç taviz vermeden uyguladığını, iç ve dış şokların yoğunlaştığı dönemlerde dahi sermaye hareketlerinin liberalizasyonunu sağladığını vurgulayarak, "Türkiye ekonomisi için piyasa ekonomisi kurallarının kararlılıkla uygulanması altının çizilmesi gereken bir kredibilite kaynağı olmuştur. Bundan sonra da piyasa kurallarının ve sermaye hareketlerindeki liberalizasyonun kararlılıkla uygulanması kırmızı çizgiler olmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

dfghjkl (1)

dfghjkl (2)

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
Süslü süslü laflar, bomboş içerik ! Güreşçi Hamza'yı bekliyoruz bu göreve, utanmazlar bunu da yapın tam olsun...
aynen öyle, lügat parçalamış ama boş boş konuşmuş
Arkadaşlar siyasi duruşunuza göre konuşmayın Bişey biliyorsanız konuşun feyz alsınlar Bilmiyorsanız susun adam sansınlar.
vatan hainlerinin yüzü gülsün... ama nere kadar birlik olma zamanı biz güçlüyüz elhamdülillah
hayirdir insallah. daha nasil birlik beraberlik olunacak. ecevit yuzde 35 develuasyon yapti yazar kasa firlattik suratina. insanlar sokaga cikip eylemmi yapıyor ne yapiyirda ınsanlara vatan haini yaftasi yapistirdin. benim vatan sevgimi sen sorgulamayassin...istikrar yoksa insanlar tabikii cani yaninca tenkitini yapacak
ulan bir gecede %15 fakirleştin be adam ne güçten bahsediyorsun . Yarın öbür gün ben neden açım diye ağlama .
@cemil_sahinturk_1930 tabi tabi bütün ülke bayram ediyoruz vatan haini olarak cebimizdeki para eriyor diye seviniyoruz. Allah sizi bildiği gibi yapsın.
ülkenin ekonomisi batmış,millet açlıktan kırılıyor, işsizlik has safhada esnaf intihar ediyor,borçları gırtlağı geçmiş ne birliğinden bahsediyorsun elhamdülillah
Vatan haini kim, bunu görüp kabul ettiğinizde inanın herşey çok daha güzel olacak İNŞALLAH.
Sen kimsin de millete vatan haini diyorsun. Edepsiz.
Ezanlarımızı susturamayacaksınız, bayrağımızı indiremeyeceksiniz ! Tek Dolar..tek Euro..tek Sterlin..
bu durumu güç olarak düşünmek herkese nasip olmaz.üretmez ve tüketirsen,başkalarına böyle kukla olursun.
baya etkili oldu twet atmaniz hersey daha kotu oldu 3 gun konusmasaniz herdey daha guzel olacak
Geri Dön