Altın 'bol likidite, düşük faiz ve salgın' ortamında yükselişini sürdürüyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını karşısında merkez bankalarının para musluklarını açması ve salgında ikinci dalga endişeleri ile altının onsu yükselişine devam ederek 1.780 doları test ederken, yurt içinde gram altının fiyatı 400 lirayı hedefe koydu.

 Altın 'bol likidite, düşük faiz ve salgın' ortamında yükselişini sürdürüyor

Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerini gidermek için devreye giren merkez bankalarının genişlemeci para politikaları ve geçen haftadan itibaren yüksek sesle tartışılan salgında ikinci dalga endişeleri, yatırımcıların güvenli liman olarak görülen varlıklara ilgisinin diri kalmasını sağladı.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ekonomik toparlanmanın zamanlaması ve gücüne ilişkin ciddi belirsizliklerin devam ettiğini, Fed'in bu zorlu zamanda ekonomiyi desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğunu vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası da varlık alım hedefini 745 milyar sterline yükseltirken, bugün de Japonya Merkez Bankası toplantı tutanaklarında yeni aksiyonların alınabileceğinin sinyali verildi.

Tüm bunlar uluslararası piyasalarda altının ons fiyatında yükselişi beraberinde getirirken, yurt içinde de altının gram fiyatını yukarı yönlü destekledi.

Altının ons fiyatı arka arkaya yükselişini 3'üncü haftaya taşıdı. Bugün de Ekim 2012'den bu yana en yüksek seviye olan 1.780 dolar seviyelerini test eden altının onsu, bu yıl yatırımcısına toplamda ise yüzde 17'nin üzerinde kar ettirmiş oldu.

Altının onsundaki yükselişten destek bulan gram altın ise geçen yılın kasım ayından bu yana görülen yukarı yönlü trendine devam etti. Bu yıl rekorunu 396,5 liraya taşıyan altının gram fiyatı, bugün 392 lira seviyesinde işlem gördü. Böylece gram altında teknik açıdan 400 lira direnç seviyesi gündeme geldi.

'ONS ALTINDAKİ YÜKSELİŞTE EN ÖNEMLİ UNSUR GÜVENLİ LİMAN TALEBİNİN ÇALIŞMASI OLDU'

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Integral Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Seda Yalçınkaya Özer, ons altındaki yükselişin aslında geçen yıl başladığını, koronavirüs salgınının ortaya çıkmasından itibaren yukarı yönlü hareketin çok daha güçlenerek devam ettiğini söyledi.

Küresel ekonominin salgından dolayı oldukça kırılgan olduğuna işaret eden Özer, en ufak bir haber akışının bile ons altında yükselişe yol açtığını kaydetti.

Özer, ons altındaki yükselişte en önemli unsurun güvenli liman talebi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

''Salgında ikinci dalga olasılığı da konuşuluyor ama şu anda ekonomi kilitlerinin açılmasıyla bu endişeler biraz daha geri planda kalmış durumda. Buna karşın ons altındaki yükseliş sürüyor. Burada birçok etken var. ABD için ticaret görüşmelerinin tekrar daha kötüye gideceğine yönelik endişeler mevcut. Öte yandan Fed politikaları, doları zayıflatan bir hareket alanı içerisinde. Geçtiğimiz toplantıda Fed getiri eğrisi kontrolünden bahsetmişti. Bu bir sonraki toplantıda yapılırsa, önümüzdeki dönemde dolara ilişkin getirinin daha kısıtlanacağı bir ortam olabilir. Bu ons altının daha da yükselmesini sağlar. Kısacası bol likidite ve düşük faiz ortamının yanı sıra, ABD 10 yıllık tahvil faizinin şu anda bulunduğu düşük seviyeler nedeniyle küresel ölçekte altın fiyatlarının destekleneceği ortamın devam etmesini bekliyoruz. Bunu baltalayabilecek en önemli gelişme Kovid-19 aşısının bulunması ve artık uygulanması olacak. Bu durum ons altında düşüşlerin çok daha hızlı olmasını beraberinde getirecektir.''

Ons altında 1.765 ve sonrasında 1.720 dolar seviyelerine kısa vadeli geri çekilmelerin yatırımcılar için alım fırsatı doğurabileceğinden bahseden Özer, ''Orta ve uzun vadede ise 1.650-1.750 dolar bandını takip ediyoruz. Bu teknik aralığın üst bandını yukarı doğru kırdık. Alt banda doğru bir geri çekilme olsa dahi, bu seviyenin altında kalıcı olunmadığı sürece alım fırsatı doğabilir.'' diye konuştu.

Özer, ons altındaki her ciddi yükselişin, gram altının gerileme potansiyelini azalttığına dikkati çekerek, ''Teknik olarak 377-385 lira bandı gram altın için kısa vadede iyi bir alım fırsatı verecektir. 400 lira seviyesi ise kısa vadede direnç olarak takip edilecektir.'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Altın tarihi boyunca hiç bir zaman, zarar etmemiş ve devamlı yükselen en kıymetli madendir... Bunun için herzaman en güvenli limandır ALTINDIR
Yanlışın var. 2012 de 110 liradan 65 liraya kadar düşmüştü. yani bazen düşebilir altin da. Düşmez kalkmaz bir Allah demiş atalarimiz. fakat uzun vadede Altın elbette güvenli liman. ama asla yatırim sayılmaz. yatirım demek kar demek. altın kar etmez ancak ve ancak kendi degerini korur.
çünkü herzaman satacak birini bulurlar
@ersanlitk ALTIN ENDÜSTRİDE ELEKTRONİKTEN TIBBA UZAY ARAÇLARINA ASKERİ TEKNOLOJİYE KADAR KULLANILIYOR AYRICA ZİNET EŞYASI VE DEĞİŞİM ARACI OLDUĞU İÇİN TALEP GÖRÜYOR
TL açısından evet ama dolar bazında altın gayet düşüyor ve çıkıyor.
@ozmoo007 Nasıl kendi değerini korur yatırım yapılmaz anlatır mısın? Geçen sene 100.000 tl altın'a yatırsaydın 48.000 tl den fazla getirisi olurdu. Aynı parayı Dolara yatırsaydın 42.000 tl getirisi olurdu. 2010 da altın 67 tl idi şimdi 385 tl buna yatırım yapılmayacakta neye yapılacak?
@alanya.antalya senin kuyumcu veya sarraf dükkanı nerde soyguncular milletin sırtından zengin olup lüks yaşıyonuz satarken yüksek alırken defalarca vur hesap makinasına
ALTIN YIL SONU 450-480 ARALIĞINDA İŞLEM GÖREBİLİR
@resha01 BU ÖNGÖRÜYÜ HANGİ DONANIM VE VASIFLA YAPIYORSUN. BENDE DİYORUMKİ MİLLETİN NAKİTİ BİTİNCE DOĞAL OLARAK ELİNDEKİ KIYMETLİ MADENLERİ TEDAVÜLE SÜRECEK, VE ALTINDA BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ OLACAK.
@resha01 altın düşer veya yükselir.ama baktığımızda altın kaybettirmez uzun vadede.öyle insanlar nakite sıkıştığında altını satar düşer demekte hayal dünyası.yakın geçmişte devletin en yetkiliside satın altınınızı dedi.noldu gene yükseldi.öyle senin benim satmamla olmuyor bu piyasa.ekonomi bilimi farklı bir olgu.birbiriyle bağlantılı denklemler.allah düğün yapanlara kolaylık versin.bu gidişle işleri zor.uzun zamandırda düşmüyor.eskiden ninelerimiz dedelerimiz altın mı görmüş düğünlerde.alışalım yeni düzene.eskiye dönüş.bırakın altını.insanlar aysonunu nasıl getiririm onu düşünüyor.
Merkez bankasında altın bolluğu var diyor Maliye Bakanı spekülasyon yapıyorlar zannediyorum
@szenci dostum araştır bak istersen türküye son 2 yıldır en çok altın alan 3 ülkeden biri rakamlar sahte değil yani
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler