FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Altını ne düşürüyor?

Analistler altın fiyatlarının son dönemdeki düşüşün arkasında birden fazla nedenin olabileceğine işaret etti.

Altını ne düşürüyor?

Altının onsu dünkü işlemlerde son iki ayın en düşük seviyesine geriledi bugün de yine aynı seviyeden işlem görmeye devam ediyor. Altının onsu şu anda 1279 dolardan işlem görüyor. Değerli metal son beş haftadır arka arkaya değer kaybediyor ve bu hafta son beş haftanın en kötü performansına imza atmaya hazırlanıyor. Analistler, altındaki düşüşün arkasından birbirinden farklı nedenler sıralıyor.
RUSYA ETKİSİ

Temel neden Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi gerginliğin ara ara ateşlenmesi olarak gösterilse de bunun etkisinin kısa süreceğine inanılıyor. Finansal danışmanlık şirketi Macquarie Securities’in değerli metal analistlerinden Matthew Turner, CNBC kanalına yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki beş ayda altında aşağı yönlü baskının devam etmesini bekliyoruz” dedi.
ALTINDA DÜŞÜŞ SÜRECEK

Diğer bir danışmanlık şirketi SP Angel’dan madencilik analisti John Meyer de altında düşüşün devam edeceğine işaret etti. Meyer, altının onsunun 2014’ün geri kalanın aylarında da mevcut seviyesinde gidip geleceğine işaret etti. CNBC’ye konuşan Meyer, “Evet altında düşüş sürecek” dedi.
TALEP DÜŞÜŞÜ DE ETKİLEDİ

Altın fiyatlarının düşüşünde fiziki talebin düşmesi de etkili oldu. Çin ve Hindistan gibi önde gelen altın alıcı ülkelerden azalan talep, değerli metalin onsunun düşmesine neden oldu.

YÜZDE 400 YÜKSELDİ

Altın fiyatları Aralık 2012’ye kadar geçen 10 yılda yüzde 400 değerlendi. Bu değerlenişte önde gelen merkez bankalarının gevşek para politikaları ve ABD Merkez Bankası Fed’in piyasaya sağladığı likidite desteğinin de etkisi büyük oldu. Ancak altın 2013 yılını yüzde 30’a yakın değer kaybıyla kapattı. Bunda da yine Fed’in para politikasında sıkılaştırma başlatacağını açıklaması ve yatırımcıların ABD’ye yönelmesi etkili oldu.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler