Bakan Albayrak: Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi pandeminin etkilerini 2. çeyrekte hissedeceğimizi biliyorduk. Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli.' dedi.

Bakan Albayrak: Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kötümser tabloların aksine gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) oranının dünya ülkelerine kıyasla iyi sonuç verdiğini belirterek, "Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli." ifadelerini kullandı.

Albayrak, Twitter hesabından, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Dünya ekonomilerini durma noktasına getiren yüzyılın felaketi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde hissedileceğini bildiklerine dikkati çeken Albayrak, "Kötümser tabloların aksine GSYİH oranımız dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sonuç verdi. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam, dinamikleri kuvvetli." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, milli ekonomi hedefleri, istihdama dayalı üretim, vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle Türkiye'nin yılı pozitif ayrışarak kapatacağını vurgulayarak, "2021'e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşallah 'V' çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz." ifadelerini kullandı.

ÜLKELERİN BÜYÜME ORANLARI

Albayrak'ın paylaşımında, ülkelerin ikinci çeyrek GSYİH oranları da yer aldı. Buna göre, ABD yüzde 31,7'lik daralmayla listenin ilk sırasında bulunurken Birleşik Krallık'ın ikinci çeyrek küçülme oranı yüzde 22,8 oldu.

Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 14,1'lik daralma olduğunun görüldüğü listede, G7 ülkeleri ortalaması yüzde 11,9, OECD ortalaması da yüzde 10,9'luk küçülme oldu.

Nisan-haziran dönemindeki yüzde 9,9'luk daralma ile listenin son sırasında yer alan Türkiye'yi, yüzde 10'luk daralmayla Japonya izledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Damat sen yine konuştun dolar yine tavan yaptı sahi dolarla maaş almıyorduk değilmi unutmuşum
Bu adam ve bunun gibiler ne kullanıyorsa bize de verin kardeşim Türkiye'nin üst tabakası yıkılmaz alt tabakanın yerin de yerler esiyor heyyy alooo açız aç eve bir ekmeği zor alıyoruz ,işsisiz, borçluyuz ailemiz de şiddet cinayet her geçen gün daha da artıyor siz çocuklarınıza et alırken biz makarnayla kandırıyoruz vs,vs siz nerede yaşıyorsunuz Türkiye hiç bu kadar yok olmamış dı haberiniz var mı sizin sayın Albayrak yandaşlarına söyleyecek laf bile bulamıyorum çünkü kitle belli uyutuluyorlar lakin ne söylesen algı kapalı olan bize oldu.
Turkiye ekonomisini cokomel ve etipufla daha cok guclenez baganim avrupada gara gara dusunecek bunlar nasil ekonomilerini boyle guclendirdi diye
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler