FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Bakan Nebati: Başarı hikayelerini beraber yazacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İTO İş Dünyası Buluşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati fiyatlardaki artış ve enflasyon oranlarıyla ilgili, "Dünya, enflasyon ve büyüme ikilemiyle karşı karşıya." ifadelerini kullandı. Bakan Nebati ayrıca, " Yeni başarı hikayelerini yine beraber yazacağız." dedi.

Bakan Nebati: Başarı hikayelerini beraber yazacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İstanbul'da iş insanlarıyla bir araya geldi. İTO İş Dünyası buluşmasında ekonomik gelişmeleri değerlendiren Bakan Nebati enflasyon, enerji fiyatları, ithalat ve ihracattaki son gelişmeleri değerlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘‘Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Enflasyon tüm dünyanın gündeminde bir sorun durumunda. Bu konuyu daha çok konuşacağız. Müzmin karamsarlar battık bittik edebiyatından vazgeçmeye dursunlar. Biz enflasyonla mücadelede kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Yeni başarı hikayelerini hep beraber yazacağız’’ dedi.

thumbs_b_c_832a85471c4d979999beb49e9a45faea

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ev sahipliğinde düzenlenen ‘İstanbul Ticaret Odası İş Dünyası Buluşması’ programına katıldı. Toplantıya İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in yanı sıra İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu liderleri katıldı. Bakan Nebati yaptığı konuşmada enflasyonun küresel bir problem olarak ortaya çıktığına dikkat çekerek enflasyonla mücadelenin kararlılıkla devam edeceğine vurgu yaptı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise Bakan Nebati’ye iş dünyasının talep ve beklentilerini aktardı.

"ÖZGÜVENİMİZİN ALTI BOŞ DEĞİL"

Enflasyonla mücadelede kararlılıkla adımlar attıklarını ifade eden Bakan Nebati, ‘’Enflasyon küresel bir sorun olarak ortaya çıktı. Enflasyon tüm dünyanın gündeminde bir sorun, bu konuyu daha çok konuşacağız. Biz problemleri yok saymıyoruz. Halının altına süpürme niyetimiz yok. Kalıcı çözümler için çalışıyoruz. Stratejik hamleler yaparak yolumuza devam ediyoruz. Kötümserler karamsarlığa devam etsinler. Bizim iyimserliğimiz onlara da yeter. Bizim özgüvenimizin altı kesinlikle boş değil. Kimsenin en ufak bir endişesi dahi olmasın. Gerekirse ecdadımız gibi gemileri karadan yürütür, yolumuzdan hedefimizden sapmayız’’ diye konuştu.

"KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNLERİ YÜZDE 1 DÜŞTÜ"

ABD’de katıldıkları toplantılarda enflasyon konusunun da yer aldığını dile getiren Bakan Nebati, "Dünya Bankası ve IMF toplantıları için Washington’daydık. Çok yoğun toplantılar serisini gerçekleştirdik. Konuşulan şeyler aynı şeyler. Bugün küresel ekonominin dalgalı seyrettiği dönemden geçiyoruz. Dünya salgının oluşturduğu ekonomik tahribatı onarmaya çalışırken enflasyon küresel problem olarak ortaya çıktı. Her oturumun en önemli maddesi enflasyondu. Enerji ve gıda olmak üzere fiyatlarda artışlar oldu. Rusya-Ukrayna savaşı ekonomideki büyüme tahminlerini yüzde 1 oranında düşürdü. BM, 2022 küresel büyüme tahminlerini 3,6’dan 2,6’ya düşürdüğünü açıkladı" dedi.

TURİZM VURGUSU

Rusya ve Ukrayna savaşının turizme etkisinden de konuşan Nebati, "Turizmde Rusya ve Ukrayna’dan gelemeyecek turist sayısını diğer ülkelerden sağlayacak kapasitedeyiz, çeşitliliğe sahibiz. Sadece turizmde değil tüm alanlarda krizden çok farklı çıkacak bir Türkiye’nin sesini duyuyoruz. Savaş ortamı emtia fiyatlarının artmasına neden oluyor. Söz konusu sorunların enflasyon ve cari dengeye yansımalarını ortadan kaldıracak önlemleri almaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"KÜRESEL RİSKLERİN FARKINDAYIZ"

Bakan Nebati konuşmasına şöyle devam etti: "KDV iadelerinin zamanında ödenmesi önceliklerimiz arasına aldık. Son 4 ayda hayata geçirdiklerimizle gerçekten bir çok sorunun üstesinden geldik. Enflasyonla mücadele konusunda denetimler yapmaya devam ediyoruz. İşyerinde usulsüzlük tespit edilenler ceza alıyor. Bizim kulaklarımız sizde, reel sektör olmaksızın adım atmıyoruz.İş dünyasının sorunlarını Cumhurbaşkanımız önderliğinde çözmeye devam edeceğiz. Savaşımız enflasyonla ilgili olacak. Enflasyon belasıyla mücadelede önemli adımlar atıyoruz. Kararlılıkla ortaya koyacağız. Küresel risklerin farkındayız tüm adımlarımızı buna göre atıyoruz. İş dünyası ile istişare altında olacağız. İş dünyasının fikirlerini asla kulak arkası etmeyeceğiz. Geçmiş 20 yılda elde ettiğimiz başarılar gelecek için başarıların teminatıdır. Tarihsel birikimimizi yarınlara taşıyarak dünyanın birçok sorunu aşmasını sağlayacak avantajlara sahibiz. Biz bu topraklara özümüze güven duyuyoruz. Yarına yön veren hedef ülke Türkiye olma yolunda karamsarlığa kapılmamız asla söz konusu olmayacaktır. Biz bu toprakların insanına tam bir inançla bağlıyız. Her zorlukta bir kolaylık vardır. İşler iyimserlikle bakılarak, alternatifler gözeterek çözülür. Karamsarlar yolumuzdan çekilsin. Yapıcı her türlü söz başımızın üstündedir".


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler