FİNANS

Bugünden itibaren değişti! Sütün fiyatı artık kalitesine göre olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aldığı yeni karara göre sütün fiyatı bundan sonra kalitesine göre değişecek. Buna göre ''Bugünden itibaren A kalite süt fiyatı 2 lira 90 kuruş; B kalite sütün fiyatı 2 lira 85 kuruş; C kalite süt ise 2 lira 80 kuruş üzerinden alınacaktır'' denildi.

Bugünden itibaren değişti! Sütün fiyatı artık kalitesine göre olacak

Yenişehir İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, “Tarım ve Orman Bakanlığı'nın aldığı yeni karara göre 1 Mayıs- 30 Haziran tarihleri arasında süt fiyatları kalite esaslı baz alınarak fiyatlandırılacak.

A KALİTE 2 LİRA 90 KURUŞ, C KALİTE 2 LİRA 80 KURUŞ

Bugünden itibaren A kalite süt fiyatı 2 lira 90 kuruş; B kalite sütün fiyatı 2 lira 85 kuruş; C kalite süt ise 2 lira 80 kuruş üzerinden alınacaktır. Buna ilave olarak devletin vermiş olduğu 30 kuruşluk destekleme dışında sütün kalitesine göre ek destek fiyatlandırması yapılacaktır” diye konuştu.

Başkan Tuna, “Yenişehir bölgesi olarak Türkiye’de en kaliteli süt üreten bölgelerden birisiyiz. Üreticilerimiz her zaman olduğu gibi bundan sonrada en kaliteli sütü üreterek daha fazla kazanç elde edeceklerdir” dedi.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Siz gidin Gümüşhane Erzurum Kars Ağrı süt nasıl olur görün utanmadan bir de Türkiye'nin en kaliteli sütünü üretiyoruz demiş.Yalanın daniskası.Siz ithal genetiği değiştirilmiş sür inekleri besliyorsunuz.Fabrika yemleri veriyorsunuz nasıl en iyi süt senin olacak?En iyi süt yerli ırkın sütleridir.Milletin gözüne baka baka yalan söyleme.Sizin sütlerden ancak market sütü olur.Bak şimdi biz 5 lt sütten yoğurt yapıyoruz.5 kere yoğurt mayalarsak yani toplam 25 lt yoğurttan aldığımız kaymaktan 1 kg tereyağ çıkar suyundan da yaklaşık 1 kg çökelek çıkar.tereyağ ve çökelek düşersen 25lt sut bana 20 tl
@1temmuz72 Hocam, fabrika mahsulü bence daha iyi. Köy sütü ağır olur, ben içemem şahsen. İşlenmemiş şeyi sindirmek zor olur. Pınar'ı tercih ederim. Ondan sonra, meseleyi sunilik açısından ve sağlık açısından bakanlar olabilir. Ancak, doğal olan şeylerin de farklı riskleri mevcut. Örneğin, böcekli ortamda olabilir. Yahut, fazla ağır gelebilir ve kişinin midesi bulanabilir.
Kalitenin farkı sadece 5 kuruş mu? Bari, 50 kuruş falan fark olsa idi.
zaten öyle yapılıyordu ne değişti ki.. markete bak yağı alınmış 200 gram bir paket süt 3 lira, beş tane aldın mı bir kilo yapıyor ve ödediğimiz para 15 lira, yani buradan üreticiye 3 lira, kalanı aracı kimse ona.. hem tüketene hem üretene yazık değil mi...
Geri Dön