FİNANS

Dijital Türk Lirası için tarih verildi: Resmi Gazete’den resmen duyuruldu

2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) Resmi Gazete'de yayımlandı. Programda "Dijital Türk lirasının kullanıma sunularak yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceği" ifade edildi. Tarih olarak ise 2024'ün son çeyreği işaret edildi.

Dijital Türk Lirası için tarih verildi: Resmi Gazete’den resmen duyuruldu

OVP'de 2024'ün son çeyreğinde Dijital Türk Lirası'na ilişkin idari düzenleme yapılacağı ve Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesinin ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital Türk Lirası'nın yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

İLK ÖDEME 2022 SONUNDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİ

Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme Aralık 2022'de işlemleri gerçekleştirildi.

iStock-1471410522

Söz konusu ödemenin ardından Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir" ifadeleri kullanılmıştı.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler