Dışişleri Bakanlığı'ndan 'China Railway Express' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Xi'an şehrinden yola çıkarak bugün Ankara'ya gelen ilk yük treni için "Ülkemiz son yıllarda ulaştırma altyapısını geliştirmek suretiyle Asya ve Avrupa arasında kesintisiz bağlantısallığın gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'China Railway Express' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Çin'in Xi'an şehrinden yola çıkıp, Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treni 'China Railway Express'in bugün Ankara'ya ulaştığı ifade edildi. Bu gelişmenin, Türkiye'nin izlediği doğu ile batı arasında bağlantısallığın geliştirilmesi vizyonunun son örneği olduğu belirtilerek, "Ülkemiz son yıllarda ulaştırma altyapısını geliştirmek suretiyle Asya ve Avrupa arasında kesintisiz bağlantısallığın gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur. Bu amaca en verimli şekilde hizmet edeceği değerlendirilen Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru çerçevesinde bölgedeki ortaklarımızla birlikte gerekli adımlar atılmaya devam edilecektir" denildi.

demir

TARİHE GEÇEN YÜK TRENİ

Çin'den yola çıkıp Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçecek ilk yük treni China Railway Express, Kars üzerinden Türkiye'ye giriş yapmıştı. Trenin Ankara Garı'na ulaşması dolayısıyla bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın katılımıyla tören düzenleniyor. "Kuşak ve Yol" inisiyatifi kapsamında tarihi Ankara Garı'nda düzenlenecek törene, Çin ve bölge ülkelerin yetkililerinin de katılması bekleniyor.

Çin'den Avrupa'ya kesintisiz gidecek ilk yük treni, Marmaray'ı da kullanarak Avrupa'ya ulaşacak ilk yük treni olarak tarihe geçecek. Trenin Türkiye'de Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, İstanbul (Marmaray) ve Kapıkule (Edirne) güzergahını kullanıyor.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
aceba bu uzun yolculuk maliyeti kurtarıyor mu ? uzun bir güzergah !
adamlarda petrol sudan ucuz, niye kurtarmasinki
@kostenceli_2019 Tren taşımacılığı,Lastik tekerlekli taşımacılığın 1/8'i maliyetindedir.Sizce makul bir maliyet farkımıdır?
bumu aklına takıldı Çin'den geliyorsa muhakkak kurtarır merak etme
Nasıl geldi bu aklına harikasın cidden ya
Chp ye sorsan ne gerek var diyecek, zira eko ne gerek var diyip arıtöa tesisi projesini durdurduğunu açıkladı
Sakın bizim trenimizle yük gider bir yere, sakın bir üretim olur nazar alırsınız. marifetmiş gibi çin treni diyorlar birde arkadaş ya. bizde gidelim millet kahvesi yapalım acil ihtiyaç ya. bizde üretim pazarlama teknoloji transferi gibi şeylere devlet olarak gerek yok aştık o işleri nasılsa
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler