Doğum Halinde Çift Yardım İmkanı Var

Mynet Finans okurlarından İsmail Bey gönderdiği e-postasında, eşinin bir kamu kuruluşunda memur olarak, kendisinin ise özel sektörde çalıştığını, iki hafta önce bir çocuklarının olduğunu, bunun üzerine patronunun kendisine doğum yardımı parası ödediğini söylüyor ve eşinin de ayrıca Devletten doğum yardımı alıp alamayacağını soruyor.

Doğum Halinde Çift Yardım İmkanı Var

2015 yılında yasalaşan aile paketiyle getirilen doğum yardımına ilişkin birçok soru geliyor. Öncelikle belirtelim ki doğum yardımı canlı doğan birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL tutarında yapılıyor.

Kamuda ve Özel Sektörde Uygulama Farklı

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre doğum nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmışsa ve kararlaştırılan tutar Devletin belirlediği tutarlardan az ise aradaki fark kendilerine ödeniyor.

Ancak özel sektörde işçi olarak çalışıyorsanız ve işvereniniz de size ayrıca doğum yardımı yapmak istiyorsa bunu engelleyen bir düzenleme yok. Yani hem Devletten hem de patronunuzdan doğum yardımı alabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ki patronun ödediği doğum yardımı yasal bir zorunluluk değil ve aranızdaki iş sözleşmesi ile belirlenen bir husus…

Doğum Yardımı Başvurusu Nereye Yapılmalı?

Doğum yardımı başvurusu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla yapılıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvurularının ise çalıştıkları kurumlara yapılması yeterli.

Başvurular, çocuğun kimlik paylaşım sistemine kayıt işleminin tamamlanmasını müteakip, başvuru yerlerine şahsen ya da iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılabiliyor.

Sorularınız için:
mehmet.bulut79@mynet.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler