FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar ne kadar? Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası dolar kaç TL?

Dolar ne kadar? Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası vatandaşlar ve yatırımcılar konu ile ilgili yaptıkları araştırmalara hız verdi. Bakanlık ekonomiye ilişkin yeni adımları içeren kararı duyurdu. Peki Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası dolar kaç TL? İşte Bakanlıktan yapılan 'Gelire Endeksli Senetler' açıklaması ve dolarda son durum...

Dolar ne kadar? Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası dolar kaç TL?

Dolar ve piyasalara ilişkin son dakika gelişmeleri 10 Haziran 2022 Cuma günü de vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Hazine Bakanlığı tarafından Gelire Endeksli Senetler (GES) ile ilgili yazılı açıklama yayımlandı. Bu açıklamanın ardından dolarda son durum merak konusu oldu. Peki Dolar ne kadar? Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası dolarda son durum ve ayrıntılar haberimizde...

DOLAR NE KADAR?

Hazine Bakanlığının GES açıklaması sonrası dolar yeniden 17 TL'yi geçti.

10 Haziran Cuma Dolar/TL kuru alış fiyatı 17,1024 liradan, satış fiyatı ise 17,1157 liradan işlem görüyor.

GES NEDİR?

GES konusunda Borsa istanbul'da yer alan bilgiler şu şekildedir:

Yurtiçi tasarrufların artırılması, Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde ilk Gelire Endeksli Senet (GES) ihracı gerçekleştirilmiştir. GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmiştir. Gelire Endeksli Senetler ile getirisi Devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış olmaktadır. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olmaktadır.

Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınmaktadır. Gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılır.

GELİRE ENDEKSLİ DEVLET İÇ BORÇLANMA SENEDİ NE İŞE YARAR?

Devlet İçi Borçlanma Senedi ile ilgili Borsa İstanbul'da şu bilgiler yer almaktadır:

''Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), Hazine Müsteşarlığı tarafından yurt içi piyasada ihraç edilen borçlanma senetlerini ifade etmektedir. Borçlu olan devlet, DİBS sahiplerine kupon ödeme tarihlerinde ve vade sonunda borçlu olduğu tutarı öder. DIBS’ler vadeleri boyunca ikincil piyasalarda kişi ve kurumlar tarafından alınıp satılabilmektedir.''

GES nedir?

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI'NDAN YAPILAN 'GES' AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi

''Bugün (09.06.2022) Bakanlığımız resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan atılacak adımlar kapsamında; Bakanlığımızca, vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.

Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES'ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecektir.
Senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemeleri Bakanlığımız sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

İhraç edilecek senetler üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacak olup kupon ödemelerinde asgari getiri garantisi olacaktır.

Senedin kupon ödemesine esas teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir."

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler