Emekliler için önemli gelişme! Kira yardımı, ikramiye zammı ve...

Ev sahibi olmayan ya da dar gelirli emekli vatandaşlara kira yardımı yapılıp yapılmadığı merak ediliyor. Sık sık meclis gündemine gelen emeklilere kira ve yakacak yardımı konusu 2020'de tekrar TBMM'ye sunuldu ve görüşülmesi istendi. Peki sonuç ne oldu? Emeklilere kira yardımı yapılacak mı?

Emekliler için önemli gelişme! Kira yardımı, ikramiye zammı ve...

Bayram ikramiyesi ve banka promosyon ödemeleri gibi ek gelir imkanlarına kavuşan emekli vatandaşlar için bu kez de kira ve yakacak yardımı gündeme geldi. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), ev sahibi olmayan ve dar gelirli emekliler için yıllardır dillendirilen iki ayrı talebi 2019'un Ekim ayında somut bir şekilde gündeme taşıdı. 2020'nin Temmuz ayında ise İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş emeklilere kira yardımı teklifini TBMM'ye sundu. Sizin için bu taleplerin detaylarını araştırdık.

TÜED'İN EMEKLİLER İÇİN TALEPLERİ NELERDİR?

TÜED, yaptıkları Emekli Profili Araştırması'nda her 3 emekliden birinin kiracı olduğunu tespit etti. Ayrıca emekli vatandaşların gelirlerinin yaklaşık 600 TL'sinin kiraya ve ısınma masraflarına gittiğini tespit eden TÜED, emeklilere kira ve yakacak yardımı çağrısı yaptı. TÜED'in emekli vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için düzenlediği somut tasarılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • TÜED'in başlıca talebi, TOKİ'ye ait konut projelerinde emekli vatandaşlar için ayrılan kontenjanın yüzde 25'ten yüzde 50'ye çıkarılması oldu. Bu sayede emekli vatandaşlar kira ödemek yerine kendi evinin taksitini ödeyerek rahata erecek. TOKİ konutlarının yarısının emeklilere ayrılması sayesinde daha çok emekli vatandaş ev sahibi olma imkanına kavuşacak.

 • TÜED'in diğer önemli talebi ise emekli vatandaşlar için sabit bir kira yardımı yapılması oldu.

 • Enflasyon nedeni ile büyük maddi kayıp yaşayan emeklilerin kaybını telafi etmek için seyyanen (eşit) zam yapılması ve sosyal devlet gereği emeklilerin de refahtan pay alması vurgulandı.

 • 2008'de yapılan emekli maaşı hesaplama yöntemi değişikliği nedeniyle emekli maaşları ciddi oranda azaldı. Bu nedenle emekli maaşlarının hesaplama sisteminde kullanılan güncellenme katsayısı ve aylık bağlama oranının evrensel normlara göre tekrar düzenlenmesi talep edildi.

 • Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin yıllık TÜFE oranına göre artırılması istendi.
 • TBMM'YE SUNULAN TEKLİF NE İÇERİYOR?

  Geçen ay İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş'un TBMM'ye sunduğu kanun teklifi de emekli vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Yokuş, kanun teklifinde üzerlerine tapulu gayrimenkulü olmayan ve kirada oturan emeklilere -ve bundan sonra emekli olacak kişilere- her ay asgari ücretin dörtte biri oranında kira yardımı yapılmasını talep etti. Kanun teklifine göre 2020 yılı için istenen kira yardımı net 581 TL oldu. Asgari ücret arttıkça kira yardımı da artacak. Emekli kişi hayatını kaybettiğinde yardımdan varisleri de yararlanabilecek.

  Kanun teklifinin diğer maddesiyse bayram ikramiyeleriyle ilgili. Yokuş, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin 1500 TL'ye çıkarılmasını ve aynı ikramiyenin aktif çalışan memurlara da ödenmesini önerdi.

  YORUMLARI GÖR ( 0 )
  Okuyucu Yorumları 9 yorum
  500 TL EV KİRASI MI? KALDI.1.250 TL DEN BAŞLIYOR.ADAM GİBİ RAKAMLAR YANSITILSIN.NEDEN KORKUYORSUNUZ? TÜİK GİBİ YALAN KONUŞULARAK NEREYE? VARILACAK.EV KİRASI, DAOĞAL GAZ, SU, ELEKTRİK FATURASIYLA MİLLETİN ELİNDE HİÇ BİR ŞEY KALMIYOR.MİLLET GİYİM KUŞAM DA ESKİLERİYLE İDARE EDİYOR.YİYECEK ALAMIYOR.İLAÇ ALAMIYOR.VS.NE OLACAK BU İNSANLARIN HALİ? 1950 YILINDAN BERİ KAHRAMAN TÜRK HALKI DİYECEKSİNİZ AMA FAKİRLEŞTİRECEKSİNİZ.NEDEN?
  çOK İSABETLİ OLUR. hAKSIZ ÖDEMENİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN EMEKLİNİN KENDİSİ VE EŞİNİN ÜZERİNE KONUT OLMAMASI AYRICA ÇOCUKLARI VEYA TORUNLARI ÜZERİNE KİRA GELİRİ OLMAMASI HÜKMÜ KONULMALIDIR.
  neden çelişip, az yiyip ev almak suçmu sen de artır az ye sende al
  @dragonn_06 adam bogazından kısıp ev almış.sen car cur etmişsin alamamışsın.aldığın yardımı yine car cur edeeksin..adaletli bir şekilde herkese verilmeli.
  EMEKLİYE yaşı tutsun tutmasın 65 yaşındaki emeklilerin faydalandığı şehir içi ulaşım metro otobüs metrobüs BELEDİYEYE AİT ulaşımda ÜCRETSİZ OLMASI LAZIM BELEDİYEYE MÜRACAAT EDİLDİYİNDE KENDİLERİNİN ÖYLE Bİ YETKİSİ olmadığını bakanlığın alacağı karar olduğunu söylüyorlar halbuki milletin ödediyi paralar vergiler belediyeyede gidiyor belediye yönetimi bakanlığı niye bahane ediyorlar belediye seçimleride geldimi yüs tane vaatte bulunuyorlar yabancı ülkede yaşayan emekliler dünya turuna çıkarken bizim emekliler karşıya geçemiyor bi hastalansa onlarca lira hastaneye gitmek para ödüyor yazıklar
  Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
  Diğer Haberler