FİNANS

EPDK'dan akaryakıt fiyatlarına ilişkin açıklama

Bugün benzin, motorin ve otogaza zam geleceği haberleri üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK) bir açıklama yayınladı. Açıklamada fiyatların serbest piyasa koşullarına göre belirlendiği ve müdahalenin söz konusu olmadığı bildirildi.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG'ye 25 kuruş daha zam kararı alındığı yönünde haberlerin çıktığı bildirildi. Bu haberlerin doğru olmadığı belirtilerek, "Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir. Medyada yer alan bu tip gerçek dışı haberlerin yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin kamuoyunda daha fazla tanınma gayesi ile günler öncesinden zam açıklama telaşına düşmesi, sektörümüze olan güveni zedelemektedir. Sadece kendi çıkarlarını düşünerek toplumumuzda huzursuzluğa sebep olan böylesi gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır" denildi.

'KAMU OTORİTESİ MÜDAHALESİ YOK'

Açıklamada, "Bir kez daha vurgulamak isteriz ki; akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin mherhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır. Pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile uluslararası piyasalardan kaynaklanan olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış, 60 milyar TL'yi aşan bir vergi gelirinden fedakarlık etiştir. Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV'nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır" denildi.

Açıklamada, yurt sathında 13 bini aşkın akaryakıt bayinin hizmet verdiği, herhangi bir ikmal krizinin söz konusu olmadığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin fiyat artışlarından kar etmek için vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz. Özellikle merkezi konumda bulunan akaryakıt bayileri önünde oluşan kuyruklardan ötürü 'bir ikmal krizi yaşandığı algısı oluşturmaya çalışmak' ise sektörümüze yönelik haksız ve yakışıksız bir tavırdır. İçinden geçtiğimiz süreçte bütün paydaşlarımızın, STK ve medya temsilcilerinin sağduyu ile hareket etmesini, vatandaşlarımızda infiale sebep olacak maksatlı haber ve yorumlardan kaçınmalarını rica ediyoruz." (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 162 yorum
Başlarım serbest piyasanıza ülkeyi batırdınız kan emici pislikler. Def olun artık düşün vatandaşın yakasından. Devletin başında boş biri atıp tutar anca. bir grup boş karnı tokta onun soytarısı olmuş
az laf çok iş aslan
@khael_2018 20 senenin net özeti.. tebrik ederim..
@mcebi_1930 savundukların mı yapıyor o çok işi ? daha dün akşam şeker fabrikalarına ait 9 taşınmaz malı babanızın malı gibi sattınız ! bakalım satacak bir şey kalmayınca neyi satacaksınız ? tek bildiğiniz sat özelleştir ama deniz bitiyor haberin olsun aslan parçası ;)
devlet otv den karsilasin bukadar mi zor madem yeni ekinomi modelini deniyorlar kendi üzerlerinde denesinler yeter artik.
adam sana değer veriyor ki senin üstünde yeni ekonomi modelini deniyor. nankör olmayın.
ÖTV sıfırlandı yorum yaparken bilerek yapsaniz
neden ceremesini biz çekiyoruz. bu modeli destekleyen tüm partili vekil ve bakanlar tüm maaşlarını bağışladınlar. görelim samimiyeti.
akaryakıtta ötv 0 şu anda .Avrupa'da ortalama yakıt onların parasına göre 1.5 lira bizim paramız değersiz olduğu için 15 tl ye kadar yolu var.
yıllarca karşıladı
söz konusu diyene kadar zam geliyor zaten
Zalimlere yaşasın seçim
Geri Dön