EPDK'nin 'Yeşil Tarife' uygulaması 1 Ağustos'ta başlayacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK), 1 Ağustos itibarıyla başlatacağı Yeşil Tarife (YETA) uygulamasında fiyatlar abone grubuna göre kilovatsaat başına 79,25 ile 91,46 kuruş arasında değişiklik gösterecek.

EPDK'nin 'Yeşil Tarife' uygulaması 1 Ağustos'ta başlayacak

EPDK'nin, Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, tüketici yeşil tarifeye geçme talebini yazılı olarak görevli tedarik şirketine yapacak. Tarife değişikliği, talep tarihinin içinde bulunduğu dönem sonundaki endeks tespitleriyle çıkarılacak faturayı takip eden ilk fatura döneminde yerine getirilecek. Yeşil tarifeye geçme talebi bir takvim yılında en fazla iki kez yapılabilecek.

Öte yandan, Kurulun görevli tedarik şirketleri tarafından, yeşil tarifeyi seçen tüketicilere 1 Ağustos itibarıyla geçerli olmak üzere uygulayacağı tarife tablosuyla ilgili onaylama kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bu kapsamda, yeşil tarife ve dağıtım bedelinin kilovatsaat fiyatı, alçak gerilim, orta gerilim, tek terimli, çift terimli olmasına, sanayi, ticarethane, mesken, tarımsal sulama ve aydınlatmada kullanılmasına göre 79,25 ile 91,46 kuruş arasında farklılık gösterecek.

İletim sistemi kullanıcılarının vergi, fon ve pay hariç kilovatsaat başına yeşil enerji bedeli 69,97 kuruş olarak belirlendi. Görevli tedarik şirketinden enerji alan tüketicilerin yeşil enerji bedeli de dağıtım bedeli hariç 69,97 kuruş olarak hesaplandı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Yeşil ,mavi,kırmızı,sarı sonu hep vatandaşa zam olarak yansıyacak bir uygulamaya zam yaptık değil renkli tarife yani boyalı kazık olarak nitelenebilir.Ama ayasofaya ibadete açıldı gerisi önemli değil ...............................................................................................
eskiden 52 kurustu simdi ne oldu zam ın adımı degişti
LIMAK baskanı tff başkanı nihat özdemir biraz daha kazansin diye her turlu oyunu yapiyorlar. BUSKI alinur aktaş bursa da resmen soygun yapiyor.. kapali eve 104 tl fatura kesmis. 2 kisilik aile ye oratalama 40.50 tl gelen su faturasu son iki aydir 235 tl geliyor.
ah kardeşim ah biz manisada tonunu 7 tl ye kullanıyoruz ve belediyenin aldığı ekstra ücretler hariç aylık 20 tl de ekstradan alıyorlar bizim burda iki kişilik aile aylık 200 tl ödüyor siz halinize sukredin akp gitmeden düzelmez
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler