FİNANS

Evin bedelini düşük gösterene çifte ceza

Tapu harcının eksik ödenmesi durumunda hem alıcı hem satıcı cezalı duruma düşecek

Evin bedelini düşük gösterene çifte ceza

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tapu harcının eksik yatırılması durumunda Maliye Bakanlığı’nın, hem eksik bedelin faizini hem de vergi cezasını aldığını aktardı. Tapu harcının eksik ödenmesi durumunda hem alıcının hem satıcının cezalı duruma düştüğüne işaret eden Şahin, harcı az ödeyenlerin de “vergi kaçakçısı” muamelesi gördüğünü bildirdi. Şahin “Ev alayım derken vergi kaçakçısı olmayın” dedi.

‘BELEDİYELER GÜNCELLEMELİ’

Gazete Habertürk'ün haberine göre Şahin, tapu dairelerinin, alım satımlarda belediyelerden rayiç bedel getirilmesini istediklerini, fakat belediyelerin güncelleme yapmadıkları için 40 yıl önceki rayiç bedeli söylediklerini aktardı.

Şahin, vatandaşın böyle durumlarda tapu memuruna evin gerçek bedelini söylemesi gerektiğini vurguladı. Mahmut Şahin, vergi cezalarının yeniden yapılandırıldığını, ödenmesi gereken vergide ise yüzde 50 indirim yapıldığını sözlerine ekledi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
harç oranını düşük tut , millet de zaten kıt kanaat zorla aldığı binanın gerçek bedelini göstersin. adam hem krediye bulaşıyor,hem de kalkıp önüne yüklü miktarda harç vergisi çıkarıyorsun. ayrıca kitap üstünde alıcı ve satıcı öder gibi gözüküyor ama ; satıcı bedelini alıcıya yansıtıyor . tapuya gidiyorsun satıcı sana hepsini ödettiriyor. paşa paşa ödüyorsun. hava bedava, bulut bedava , peynir ekmek değil ama acı su bedava ,esirlik bedava . herşeyden de ya çıkarılır mı ? deprem için alınan vergi bugün olmuş aylık 33,9 , halen alınıyor. insaf yahu .
MİLLET GAYRİMENKUL TAPUSUNU BAKKALDANMI ALIYOR TAPU KADASTRO MÜDÜRLÜKLERİ ADAM GİBİ ORTALAMA BEDELLERİ TESPİT EDER ONA GÖRE İŞLEM YAPAR .ZATEN TAPUYA GİTTİĞİNİZDE GÖREVLİ MEMUR SORUYOR HANGİ FİAAT TAN YAZAYIM DİYE
Başkanın haberi yok vergi usul kanununa göre belediyenin rayiç değerinin iki katından fazlasıda VUK aykırı oluyor.
Geri Dön