FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Forklift operatörü nedir, ne iş yapar? Forklift operatörü nasıl olunur? Forklift operatörü maaşları

Ön kısmında çatala benzer 2 kolu olan ve bu sayede paletli malzemeleri bulunduğu yerden farklı bir yere taşıma imkânı sağlayan motorlu araca forklift denir. Forklift kullanan kişilerse bu motorlu taşıtın nasıl sürüldüğü, tamir edildiği ve bakımdan geçirildiği konusunda bilgi sahibidir. Bu bağlamda forklifti kullanmak için hangi şartların karşılanması gerektiği ve bu meslekten ne kadar para kazanıldığı gibi sıkça araştırılan detaylara değinilebilir.

Forklift operatörü nedir, ne iş yapar? Forklift operatörü nasıl olunur? Forklift operatörü maaşları

İçindekiler

 • Forklift operatörü nedir?
 • Forklift operatörü ne iş yapar?
 • Forklift operatörü nasıl olunur?
 • Forklift operatörü maaşları ne kadar?

Forklift, Türkçede çatallı kaldıraç olarak bilinir. Bu motorlu aracı kullanma konusunda bilgi ve deneyim sahibi olan kişiler ise forklift operatörüdür. Bu bağlamda bir forklift operatörünün temelde söz edilen motorlu araçla çeşitli malzemeleri taşıma ve bu aracın bakımını yapma gibi görevleri olduğu söylenebilir. Bununla birlikte bir forklift operatörü olmak için hem teknik hem de uygulamalı bilginin bir araya getirilmesinde fayda olduğu belirtilmelidir. Nitekim bu motorlu aracın iş yerlerinde temkinli ve profesyonelce kullanılması gerekir. Forklift operatörü maaşı da kişinin deneyim seviyesine veya söz edilen motorlu aracın kullanılacağı iş yerine göre değişkenlik gösterir.

Forklift operatörü nedir?

Forklift ön kısmında uzanan 2 kolla özel olarak hazırlanmış paletli yükleri kaldırıp taşımaya ve istiflemeye yardım eden motorlu araçtır. Bu aracı kullanma konusunda yetkin olan kişilere de forklift operatörü adı verilir.

Forklift kullanabilen bireyler bu motorlu aracın ön kısmındaki 2 kolla çeşitli malzemeleri bir yerden farklı bir yere ulaştırabilir. Buna ek olarak forklift kullanan bir operatör, aracın ön kısmındaki 2 kolla farklı malzemeleri bir yerden indirme veya bir yere yükleme işini de tamamlayabilir. Dolayısıyla forklift adı verilen motorlu iş taşıtıyla çeşitli malzemeleri bir yerden farklı bir yere taşıyan, yükleyen, indiren ve bu aracın her türlü bakım-onarım işlemlerini yürüten kişilere forklift operatörü adı verildiği söylenmelidir.

Forklift operatörü ne iş yapar?

Özellikle ithalat-ihracat eylemlerinin mevcut olduğu iş yerlerinde de çatallı kaldıraç olarak adlandırılan forkliftin sıklıkla kullanıldığı görülür. Bu araç sayesinde paletli malzemelerin olduğu yerden başka bir yere kolaylıkla taşınması mümkündür. Ancak bu işi kolaylıkla tamamlamak için forklift operatörü olma şartları karşılanmalıdır. Bu bağlamda bir forklift operatörünün temel görev tanımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gerekli güvenlik önlemlerini alarak forklift yardımıyla çeşitli ürünleri depoya veya belirlenen yerlere taşımak
 • Paletli malzemelerin hasarsız ve güvenli bir şekilde olduğu yerden başka bir yere indirilmesini sağlamak
 • Forklift ile araçlara farklı türden olan malzeme veya ürünlerin yüklenmesi
 • Forklift ile teslim alınan ürün veya malzemelerinin stok kaydının girilmesi
 • Bir yerden farklı bir yere forklift aracılığıyla taşınacak olan ürünlerin hazırlanması, paketlenmesi
 • Yükleme eylemi süresince oluşabilecek sorunların öngörülmesi ve bu sorunların çeşitli çözüm yollarıyla buluşturulması
 • Aracın bakım ve onarım işlemlerinin takip edilmesi

Forklift operatörü nasıl olunur?

Forklift isimli motorlu aracın deneyimli ve bilgili kişiler tarafından kullanılması gerekir. Bu nedenle forklift operatörü olmayı planlayan kişilere birtakım eğitimler almaları gerektiği söylenmelidir. Örneğin bir forklift operatörünün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay alan operatörlük kurslarına gitmesinde fayda vardır. Bu sayede en az ilkokul mezunu olan forklift operatörleri, söz edilen motorlu aracın doğru ve emniyetli kullanımı konusunda bilgilerini artırabilir. Yine “Forklift operatörü olma şartları nelerdir?” diyen bir kişiye verilmesi gereken temel cevaplar arasında 18 yaş sınırı yer alır. Bir forklift operatörünün en az 18 yaşında olması beklenir.

Forklift kullanmak isteyen bireyler iş ortamında gerekli güvenlik tedbirlerini almalıdır. Mutlaka G sınıfı ehliyete sahip olması gereken bu bireylerin denge kurma ve odaklanma becerilerinin yüksek olmasında da fayda vardır.

Yine forklift operatörü olma şartları arasında ekip çalışmasına yatkınlık da bu aracı sürecek olan kişilerde aranan özelliklerdendir. Nitekim ekip çalışması ve iş birliğine yatkınlık gibi özellikler bir forklift operatörünün görevlerini daha verimli ve kolay bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Forklift operatörü maaşları ne kadar?

Forklift operatörlerinin kaç TL maaş aldığı sıklıkla araştırılır. Bu bağlamda “Forklift operatörü ne kadar maaş alır?” diyen kişilere sunulabilen cevapların değişkenlik gösterdiği belirtilmelidir. Nitekim günümüzde (2024 Mart) bir forklift operatörü asgari ücretle çalışabildiği gibi 55.000 TL’ye varan bir maaş da kazanabilir. Bu da forklift operatörlüğünün hangi şirket veya firmaya bağlı yapıldığına göre şekillenir. Günümüzde (2024 Mart) ortalama forklift operatörü maaşı ise genellikle 25.000 ile 28.000 TL arasındadır.

Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler