Hırvatistan euroya geçişe hazırlanıyor! İlk başvuru yapıldı

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, Hırvatistan'ın avro para birimine geçişin ilk aşaması olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım başvurusu yaptığını açıkladı.

Hırvatistan euroya geçişe hazırlanıyor! İlk başvuru yapıldı

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno, avro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel'de gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na ve bankacılık birliğine katılım başvurusu yaptığını belirten Centeno, "Bu, Euro Bölgesi'ne katılmak için atılması gereken ilk adım." ifadesini kullandı.

Centeno, Hırvatistan'ın bankacılık denetimi, kurumsal kalite, yönetim ve iş çevresi konularında çeşitli taahhütlerde bulunduğuna işaret ederek, toplantıda bakanların Hırvatistan'ın adımlarını memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Hırvatistan'ın kararlı biçimde Euro Bölgesi'nin parçası olmaya çalıştığına dikkati çeken Centeno, "Euro Bölgesi'nin önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edeceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bu aşamadan sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve AB Komisyonu, Hırvatistan'ın Avrupa Döviz Kuru Mekanizması'na katılım için verdiği taahhütlerin uygulanmasını değerlendirecek. Yaklaşık bir yıl sürmesi beklenen süreç sonunda Hırvatistan, ERM 2 mekanizmasına katılabilecek. Hırvatistan, mekanizmada en az iki yıl bekledikten sonra avro para birimine geçebilecek.

AB'ye 2013 yılında katılan Hırvatistan'da para birimi olarak "kuna" kullanılıyor.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Daha dünyada Hırvatistan diye bir ülke yoktu biz başvuru yaptık AB liğine dahada alacaklar biz suç onlarda değil suç bizi seçtiğimiz siyasetçilerde durmak yok kandırmaya devam
BEN BİR ŞEY SÖYLEYEYİM Mİ!! AB 10 YIL İÇİNDE DAĞILACAK.HANİ GELECEKTEN GELDİĞİNİ İDDAA EDENLER AB DAHA DA GÜÇLENECEK HATTA 2030 DA İNGİLTERE DE YENİDEN ÜYELİĞE GİRECEK DİYENLER VAR YA!!! FASA FİSO. GİDİN GÖRÜN AB GİREN ÜLKELERİ,ALMANYA VE FRANSA HARİÇ HEPSİ KENDİ PARALARINI KULLANIYOR, EURO KABUL ETMİYORLAR. HATTA BOZMUYORLAR.BOZSALAR BİLE İYİ PARA KIRIYORLAR. HER ÜLKE KENDİ DİLİNDE KONUŞUYOR.İNGİLİZCE BİLSELER BİLE ASLA KONUŞMUYORLAR.MİLLİYETÇİLİK O BİÇİM.ADAM CEZAYİRLİ, HİNTLİ,SENEGALLİ BELLİ HER HALİNDEN, AMA BEN HİNTLİYİM,CEZAYİRLİYİM SENEGALLİYİM DEDİRTEMEZSİNİZ.HANGİ ÜLKE VATANDAŞI İSE O
Ve turkler için bır tatıl beldesi daha gıttı :))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler