İşini kaybedenlere önemli destek! 300 gün boyunca devlet maaş veriyor...

Kendi isteği dışında işsiz kalmış olan çalışanlar için işsizlik maaşı önemli bir destek. İşten çıkarılan veya iş yeri kapanan kişiler ilk olarak işsizlik parası için araştırmalara başlıyor. İşsizlik maaşı şartları ve başvuru detayları çok merak ediliyor. Eğer siz de “İşsizlik maaşı nasıl alınır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız bütün detaylar karşınızda!

İşini kaybedenlere önemli destek! 300 gün boyunca devlet maaş veriyor...

İşsizlik sigortası olarak da bilinen işsizlik maaşının detayları, işten çıkarılan çalışanlar tarafından en çok merak edilen konu. Prim günlerine göre, işsiz kalan kişiler 6 aydan 10 aya kadar işsizlik parası alabiliyor. Elbette işsizlik maaşı alabilmek için bakılan birkaç önemli durum var. Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı ödemesi ile ilgili son düzenlemeler neler? İşte işsizlik maaşı ile ilgili tüm merak edilen soruların cevapları…

İŞSİZLİK MAAŞINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Kendi isteği dışında işsiz kalan kişiler
Şahsi bir kusuru olmadan işten çıkarılanlar
İşsiz kalmadan önceki 120 gün fiilen sigortalı olarak çalışmış ve toplam 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişiler
İşten çıkarıldıktan sonra 30 gün içinde başvuru yapanlar değerlendirmeye alınır.
İşsizlik maaşı alan bir kişi, süresi dolmadan tekrar işe girerse haklarını dondurabilir. İşsizlik ödeneğinden yararlanacak şartları yerine getiremeden tekrar işsiz kalması durumunda işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam eder.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşını almak için gerekli şartlara uygun olan kişiler, doğrudan İŞKUR birimine veya İŞKUR ve e-Devlet resmi sitesi aracılığı ile başvuru yapabilirler.

Eğer başvurunuzu internet sitesi üzerinden yapacaksanız şu şekilde ilerlemeniz gerekir.

Eğer İŞKUR kaydınız yoksa önce bir İŞKUR üyeliği oluşturmanız gerekmektedir.
İŞKUR’daki çalışma durumunuzu güncellemelisiniz. Üyeliğinizi aktifleştirerek şu anda çalışmıyor olduğunuzu belirtin.
İŞKUR veya e-Devlet resmi sitesine kimlik numaranız ile giriş yapın.
“İşsizlik ödeneği başvurusu” seçeneğini tıklayın.
Karşınıza bir başvuru formu çıkacak.
Bu formu dikkatlice doldurun. İşten çıkarıldığınız tarihi yazın, iş yerinizin bulunduğu il ve ilçeyi işaretleyin.
Kaydet butonuna basın.
Kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir bilgilendirme mesajı gelecektir.
Başvuru sonucunuz yine kısa mesaj ile telefonunuza gelir veya e-Devlet üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

KAÇ AY İŞSİZLİK MAAŞI VERİLİR?

İşsiz kalınan tarihten önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışmış kişilere 180 gün
900 gün sigortalı olarak çalışmış kişilere 240 gün
1080 gün sigortalı olarak çalışmış kişilere 300 gün işsizlik maaşı verilir.

İŞSİZLİK PARASI NASIL HESAPLANIR?

İşsizlik ödeneği son dört ay içindeki günlük ortalama brüt kazancın %40’ı olarak hesaplanır. Bu şekilde aylık brüt asgari ücretin %80’inini geçmeyecek şekilde belirlenir. İşsizlik ödeneğinden sadece damga vergisi kesilir, başka herhangi bir vergi veya kesinti olmaz.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ÖDENİR?

İşsizlik maaşı başvuruları, yapılan andan itibaren takip eden ayın başlangıcına kadar sonuçlanır. Her ayın 5’inde işsiz kalan kişinin bizzat kendisine ödenir. Kişi nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gittiğinde işsizlik parasını alabilir.

Ancak son dönemde Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler sebebiyle tüm İŞKUR ödemesi hak sahibi olan kişilere SMS ile bir link gönderildi. Bu link ile ödemeler kişinin kendine ait bir banka hesabına yapılıyor ve PTT şubelerine gitmeye gerek kalmıyor. Ayrıca ödeme tarihleri de bir hafta öne çekildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Neden direk işsiz kalanlara vermiyorsunuz ? Mesela ben yeni girdiğim işimden virüs yüzünden çıkarıldım deneme süresi 1 kod yapılmış. 10 yıldan beri para ödüyorum maaşdan. Ve virüsle yeni girdiğim işte 1 ay sonra tanıştım diye ödeme alamıyorum kendi paramı hemde. Böyle saçma şart görmedim ! ALLAH SİZE MUHTAÇ ETMESİN. HARAM OLSUN HAKKIM..
devlet maaş vermiyor en az 3 yıl boyunca maaşından kesilen primlerin karşılığı olarak alıyorsun işsizlik maaşını zaten senin cebinden sözde kenara koyulan bir para bu
ptt kartlara yatırılsı olmuyomu..milleti ptt kuyruklarında bekletiyosunuz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler