'Kıdem'e çözüm yolunu 'bilim kurulu' önerecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir kez daha gündeme getirdiği ve sosyal taraflar tarafından enine boyuna tartışılan kıdem tazminatına ilişkin yeni düzenlemede, uzlaşı formülü için bir bilim kurulu oluşturulması öngörülüyor.

'Kıdem'e çözüm yolunu 'bilim kurulu' önerecek

Kıdem tazminatı fonu için, ekonomi yönetimi yeni bir model arayışına girdi. COVID-19 döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından akademisyenlerden oluşan ve yönetime tavsiye niteliğinde kararlar alan Bilim Kurulu’nun benzeri kıdem tazminatı için kuruluyor.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sosyal tarafları bir araya getirdiği toplantıda, Kıdem Tazminatı Fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ilgili akademisyenlerden meydana gelen bir Bilim Kurulu oluşturulması öngörüldü.

ORTAK BİR METİN HEDEFİ

Buna göre , işçi sendikaları, işveren sendikaları ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın önereceği akademisyen ve hukukçulardan oluşan bilim kurulu, kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilgili gündeme gelen senaryolar üzerinde çalışarak ortak bir metin oluşturmaya çalışacak.

Bu metin, üzerinde son çalışmalar yapıldıktan sonra TBMM gündemine sunulacak. Kaynaklar, kıdem tazminatı fonunu da içeren Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin de benzer bir yöntemle tarafl arın uzlaşısıyla gündeme getirilmesinin öngörüldüğünü aktardılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Bir işçi için (genel olarak2300tl maaşlı)hayatı boyuca belki de toplu olarak tek göreceği paraya göz dikmektir bu,işçinin emeğinin gasp edilmesidir bu!,işveren de işçi de tazminat hatırına sabrediyor bazen birbirine ,toplu para alırımda belki bi ev peşinatı olur,yada çocugu okuturum,evlendiririm vs...tazminat ümidi olmayınca kafası atan iş değiştiri ,daha çok işsizlik ödenir!,işveren için yetişmiş eski eleman önemlidir vs.dengeler bozulur ,zate yeni nesilin emeklilik göreceği yok bari tazminatlara dokunmayın
@ceycey_l bu haberden bu kanıya varmak her babayiğidin harcı olmasa gerek tebrik ederim...
@muratozturk.74 Peki bu haberden sen ne anlıyorsun ? Kıdemdeki hazır sıcak paraya göz dikildiği ortada değil mi ?
Yahu Allah Aşkına Atomu mu parçalıyorsunuz? Yani tazminatları nasıl hiç ederizi bilimsel olarak açıklayacaklar. Yahu işçinin emekçinin Hakkını verin bu kadar. Ha illa fon diyorsanız, ay ay yatırsın işveren aynı oranda tazminatı. İşçi işten çıkıncada fondan alsın parasını Bu kadar. Yapacağınız bu!!! neyin peşindesiniz????
Bilim kurulu üyeleri tarafsız mı olacak? Gerçekten bilim adına mı konuşabilecek??
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler