Kredi faizleri düşünce konut satışları tarihi rekor kırdı

Geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye genelinde 50 bin 936 adet konut satılırken, bu rakamın Temmuz ayında 229 bin 357’ye çıktığı görüldü. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ise konut satışlarının yüzde 124,3 arttığı saptandı.

Kredi faizleri düşünce konut satışları tarihi rekor kırdı

1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinde kamu bankalarının faiz indirimi, konut satışında rekoru getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, konut satış istatistikleri belli oldu.

Böylelikle geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye genelinde 50 bin 936 adet konut satılırken, bu rakamın Temmuz ayında 229 bin 357’ye çıktığı görüldü.

Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında ise konut satışlarının yüzde 124,3 arttığı saptandı. İstanbul ise 39 bin 432 konut satışı ile yine ilk sıradaki yerini aldı.

İlk defa satılan konut sayılarında da artış gözlenirken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 74,5 artarak 67 bin 937 olduğu belirlendi. 7 aylık toplam konut satışı ise 854 bin 126 olarak kayıtlara geçerken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40,5 artış yaşandığı kaydedildi.

KAYNAK:İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ne dusmesi .konut kredisi faizi devlet bankalari dahil 1.05 şu anda
KONUT ALANALRIN AKLIAN YANAYIM .FAİZLER DÜŞÜYOR FAKAT MÜTEAHHİT DAHA FAZLA ZAM YAPIYOR VATANDAŞ SANKİ FİYATLAR YARIYA DÜŞMÜŞ GİBİ BİR DAHA SALDIRIYOR KONUTA .TÜRKİYE DE AKIL TUTULMASI YAŞANIYOR
KREDİNİN DÜŞMESİ DAHA KÖTÜ OLDU 100 BİN LİK EV 150 BİN OLDU KREDİLER BİR AN ÖNCE YÜKSELMELİ ZATEN KRİZ DÖNEMİNDEYİZ ESNAF OLARAK ANAMIZ AĞLADI KİMSENİN UMRUNDA DEGİL
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler