FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika... Merkez Bankası 'YUVAM' hesapları ile ilgili detayları açıkladı

Son dakika haberine göre, yurt dışında yerleşik vatandaşların yurt dışı bankalardan transfer ettikleri Döviz tevdiat hesapları ve katılım fonları da Yurtdışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) olarak adlandırılan hesap aracılığıyla kur korumalı mevduat sistemine dahil edildi. Kararın ardından Merkez Bankası 'YUVAM' hesapları ile ilgili detayları açıkladı.

Son dakika haberi... Merkez Bankası, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi için yurt içi bankalar nezdinde "Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM)" hesaplarının açılmasına karar vermiştir" şeklinde açıklamada bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) hesaplarının açılışına ilişkin detayları açıkladı.

TCMB'den yapılan duyuruda, yurt dışında yaşayan vatandaşların tasarruflarının Türkiye'de değerlendirmesinin teşvik edilmesi amacıyla yurt içi bankalar nezdinde YUVAM hesaplarının açılmasına karar verildiği anımsatıldı.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların, yurt dışı bankalardan transfer edecekleri döviz tutarları karşılığında yurt içi bankalarda açtıracakları dolar, avro ve İngiliz Sterlini döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonlarını, Türk lirası cinsinden YUVAM hesaplarına dönüştürmeleri halinde teşvikten yararlanabileceği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın tasarruflarının ülkemizde değerlendirmesinin teşvik edilmesi, bu tasarruflarını ülkemizde değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza her koşulda kazanımlarını koruyacağı bir tasarruf yapısı oluşturulması ve söz konusu tasarrufların ülkemiz ekonomisine kazandırılarak ekonomik büyüme ve ödemeler dengesine katkı sağlanması amacıyla YUVAM hesapları 3, 6, 12 ve 24 ay vadeli olarak açılabilecek. Bankamızca YUVAM hesap sahiplerine kur koruması sağlanırken hesapların vadelerine göre değişen oranlarda ilave getiri de sağlanabilecek. YUVAM hesaplarına işleyecek faiz/kar payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı ve Bankamızca verilecek ilave getiri toplamı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacak."

Duyuruda, vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda teşvikten faydalanılamayacağı vurgulanarak, YUVAM hesaplarına ilişkin tebliğ ve uygulama talimatının bankanın internet sitesinde yayınlandığı bildirildi.

YÜZDE 2 EKSTRA FAİZ

Bu kapsamda TL’ye dönüştürülen hesaplara vadesine göre yüzde 2’ye kadar ilave ödeme yapılabileceğini hükme bağlandı. Buna göre gurbetçi hesaplarında, diğer dönüşüm hesaplarından farklı olarak vade 24 aya kadar çıkabilecek. Asıl farklı uygulama olarak ise 6 vadeli hesaplar için yüzde 1, 1 yıl vadeli hesaplar için yüzde 1,5 ve 24 ay vadeli hesaplar için de yüzde 2 oranında yıllık getiri sağlanacak.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler