Maske kumaşında ithalat vergisi sıfırlandı

Maske kumaşı ithalatında yüzde 20 olan ilave gümrük vergisi oranı 30 Eylül'e kadar sıfırlandı.

Maske kumaşında ithalat vergisi sıfırlandı

Maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra düşürüldü.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararla, Ticaret Bakanlığınca dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı.

Buna göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim'e kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra indirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği'nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye'de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
allah reisi cumhurumuzdan razı olsun nasıl da vatandaşı düşünüyor kurban olduğum. o vergi kesin hırsız cehape döneminde gelmiştir. daha binlerce şeye vergi koymuşlar zamanında. reis şimdi tek tek kaldırıyor hepsini. vergi cumhuriyeti olmaktan kurtarıyor bizi.
Son 50 yılda ülkeyi yöneten CHP zaten.! Tütün,0 araç, benzine de %90 lara varan vergi sistemini getiren de CHP, illa aziz nesin tayfasından olmak zorunda msnz? Şu hipodrom gözlüklerinizi ne zaman cıkartacaksınız? Allah sizi ıslah etsin
O da mı yurtdışından geliyormuş yazık ülke ne hallere düştü
Maske fiyatları 25 kuruş olsun aynı maskeyi 3 gün takıyoruz ????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler