FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Fatih Karahan'dan ilk mesaj: 'Parasal sıkılık' ve 'fiyat istikrarı' vurgusu

Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Fatih Karahan ilk açıklamasını yaptı. Karahan açıklamasında 'parasal sıkılık' ve 'fiyat istikrarı'na dikkat çekti.

Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Fatih Karahan'dan ilk mesaj: 'Parasal sıkılık' ve 'fiyat istikrarı' vurgusu

Hafize Gaye Erkan'ın görevden affını istemesinin ardından Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Fatih Karahan'dan ilk açıklama geldi. Karahan, bankanın amacının fiyat istikrarı sağlamak olduğunu belirterek, "Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız." değerlendirmesini yaptı.

Karahan ilk açıklamasında, “Merkez Bankamızın temel amacı ve önceliği fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu doğrultuda, güçlü ekibimizle dezenflasyonu sağlamaya yönelik çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

2024 YILININ İLK ENFLASYON RAPOR TANITIMINI GERÇEKLEŞTİRECEK

Karahan'ın 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası İdare Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı düzenleyeceği de duyuruldu.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN AÇIKLAMA: BAŞKAN VE EKİBİNE GÜVENİMİZ VE DESTEĞİMİZ TAMDIR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Karahan'ın görevine başladığını duyurarak şu paylaşımı yaptı:

"Merkez Bankası Başkanı Sayın Fatih Karahan bugün yeni görevine başlamıştır. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başkan ve ekibine güvenimiz ve desteğimiz tamdır.

Önümüzdeki dönemde de ekonomi programımızı kurumlararası eşgüdüm içinde kararlı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz.

Güçlü ekonomi ekibimiz ile makro finansal istikrarın pekişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.

Mali disiplin ile dezenflasyon sürecine destek olmaya devam ederken, hayata geçireceğimiz yapısal reformlarla program kazanımlarımızı kalıcı hale getireceğiz."

Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler