FİNANS

Merkez Bankası'ndan YUVAM hesapları için yeni adım

Türk Lirası'nın değerini koruma altına almak için yapılan çalışmalardan bir tanesi olan YUVAM hesaplarına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre Merkez Bankası YUVAM hesaplarına ilişkin bilgilendirme sitesini kullanıma açtı.

Merkez Bankası'ndan YUVAM hesapları için yeni adım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yurt dışında yerleşik kişilerin tasarruflarını Türkiye'de değerlendirmelerini teşvik etmek amacıyla devreye alınan YUVAM hesaplarına ilişkin bilgilendirme sitesini kullanıma açtı. "yuvam.tcmb.gov.tr" üzerinden uygulamaya ilişkin bilgilendirme videoları, kitapçık ve mevzuat bilgilerine erişilebiliyor.

Sitede ayrıca, getiri hesaplayıcının yanı sıra kullanıcıların sıkça ilettiği soruların yanıtlarına da ulaşılabiliyor.

KUR KORUMA GÜVENCESİ VE İLAVE GETİRİ SAĞLIYOR

YUVAM hesabı, yurt dışındaki yerleşik kişiler ile bu kişilerin yurt dışındaki şirketlerinin tasarruflarını Türkiye'deki bankalarda TL olarak değerlendirmelerini sağlıyor. Merkez Bankasınca YUVAM hesaplarına, kur koruma güvencesinin yanı sıra ilave getiri garantisi veriliyor.

Söz konusu hesap uygulamasında esneklik özelliği öne çıkıyor. Bu kapsamda YUVAM hesabı açtırırken tutarda üst veya alt limit bulunmuyor. Kişiler, istediği zaman YUVAM hesabı açtırabiliyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler