Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık oranlarının artırılması kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için Türk lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarının artırılmasına karar verdi.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık oranlarının artırılması kararı

TCMB'den zorunlu karşılık oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, normalleşme süreci çerçevesinde 18 Temmuz'da yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırıldığı hatırlatıldı.

Bu defa, reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranlarının, tüm vade dilimlerinde geçerli olmak üzere, kıymetli maden depo hesapları için 700 baz puan, diğer tüm yabancı para yükümlülükleri için ise 200 baz puan artırılmasına karar verildiği belirtilen duyuruda, buna ek olarak, son dönemde Türk lirası likidite yönetimi kapsamında atılan adımlarla uyumlu olacak şekilde, reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankaların Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının 6 aya kadar vadeli tüm mevduat/katılım fonu yükümlülükleri ve 1 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükleri için 200 baz puan, 3 yıla kadar vadeli diğer yükümlülükleri için ise 150 baz puan artırılmasına karar verildiği bildirildi.

Duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Alınan bu kararlarla, piyasadan yaklaşık 17 milyar Türk lirası ve 8,5 milyar ABD doları karşılığı döviz ve altın cinsinden likiditenin çekilmesi beklenmektedir. Böylece 17 Mart 2020 tarihinden bu yana yabancı para zorunlu karşılık oranlarında indirim yapılması ve reel kredi büyüme koşullarının bazı bankalarca ilk defa sağlanması nedeniyle piyasaya verilen toplam 17,7 milyar ABD doları karşılığı döviz ve altın cinsinden likidite, 18 Temmuz 2020 tarihinde yapılan değişiklik ve bu düzenleme ile birlikte normalleşme kapsamında geri çekilmiş olacaktır. Söz konusu değişiklikler, tesisi 4 Eylül 2020 tarihinde başlayacak olan 21 Ağustos 2020 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır."

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
neden türk lirası mevduat faiz oranlarını artırmıyorsunuz millet altin dövize gideceğine mevduata girer.Demekki sizinde menfaatinize dokunuyorki bu ise kalkışmıyorsunuz
Faizi yukselttigin de; tam da senin dedigin gibi Millet Parasını Bankalara yatırır. Ve Ekonomi Felç olur. Çünkü Kimse faizdeki parasını bozmaz. İş yaptıracak adam iş yaptırmaz. Ev araba beyaz eşya vs vs aklına ne gelirse; tüm iş kolları Batar. Anladın mı Şimdi ABD yada AB de ,faiz oranları neden%1_2 ler de. Anladın mı? Senin gibi Asalaklar yattığı yerden para kazanmasın diye faiz oranları düşük .
faiz lobisinin sözcüsümüsün
% 1 arttırsa bile reisimizden gelecek olan tepkiden dolayı arttıramıyorlar .
@tatilbanayakisiyor abd de enfllasyon yüzde 1 olduğu için olmasın
1976 dogumlusun ama açip okuyamayacK kadar cahilsin. Senin parana bankalar senede % 25/30 faiz verse sen calisirmisin ? Faizin yuksek oldugu ekonomide para bankalara gider , piyasada ki tum hareket durur. Bu sebebten butun gelismis ekonomilerde faiz dusuktur hatta eksi faiz olan ulkeler var , japonya gibi.... Acip okuyun biraz.
@soner_aktas_1971 birazcık araştırsan, şu anki durumda faiz artırılmazsa ne olur, diye merak edip bir araştırsan. ama siz ezbere konuşanlara tabisiniz.
@insan_yeter_1976 iyi de bankaya giden para kullanılır. 100.000₺’si olsa vatandaşın ne işe yarar? ama bankaya koysa keedi olarak gwri döner ekonomiye
@tatilbanayakisiyor ABD dolar için belirliyor faiz oranlarını TL için bir bankaların faiz belirlemesi yok talep yok faiz yükselinçe neden felç olsun bir iş kuraçak şahıs alaçağı ekipmanların %80 ini yurt dışından temin etmekte yurtdışından TL karşılığı veren ülke varmı yurt içinden temin edecek olsan dövüz cinsinden hesap yapılmakta faiz artmasa piyasa patlamış maaşlı insanların maaşları yarıya düştü enfilasyon resmi rakamlarla 11 piyasada en az %40 şimdi piyadada iş yapaçak insanlar sofrasına ekmek götürmekte zorlanan maaşlılaramı yoksa işsizleremi üretim yapaçak parası olan çoktan dövüz ald
ne yaparsan yap. ekonomideki gidişi düzeltemezsin. FEDin tutanakları bile senin kararından fazla piyasada tepki buluyor. yani güven yok.
ne yaparsanız yapın! İster Joe Bidon u Cumhurbaşkanı Adayı gösterin, ister Pkk sözcüsü Demirtaş'ın Tavsiyelerine Uyup Hep birlikte Seçime girin.. farketmez Bu Memleketin Yükselmesine Engellemeye Gücünüz Yetmedi_YETMEZ!
bankalara gelınce arttır millete gelınce düsür ohhh ne ala
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler