Özel okulların ücret iadesine ilişkin emsal karar

Ankara’da tüketici hakem heyeti emsal bir karara imza atarak yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek olmadığına karar verdi.

Özel okulların ücret iadesine ilişkin emsal karar

Başkent Ankara’da özel okulda eğitim alan bir öğrencinin velisi pandemi sebebi ile eğitim alamadıklarını ve ücretin iadesini talep etmesi üzerine Etimesgut İlçe Tüketici Hakem Heyeti emsal bir karara imza attı. Heyet, Milli Eğitim Bakanlığının yönergelerini ve online eğitimlerini yerine getiren özel okulların ücret iadesine gerek olmadığına karar verdi.

'EMSAL BİR KARAR'

Ankara Barosu’na kayıtlı olarak 4 yıldır görev yapan ayrıca Özel okul danışmanlığı ve vekilliği de yapan Avukat Sinem Kızılbuğa, kararı değerlendirdi. Avukat Kızılbuğa, “2019-2020 döneminde eğitim gören bir öğrencinin velisi, tüketici ilçe hakem heyetine başvurarak pandemi döneminde alamadığı eğitimin ücretin iadesini talep etti. Bununla ilgili olarak okuldan savunma istenildi. Hazırlayıp gönderdiğimiz savunmanın içeriği ise online eğitimlerin gereğini yerine getirdiğimizi, yönetmeliklere uyduğumuzu belgeleri ile sunduk. Milli Eğitim Bakanlığı’nın izin verdiği ve kaymakamlıktan da Haziran ayında telafi eğitimi için izin almıştık bunları da belgeleyerek okulumuzun pandemi döneminde her hangi bir sorumluluk kabul etmediğini ve öğrencilerin eğitimlerini almaları için tüm gereklilikleri yerine getirdiğini savunduk. Ardından karar lehimize çıktı. Özel okulların ücret iadesine ilişkin lehimize olan emsal bir karar” ifadelerini kullandı.

“Tüketici hakem heyeti kararda, Milli Eğitim Bakanlığının online eğitimi ile yüz yüze eğitimini eşit gördüğünün altını çizmiş”
Kızılbuğa, “Daha önce pandemi nedeniyle böyle bir karar çıkmadı. Yönetmeliklerin ve yönergelerin tüm gerekliliklerini yerine getirmiş olan bütün özel okulların aslında ücretini hak ettiğini hizmeti verdikleri için velilerden ücretleri almaları gerektiğini belirten bir karar oldu. Tüketici hakem heyeti kararda, Milli Eğitim Bakanlığının online eğitimi ile yüz yüze eğitimini eşit gördüğünün altını çizerek. Daha sonrasında ise okulun tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini göz önüne almış ve tüketicinin ücret iadesine gerek olmadığına karar vermiş” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
EEe tabiki yok, online eğitim en çok öğretmenleri vurdu ablamdan biliyorum, eskiden sabah 8 de çıakr akşam 5 de gelirdi, şimdi sabahtan akşama kadar bilgisayar karşısında, ders bittimi materyal hazırlıyor. Öğrenciler iyi bir eğitim alsın kazandığım paranın hakkını verebiliyim diye canla başla çalışıyor. Çocuğunu bilgisayar başına oturtamayan ailelerde kurnazlık peşinde... oldu ücret iadesi al... çocuğunda sınıf tekrarı yapacak ama tamam mı ;)
tabii yaa aynı parayı alacaklar, çünkü aynı elektriği aynı doğalgazı aynı suyu harcıyorlar değil mi ???? Hergün okula gidip yemekte yiyor çocuklar!!!!
tabı tabı yemek yok okula gelen yok ama ücret aynı kerız yerıne koymayın kımseyı terbiyesizler
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler