FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: 3600 ek gösterge kararı sonrası Bakan Bilgin'den ilk açıklama! Bir iyileştirme daha geliyor

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 3600 ek gösterge kararı sonrası ilk değerlendirmesini canlı yayında yaptı. Bakan Bilgin çalışanlar için Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapılacağını duyurdu. 3600 ek göstergeyi 'devrim' olarak nitelendiren Bakan Bilgin, "Aralık'ta da yeni bir düzenleme yapacağız. O düzenlemeyle beraber maaşlara etkisi katlanarak yansıyacak." ifadelerini kullandı.

Son dakika: 3600 ek gösterge kararı sonrası Bakan Bilgin'den ilk açıklama! Bir iyileştirme daha geliyor

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir tartışılan, memurları ve emeklileri yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge kararını Kabine sonrası duyurdu. Memurlarda 600 puanlık artışa gidilen ek göstergede, memur emeklilerinin maaşı ve emekli ikramiyeleri arttı. Karar sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin TRT Haber'e katılarak yeni gelişmeleri değerlendirdi.

para3

"TEMMUZ AYINDA KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA OLACAK"

Bakan Bilgin, “Türkiye’nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biri de ek göstergeydi. 5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık. İnanıyorum ki Türkiye’nin kamu çalışanları bu gece farklı uyuyacak. Diyecek ki devletim beni düşünüyor. Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımız da 600 ek puan aldılar. Maaşlarda 1300 lira ile 1400 lira arasında bir değişim oldu. Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim. Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız” ifadelerine yer verdi.

"MAAŞLARA ETKİSİ KATLANARAK ARTACAK"

Aralık ayında da bir düzenleme yapılacağına değinen Bakan Bilgin, “Geçen sene yaptığımız gibi kamu çalışanlarımızın yeniden aynı zamanda toplu sözleşme farkını, enflasyon farkını ve bugün söylemek istemediğim diğer ek düzenlemeleri de yaparak, 2022'nin aralık ayında da bu yaptığımız 3600 ek göstergeyle ilgili düzenleme kamu çalışanlarının maaşlarına ve emekli ikramiyelerine çok daha farklı yansıyacak. Aralık ayında yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara etkisi katlanarak artacak. 200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak” dedi.

"BİZ ADİL OLANI DÜZGÜN YAPTIK"

Bilgin, “Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık. Ben halkımızın Türkiye’nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu düşünüyor olmasından oldukça mutluyum. Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi” diye konuştu.

"EYT ÖNÜMÜZDE"

Bakan Bilgin, “Bundan sonraki ilk açacağımız dosya üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağımız dosya sözleşmeli personel meselesidir. Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz. Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT de önümüzde” dedi.


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler