FİNANS

Son Dakika: Alışveriş yapan herkesi ilgilendiriyor: 1 kuruşu vermeyen firma, 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabilir

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, dikkat çekmek için etikete '19.99 lira', '49.90 lira' gibi fiyat yazan mağazadan gerçekleştirilen alışverişte, 1 kuruş para üstünü 'bozuk para yok' gerekçesiyle ödemeyen firmanın, dava açılması halinde tüketiciye 5 bin lira tazminat ödemek zorunda kalabileceğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, çarşı, mağaza ve market ürünlerinin etiketlerinde insanların dikkatini çekmek için '19.99 lira', '49.90 lira' gibi fiyatlandırmanın sık sık kullanıldığını vurguladı. Alışveriş sonrası kasada genellikle, 1, 5 ya da 10 kuruşun, bozuk para olmadığı gerekçesiyle tüketiciye para üstü ödenmediğini hatırlatan Gündüz, zaman zaman kişilerin de 'Ne olacak 1 kuruştan' düşüncesiyle tenezzül etmediğini dile getirdi. Gündüz, 99 kuruş gibi küsuratlı satış yapan mağazalardan para üstü talep edilmedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek büyük meblağlar oluşturduğunun altını çizdi.

'PARA ÜSTÜ ÖDEMEYEN FİRMALAR SUÇ İŞLİYOR'

Para üstü ödenmeyen 1 kuruşların ülke ekonomisine de zararı olduğuna dikkati çeken Gündüz, şunları söyledi:

"Vitrinlerde, pazarlarda, büyük mağazalarda etiket üzerinde fiyatlara aldanıyor ya da dikkat etmiyoruz. Etiketlerde 19.99 kuruş, 19.90 gibi fiyatlar yazılıyor.

Tüketicilerimizin burada büyük hak kaybı var. Para üstü ödenmeyen 1, 10 kuruşlar yıllık totalde büyük meblağlar yapıyor. Vergi usul kanuna göre 1 kuruş para üstünün ödenmemesi suçtur. Vergi dışı kayba yol açıyor. Ülkenin vergi kaybında, herkes kayıp yaşar. Ticaret Bakanlığı, ticaret odaları ve esnaf odaları çağrı yapıyoruz. Lütfen fiyat etiketlerini kontrol altında tutalım. Tüketiciyi yanıltan, aldatmaya yönelik olaylardan kaçınılsın. Bu 1, 10 kuruşlar nereye gidiyor? Dikkat edilmeyen bu kuruşlar ciddi rakam tutuyor. Tüketicilerin hakkını aramasını istiyoruz. Para üstü ödemeyen firma sahiplerini de uyarıyoruz, tüketici hakları ve tüketici hukuku, vergi usul kanuna göre suç işliyorlar. Tüketicinin böyle bir durumda şikayeti üzerine firmalar ciddi yaptırımla karşılaşacağını bilmeli."

'ETİKET FİYATI VE FİŞE DİKKAT EDİLMELİ'

Tüketicilere ürünün etiket fiyatı ile alışveriş fişindeki miktarı karşılaştırmaları çağrısı yapan Gündüz, dikkat edilmesi gerekenleri şu sözlerle anlattı:

"Tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken husus. Para üstü alırken, fişlerini kontrol etsin. 19.90 kuruş üründen 20 lira alınıyor. Para üstü talep ettiğinizde 'bozuk yok' ya da 'faturaya işleniyor' deniliyor. Faturaya baktığınızda 19.90 kuruş çıkış var ama 20 lira belirtilmiyor. Böylelikle tüketici 20 lira ödüyor. Bu tüketiciyi yanıltmaya girer. Etikette belirtilen fiyata göre para üstü verilmeli."

'YA DOĞRU FİYAT YAZACAKLAR YA DA BOZUK PARA BULUNDURACAKLAR'

Elektronik ürün satılan bir mağazadan yaptığı alışveriş sonrası benzer bir durumla karşılaştığından bahseden Gündüz, şöyle konuştu:

"Pil şarj aleti aldığımda, 19.90 kuruş denildi. Paramızı ödedik. Para üstü 10 kuruşu istedim. Bozuk para olmadığını belirttiler. Ben de itiraz edip, ürün iadesi talep ettiğimde, iadeyi başka bayiden gerçekleştirebileceklerini söylediler. Ben de tutanak tutmak istediğimi belirttim. Bunun üzerine 10 kuruş para üstü ödendi. Bu vergi kaçırmaya giriyor. Lütfen tüketiciler tutanak tutsun. Tutanaklar tutulduğunda vergi dairesi, ticaret il müdürlüğü ile tüketici hakem heyetine şikayet edebilirsiniz. Bu bozuk paralar tedavülde var. Ya doğru fiyat yazacaklar ya da bozuk parayı bulunduracaklar."

'PARA ÜSTÜ ÖDEMEYEN FİRMA 5 BİN LİRA TAZMİNAT ÖDER'

Gündüz, tüketicinin 1, 5 ya da 10 kuruş para üstü ödemeyen firmalara yönelik şikayette bulunup, maddi ve manevi tazminat davası açarak, firmayı kendisine 5 bin lira tazminat ödemeye zorunlu bırakabileceğinden bahsetti. Tüketicilerden ödenmeyen para üstü hakkında tutanak tutturmasını talep eden Gündüz, "Size para üstü verilmediğinde ya da para üstü vermeyip ürünü iade etmenizi önerdiklerinde tutanak tutup, imzalattırın. Tutanakla kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine yapılan başvuru sonrası şikayet kabul edilirse firma 10 kuruşu öder. Hakem heyetinden alınan evrakla maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. 10 bin liraya kadar maddi ve manevi tazminat davasında kişiler harç ödemiyor. Masraf yapmadan açılabilen davada alınacak kararla firmaya ceza kesilir ayrıca firma tüketiciye de 4-5 bin lira civarında tazminat ödemek zorunda kalır" dedi.

(DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
MERKEZ BANKASI 1 KURUŞU VERSİN BİZDE MÜŞTERİYE VERELİM.5 KURUŞ 10 KURUŞ BİLE VERMİYOOO. ÖNCE MERKEZ BANKASI KURUŞ VERMİYOR DİYE HABER YAPILSIN BENCE HEP MİLLETE HABER OLMAZ..1 KURUŞUN MALİYETİ FAZLAYMIŞ ONDAN VERMİYORLAR..İSTERSENİZ Bİ DENEYİN MERZEZ BANKASINDAN ALMAYI HAA BİDE MERKEZ BANKASI BOZUK PARA VERMİYOOO .BOZUK PARAYI PTT YE DEVRETTİLER ..
@seflek_emin_2021 5 krş ve al demiyor, diyorki insanları dolandırmayın, bir ürün 5 TL ise fiyatına 5 TL yazacaksın 4.95 TL yazıp 5 TL almıyacaksın diyor.
o zaman esnaf sov yapmayacak 19.90 krş. yazmayacak 20 tl. yazacak bayım.
hiç bi market bana 5 kuruşun yoksa kalsın demiyo ama
o zaman siz de 99 kuruşlu fiyat yazmayın kuruş da olsa helal mi
Orası kolay fiyatlari düz yap 10 kuruş ver bu kadar basit ayrıca 1 kuruş vermemekle malımız haram karışırtirmis oluyorsunuz
sende 4,99 yazacağına 5,00 yaz
Siz de rakamları sıfırlayın
Hepiniz dolandırıcı sahtekarsınız
1 Kr yok ise ozaman fiyatı ona göre yazacaksın sonra pandemi esnafı bitirdi diye ağlanmayacaksınız
yaw he he esnaf napsın ona ceza buna ceza ona dava buna dava bi gidin iş yapsın millet. 2 3 tane uyuz insan yüzünden uğraş dur. adaletinde bi vicdanı olması lazım bunlarla mı uraşacaz 1 kuruş 2 kuruş bırakın bunları
Haram yeme insanı kandırma 5 lira olana 5 yaz 4.99 yazıp insanları kandırma birçok insan o 99 kurul u görmüyor 4 lirayı görüyor zaten satıcıların en büyük oyunu da bu insanları kandırmak
@esintis İnanın şikayet edenlerin çoğu da aç durumu kötü olan bir umut bir şeyler kazanırım diyen insandır. İnsanların refah seviyesi düzelmedikçe fırıldak marketçiler soyguna devam edecektir psikolojik rakamlarla. Bugünden itibaren rakamlara bir üste sıfırlayacaklar :). Zaten zamlardan perişan olduk birde bu çıktı başımıza. yani vatandaşa yarayan tek bir yok. Denetimler de sözde çıktı. Şikayet için arıyorum. Beyefendi ihbarınız asılsız çıkarsa kimliğinizi veriyoruz karşıdaki kişiye. Görsel de kabul etmiyorlar. Giden denetmen de malum hayır dedin mi üstüne bir de davalık oluyorsun. :(((((
İNSANLARI KANDIRMAK. DÜZ HESAP YAZ. AYRICA PAZARLARDA KG DEĞİLDE YARIM KİLO DİYE YAZILIYOR KG YAZ KARDEŞİM.
Geri Dön