FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA: Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi yeni ipucu: Kapı 14.025 TL’den aralanacak! En uygun asgari ücret için harekete geçildi

Son dakika haberi... Türk-İş'in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasının kasım ayı sonuçları yayınlandı. Buna göre; açlık sınırı 14 bin 25 TL'ye yükselirken, yoksulluk sınırı 45 bin 686 TL oldu. 1 Aralık’ta başlayacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesinde Ocak 2024 asgari ücret zammı oranına ilişkin ipucu veren veri de böylece açıklanmış oldu. Buna göre Türk-İş’in masaya bu en az 14 bin TL teklifi ile oturacağı öngörülüyor.

SON DAKİKA: Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesi yeni ipucu: Kapı 14.025 TL’den aralanacak! En uygun asgari ücret için harekete geçildi

Son dakika: Net asgari ücret şu an için 11.402 TL olarak uygulanıyor. Ancak Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ocak zammı için bir kez daha harekete geçiyor. Asgari ücrete yeniden zam gelecek. Öncesinde kritik bir ipucu geldi. Asgari ücret 2024 ne kadar, kaç TL olacak? İşte detaylar...

fklv4

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI BELLİ OLDU

Türk-İş 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının Kasım ayı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırmaya göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir aile için açlık sınırı 14 bin 25 TL’ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 18 bin 239 TL’ye yükseldi.

iStock-872965830

GIDA ENFLASYONUNDA YAVAŞLAMA

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 2,49 oranında gerçekleşti. Yıllık gıda enflasyonu ise yüzde 80,12 oldu.

iStock-1355862961

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI BAŞLIYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücret Ocak 2024 zammı oranını belirlemek için 1 Aralık’ta bir araya gelecek. 15 kişiden oluşan komisyon üyeleri yaklaşık 1 aylık bir toplantı maratonunun ardından Ocak 2024 zammı oranını ve asgari ücret rakamını açıklayacak.

iStock-1518829821

BAKANLIK EN UYGUN ASGARİ ÜCRET İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR

Masada enflasyon oranlarının kriter olarak yer alması bekleniyor. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TÜİK'in enflasyon verilerine ek olarak işçi, işveren dahil tüm kamuoyunda anket ve saha çalışmalarını gerçekleştirerek en uygun asgari ücret düzeyinin tespiti için çalışmalarını sürdürüyor.

TÜRK LİRASI (204)

YENİ ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

Görüşmelerde işçi temsilcisi Türk-İş’in ise geçmiş dönemlerde olduğu gibi açlık sınırını kırmızı çizgi olarak belirterek masaya oturması bekleniyor. Pazarlıkların ise en az bu rakamdan başlayabileceği ifade ediliyor. Yeni asgari ücretin ise enflasyon tahminlerine göre 16-17 bin TL aralığında bir rakama tekabul edeceği konuşuluyor.


Anlık Borsa


En Çok Aranan Haberler