FİNANS

Son Dakika: Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirdi.

Son Dakika: Fitch, Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise "negatif"ten "durağan"a çevrildiği bildirildi.

"TÜRK LİRASI KASIM AYI BAŞINDAN BU YANA DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 18 DEĞER KAZANDI"

Türkiye'nin yeni ekonomi yönetimiyle daha tutarlı ve Ortodoks bir politikaya dönüşünün 2020'de düşen uluslararası rezervlerden, yüksek cari açık ve kötüleşen yatırımcı güveninden kaynaklanan kısa vadeli dış finansman risklerini hafifletmeye yardımcı olduğuna işaret edilen açıklamada, "Para politikası önemli ölçüde sıkılaştırıldı, uluslararası rezervler istikrar kazandı ve Türk Lirası kasım ayı başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kazandı." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasında sadeleşmeye gittiği anımsatılarak, yatırımcı duyarlılığı ve yerel aktörlerdeki değişimin Türk Lirası'nın önemli ölçüde değer kazanmasına, risk priminin düşmesine ve bazı net sermaye girişlerine yol açtığı aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlere de yer verilen açıklamada, Türkiye ekonomisinin geçen yılın 3'üncü çeyreğindeki güçlü toparlanmanın ardından pozitif büyüme ivmesini sürdürdüğü ve 2020'de yüzde 1,4 büyüdüğünün tahmin edildiği bildirildi.

2021'DE TÜRKİYE EKOMOMİSİNDE YÜZDE 5,7 BÜYÜME ÖNGÖRÜLÜYOR

Ülke ekonomisinin 2021'de yüzde 5,7 büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, büyüme hızının 2022'de de yüzde 4,7 olmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 11'e ve 2022'de yüzde 9,2'ye düşmesinin beklendiği bildirildi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Kar sadece İstanbul'a değil ümidini dolara bağlayanların güvendiği dağlarada yağdı. Kar berekettir Yağsın Mübarek
Berat Albayrak için "Nezaman konuşsa Dolar uçuyor" diyenlere göre Doların düşmesinin Tek sebebi Albayrak'ın gitmiş olmasıdır herhalde. Aynı kişilerin "Üretmiyoruz" propagandası da ayrı çelişki.. Bor madeni ham olarak Tonu 200 Dolar. Ama işlendiği ve _Bor Karbür_ elde edildiğinde Tonu 400.000 Dolar oluyor. Bor Karbür üretim tesisi Türkiye'de yoktu. Ve Türkiye'de Bor Karbür üretim tesisinin 2018 de Balıkesir'de Temelini atan adamda Tabii Kaynaklar bakanı Berat Albayrak tı.
Merkez Bankası her ay politika faizini yükseltsin bu kredi derecelendirme kuruluşları ve IMF ülkemiz hakkında sayfalarca methiye düzerler çünkü uluslararası para babalarını yüksek faiz ile beslemeye devam etmemizi istiyorlar. Vahhh ki ülkem vahhh. Vatandaş ise yüksek enflasyon ve işsizlik ile boğuşmaya devam etsin.
işsizlik pandemi de 400 bin düştü ama neyse .... sen bi iş bulma kurumuna git bakalım işsizlik mi var yoksa iş beğenmemek mı var.... tv de gördüklerinizle boş boş konuşmayın
ne kadar hırpalansada Mustafa Kemal in ülkesi. her zaman ümit var.
Geri Dön