FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Mart ayı işsizlik oranı belli oldu! TÜİK'ten güncel veriler geldi

Son dakika! TÜİK verileri açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, martta bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,6 oldu. İşsiz sayısı 19 bin kişi azalmış oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 6,8 iken kadınlarda yüzde 12,0 olarak tahmin edildi. Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise yüzde 50'ye dayandı.

Son dakika | Mart ayı işsizlik oranı belli oldu! TÜİK'ten güncel veriler geldi

TÜİK'in Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 19 bin kişi azalarak 3 milyon 57 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşti.

MEVSİM ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ İSTİHDAM ORANI YÜZDE 50'YE DAYANDI

İstihdam edilenlerin sayısı 2024 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 139 bin kişi artarak 32 milyon 588 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puan artarak yüzde 49,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66,9 iken kadınlarda yüzde 32,5 olarak gerçekleşti.

BAKAN IŞIKHAN VE CEVDET YILMAZ'DAN İLK DEĞERLENDİRMELER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan verilere ilişkin olarak, "İstihdam sayımız 2024 yılı Mart ayında; bir önceki aya göre 139 bin kişi, bir önceki yıla göre ise 1 milyon 372 bin kişi artarak 32 milyon 588 bin kişi ile tarihi zirvesini yeniledi." yorumunu yaptı.

Işıkhan, "Böylelikle istihdam oranı; bir önceki aya göre 0,2 puan, bir önceki yıla göre ise 1,7 puan artarak %49,5 olarak gerçekleşti. Son 11 aydır tekli hanelerde gerçekleşen işsizlik oranı; bir önceki aya göre 0,1 puan, bir önceki yıla göre ise 1,4 puan azalarak %8,6 seviyesinde gerçekleşti. Gençlerde ise bu oran %15,1 ile son 12 yılın en düşük seviyesine geriledi. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı adımlarımızla ülkemizi büyütme hedeflerimiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadesini kullandı.

CEVDET YILMAZ: PROGRAMIMIZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da X hesabından şu değerlendirmeleri paylaştı:

"Programımız çalışmaya, ekonomimiz istihdam üretmeye devam ediyor.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre 2024 Mart ayı işsizlik verisi yüzde 8,6 oranıyla azalmaya devam etmektedir.
Bir önceki aya ve OVP beklentilerimize göre iyi performans gösteren işsizlik oranı geçtiğimiz yıl Mart ayına göre 1,4 puan azalmıştır.

"GENÇLERDE İŞSİZLİK ORANI 12 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE"

Gençlerde işsizlik oranı ise yüzde 15,1 seviyesiyle yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesine inmiştir. Mart ayında istihdamımız 32,5 milyonu aşarken yüzde 49,5’e ulaşan istihdam oranımız da artmaya devam etmektedir.

Önümüzdeki dönemde ekonomik istikrarı devam ettiren politikaların yanı sıra özellikle genç ve kadınlar başta olmak üzere işgücü potansiyelini harekete geçirecek istihdam dostu politikalar izlemeye devam edeceğiz."


Canlı Borsa


En Çok Aranan Haberler