FİNANS

Son Dakika: Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! Süre daraldı: Bu belgeye dikkat!

Vatandaşın gündeminden düşmeyen EYT çalışmalarında sona gelindi. Vatandaşlar EYT düzenlemesi ile ilgili gelişmeleri araştırırken yasanın çıkması halinde çalışmaya devam edeceklerin ne yapması gerektiği merak konusu oldu. İşte o çok araştırılan konu hakkında merak edilen tüm soruların cevapları…

Son Dakika: Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! Süre daraldı: Bu belgeye dikkat!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasına ilişkin düzenleme Aralık ayında son halini alarak netleşecek, Ocak 2023’te ise yürürlüğe girecek. Sayıları yaklaşık 4,5 milyonu bulan EYT’liler yıllardır yaşadıkları mağduriyetin sona ermesini talep ederken düzenleme ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. İşte haberin ayrıntıları…

Milyonlarca kişiye emeklilik kapısı açacak düzenleme sonrasında iş hayatında da yeni düzenlemeler olacak. Emekli olanların bazıları çalışmaya devam edecek. Bu kapsamda da merak edilen sorular var. Bunlardan ilki ‘Emekli maaşı için işten ayrılmak gerekiyor mu?’ sorusu.

iStock-1292244445 (4)

SGK GENELGESİ NET

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) geçen yıl Resmi Gazete’de yayımladığı bir karar, çalışanın işten ayrılmadan emekli maaşını bağlatabileceği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), AYM’nin kararı üzerine tereddütleri gidermek için iki sayfalık genelge yayımlamıştı. Genelgede ‘yaşlılık aylıklarından yararlanabilmek için sigortalının çalıştığı işten ayrılması ve yazılı istekte bulunması şarttır’ hükmünün uygulandığına dikkat çekildi. Özetle, EYT düzenlemesiyle emeklilik hakkı elde edenlerin işten ayrılmaları gerekecek.

MAAŞTA DÜŞÜŞ OLMAZ

İşten ayrılmadan önce SGK’dan ‘emekli olabilir’ yazısı alınacak ve işverene verilecek. Daha sonra kıdem ve tüm haklar alınarak işle ilişik kesilecek. Ardından SGK’ya emeklilik dilekçesi verilecek. Eğer çalışan işine devam edecekse bir iki gün sonra destek primine tabi olarak, SGK’ya işe giriş bildirgesi verilecek. Bu durumda çalışmasına destek primine tabi olarak devam edecek. Destek primi emeklinin maaşında bir azalmaya neden olmuyor. Aksine hem emekli aylığını alıyor, hem de çalıştığı işyerinden ücretini alıyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler