FİNANS

Son Dakika: TCMB Başkanı Kavcıoğlu yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı!

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Enflasyon Raporu 2021-II Bilgilendirme Toplantısı'nda enflasyon ve faiz açıklaması yaptı. Kavcıoğlu, "Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 12,2 olarak gerçekleşeceğini, 2022 yıl sonunda yüzde 7,5'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Enflasyon Raporu 2021-II'in tanıtım toplantısında açıklama yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu; "Türkiye'nin dış talebini resmeden küresel büyümeye dair ocak enflasyon raporu döneminde çizilen olumlu görünüm korunmaktadır." dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

İmalat sanayinin genelinde olumlu bir seyir izlenmektedir. Önümüzdeki dönemde salgının gidişatı ve aşılamaya bağlı olarak iktisadi faaliyette her iki yönde riskler bulunmaktadır.

İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin yavaşlayacağı tahmin edilmektedir. İşsizlik oranının yüksek seyrini koruduğu görülmektedir.

Sanayi firmalarının yatırım iştahı olumlu sinyaller vermektedir. Güçlü iç talep ve artan emtia fiyatları ithalat faturasını olumsuz etkilemektedir.

Mevcut eğilimler yılın ilk çeyreğinde yataylaşan yıllık cari dengenin ikinci çeyrekten itibaren iyileşmeye başlayacağına işaret etmektedir.

Vaka sayılarının azaldığı bir görünümün turizm faaliyetleri ve dış dengeyi destekleyeceğini öngörüyoruz.

Tedarik sorunları bazı sektörlerde hammadde ve ekipman yetersizliğine yol açarak, üretim ve ihracatı etkilemektedir.

Yılın ikinci yarısında arz kısıtlarının da zamanla giderileceğini tahmin ediyoruz. Öngörülenin üzerinde bir performans sergilediğimiz ihracatta gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz.

2020 yılının 3.çeyreğinden başlayarak kredi büyümesi önemli ölçüde yavaşlamış, ocak sonundan itibaren yeniden artış eğilimine girmiştir, son dönemde ılımlı bir seyir göstermektedir.

Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir.

Geçtiğimiz 3 aylık dönemde MB fonlaması API ve swap işlemleri kanalıyla yapılmış, gecelik faizler MB politika faizi etrafında oluşmuştur.

Küresel finansal piyasalarda veri duyarlılığının ve buna bağlı oynaklıkların devam edeceği, dolayısıyla para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı bir döneme girdiğimizi değerlendiriyoruz.

Enflasyon görünümü üzerinde etkili olan talep ve maliyet yönlü unsurlar para politikasında ilave sıkılaştırma gerektirmektedir.

Mart ayında yapılan ilave sıkılaştırmanın kredi ve iç talep üzerindeki sınırlayıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği, enflasyon üzerindeki talep yönlü baskıların hafiflemeye başlayacağını öngörmekteyiz.

İlk çeyrekte yıllık enflasyon üzerindeki birikimli döviz kuru etkileri kısmen hafiflerken, ithalat fiyatlarında belirgin artışlar enflasyonun yüksek seyrinde önemli bir rol oynamıştır.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Türkiye'nin dış talebini resmeden küresel büyümeye dair ocak enflasyon raporu döneminde çizilen olumlu görünüm korunmaktadır. Salgının belli hizmet sektörlerinde istihdamı sınırlayıcı etkisine karşılık, sanayi firmalarının yatırım iştahı olumlu sinyaller veriyor. Enflasyonun 2021 yıl sonunda %12,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. (Önceki %9,4)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
Ülkeyi ne hale getirdiğinizi bilmeyen kalmadı. Ama hala size inanmak isteyen bir güruh var. Onlarında gözünü hadiseler (ekonomi) yavaş yavaş açıyor.
kasim ve aralık ayının enflasyonu indirecekler faizleri aşağı atacaklar maksatları asgari ücretten yararlanmak için sabotaj yapıyorlar. asgari jcret kura enflasyona göre hareket eden bi sistemdir suan hesapladigim zaman en azı 4.000 tl olmasi lazim . avrupa bizi kıskanıyor demi . hükümete yazıklar olsun bizi bitirdiniz rabbimden dilerim sizide rabbim ahirete bitirecek. merak etmeyin seçim günlerini iple çekiyoruz. suan hükümete olan tüm yetkililer teker teker hesap verecekler hem bu fani dünyada hemde rabbim sizden hesap soracak.
avrupa ulkesimiydik anlamadım ...
Ülkeyi bu hale getiren o güruhlari ALLAHA havale ediyoruz
Sayın başkan yillardir ayni masali anlatıyorsunuz 18 yilda ülkede istikrari getiremediniz ne ekonomiye ne de baska biseye daha ne yapsin bu millet 100 yil daha yönet desin size.
o kadar atıyor bu hükumet o kadar atıyor ki sayisal loto tahmini bile yaptırmam ben bunlara o kadar gerceklerdrn uzaklar
@suleaskim afrika ülkeside değildik
döviz kuru olmuş 8-10 TL hangi istikrardan iyileşmeden büyümeden bahsediyorsunuz ? 2018 yılında 80.000 TL olan sıfır araba şuan 250.000 TL olmuş ! yalancıyı taşlamıyorlar ya yersek atın yemleri
başkan bizimle eyleniyyy
@kara.cemal Eğer para politikası yönetimi başkan ve ekibine bırakılsaydı, ne kur bu kadar yüksek olurdu, ne de pahalılık. Başkanlar; para hacmini artırmaları, faizleri düşürmeleri konusunda baskı görüyorlar, emirleri yeterince uygulamayanlar görevden alınıyor. Amaç bu şekilde piyasayı paraya boğmak, inşaat furyasının devam etmesi,piyasanın canlanması... Madolyonun diğer tarafında ise fazla arz edilen her şeyin değerinin düşmesi gibi paramızın da değeri düşüyor, değeri düşünce zam yapılması mecburiyeti doğuyor, yapılan zamlar da alım gücünü düşürüyor...Bu sarmal bu şekilde devam ediyor...
olur olursa bu kadar yalan olur yemiyor artık bu millet
Geri Dön