FİNANS

Tarlada 4 lira markette 25 lira!

Mersin'in Silifke ilçesinde Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde çeltik hasadı başladı. Silifke Ovasında bu yıl 11 bin dönüm araziden 7 bin 700 ton çeltik rekoltesi bekleniyor. Çeltik üreticisi Duran Başar, Türkiye'nin gündemine oturan fahiş fiyatlara değinerek, "Çeltik piyasası 4 TL gibi bir rakam olarak duyulurken, her hangi bir markete girdiğimiz zaman 20-25 TL fiyatları görüyoruz." dedi.

Kurtuluş, Sökün, Bahçe, Çeltikçi ve Gülümpaşalı Mahallelerinde çeltik hasadı heyecanı başladı. Bu yıl Silifke ovasındaki 11 bin dönümlük araziden 7 bin 700 ton çeltik rekoltesi bekleniyor.

"TARLADA 4 LİRA MARKETTE 25 LİRA"

Her geçen yıl çeltik üretiminin azaldığını ifade eden çeltik üreticisi Duran Başar, "Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrolünde çeltik üretimi yapıyoruz. Ekim ayı sonuna kadar da hasadımızı gerçekleştireceğiz. Bölgemizde ilk damlama sulama ile ekilen çeltiklerimiz hasat edilerek kurutma alanımıza geldi.

Üretici elinden gelen gayreti gösterdi. Çeltik piyasası 4 TL gibi bir rakam olarak duyulurken, her hangi bir markete girdiğimiz zaman 20-25 TL fiyatları görüyoruz. Biz çiftçiler bu topraklarda doğduk, bu topraklarda büyüdük, burada da üretmeye devam edeceğiz. Bizim işimiz üretmek” dedi.

AW438510_10

ÇELTİĞİN FİYATI DEĞİŞMEDİ

Geçen yıl 4 TL’den alıcı bulan çeltiklerimizde bu yıl fiyat değişmedi diyen Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun ise "Silifke’de üretilen pirincin lezzeti ve kalitesiyle damaklarda farklı bir yere sahip.

AW438510_05

Silifke ovasında üretilen çeltiğin güvenilirliği ve kalitesi Türkiye genelinde ispatlanmıştır. Toprak yapısı ve toprağın tuzluluk oranı, pirincin kalitesini ve lezzetini artırmaktadır. 2021 yılı üretim sezonunda Kurtuluş, Sökün, Gülümpaşalı, Burunucu, Çavuşbucağı ve Ulugöz Mahallelerinde 92 çiftçi çeltik ekmek için müracaat etmiş olup, 11 bin dekarlık bir alanda çeltik ekimi gerçekleştirilmiştir.

AW438510_07

2021 yılında çekik alanlarının yaklaşık bin 200 dekarlık kısmı birinci ürün olarak ekilmiş, geriye kalan 9800 dekarlık kısmı ise 2. ürün olarak ekilmiştir” diye konuştu. (İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bu tür haberler vatandaş ile satıcıyı karşı karşıya getirmekten başka bir işe yaramıyor. Çeltik, ne aşamalardan ve kaç elden geçtikten sonra bu fiyata ulaşıyor. Bu üretim ve dağıtım aşamaları ekonomik hale getirilmeden hiç bir mal ucuz olarak tüketiciye ulaşmaz, ulaşamaz. Sorunun kökeni plansız üretim ve aracı sorunudur. Gıda stratejik üründür, plânlı ve yerli üretimi gerekir.
İNSANİ VİCDANİ AHLAKİ DEĞERLER OLMAYAN BİR NESİLLER İLE KARŞI KARŞIYASINIZ VİCDAN DEVRE DIŞI AHLAK PEK LAZIM OLMUYOR HİÇ KULLANILMIYOR O'ZAMAN HERŞEY YOLUNDA DEVLET YÖNETİMİN UMRUNDA DEĞİL ZATEN TEK ETKİLENEN FAKİR FUKARA, "ONLARDA ÖLSUN" DİYE ....
Bütün marketler kapatılsın pahalılığı onlar yapıyor toptan alıp stokçuluk yapıp milletikazıklıyorlar.
Geri Dön