FİNANS

Vatandaşı mağdur edene 500 bin TL ceza

E-ticareti denetim kapsamına alacak “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” bugün (12 Mart) itibarıyla yürürlüğe girdi.

Vatandaşı mağdur edene 500 bin TL ceza

e-Ticaret platformlarında vatandaşları mağdur edenlere idari para cezası uygulamaya bugün itibari ile başlanacak. Kanun ile, ürünlerin güvenli
ve ilgili teknik düzenlemelere uygun olmasını sağlamak; piyasa gözetimi ve denetiminin esasları ile yetkili kuruluşların görevlerini ve iktisadi işletmeciler ile uygunluk değerlendirme kuruluşlarının yükümlülüklerini belirlemek esasları dahilinde düzenlendi.

e-TİCARETE OLAN GÜVEN ARTACAK

E-ticaret ile ilgili bu yeni düzenlemeyi değerlendiren Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, Hürriyet'e açıklama yaptı. Vatandaşı mağdur eden e-ticaret sektörü satıcılarına ciddi idari para cezaları uygulanacağını belirten Çevikoğlu bu cezaların 50 ve 500 bin lira arasında olabileceğini açıkladı.

Pandemi döneminde bu durumun yaşandığını belirten Çevikoğlu, 40'tan fazla satıcı hakkında işlem yapıldığını belirterek, bu uygulamayla e-ticarete olan güvenin artacağına işaret etti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
en büyük mağduriyeti 25 senedir ülkeyi yönetemeyen zihniyet vermiştir başka düşmana gerek yok
Halkımızın rağbet ettiği LCW, Coton gibi mağazalara giriyorum. Bakıyorum bir reyonda harika ürünler ve üzerinde 9.99 TL. den başlayan fiyatlarla diye etiket var. Bir tane beğeniyorum, etiketine bakıyorum 69.99 Tl. O reyonda arıyorum 9.99 Tl. lik ürün bit pazarında 1 lira. Bu 500 bin liraya kadar lafını nasılda çağrıştırdı bende. Siz üst sınırı değil, uygulamaya bakın. 50 Tl ceza, 1000 Tl. ceza ki bu 5000 Tl. nin üzerine hiç bir zaman çıkarılmaz. Zaten ülkemizdeki sorun da bu. Cezalar var ama uygulanmıyor.
Namussuzlara fırsat verilmesin
Geri Dön