FİNANS

Yapılandırma yapanlar dikkat: Borç yapılandırmada ilk ödeme için son gün 1 Mart!

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçları yapılandırılan mükelleflerden taksitli ödemeyi tercih edenlerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih edenlerin ise tutarın tamamını en geç 1 Mart Pazartesi gününe kadar ödemeleri gerekiyor.

Yapılandırma yapanlar dikkat: Borç yapılandırmada ilk ödeme için son gün 1 Mart!

17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında borçlarını yapılandırmak isteyenler için başvuru süresi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erdi.

Başvuru yapan mükellefler, yapılandırılan borçlarını peşin ya da taksitli ödeme yönünde tercihte bulundu.

SON GÜN 1 MART

Taksitli ödemede ilk taksitler için de peşin ödeme için de son gün 1 Mart 2021 Pazartesi olarak belirlendi.

Taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerin ilk iki taksitlerini süresinde ve tam olarak ödemeleri gerekiyor. Bu mükelleflerin yapılandırma haklarını kaybetmemeleri için ikinci taksitlerini de 31 Mart 2021 Çarşamba günü sonuna kadar ödemeleri önem arz ediyor.

Yapılandırılan borcun tamamının 1 Mart 2021 gün sonuna kadar ödenmesi halinde, gecikme zammı ve gecikme faizi yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 90 indirim yapılıyor, katsayı da alınmıyor.

Söz konusu indirimden, peşin ödeme seçeneğini tercih edenlerin yanı sıra taksitli ödeme seçeneğini tercih etmesine rağmen yapılandırılan borcun tamamını 1 Mart 2021 tarihi sonuna kadar ödeyecekler de yararlanabiliyor.

7256 sayılı Yapılandırma Kanunu'nun getirdiği imkanlardan azami ölçüde yararlanılabilmesi için ödemelerin 1 Mart gün sonuna kadar vergi dairelerine, yetkili bankalara (vezne, internet bankacılığı, mobil uygulama, banka kartı ile kredi kartı) ve PTT'ye yapılması gerekiyor.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Walla yatirmadim yeminle yapilandirdim taksitlendirdim ama işsiz kaldım gel de yatır hayirlisi
Millet gırtlağına kadar borç içinde ay sonunu nasıl getiririm düşüncesi içinde iken bu yapılandırmalar ne işe yarar. Önce halkın derdini dinleyip ona göre kararlar alın! örneğin ; Almanya da pandemi nedeniyle evinde kalmak zorunda kalan kişinin dükkan kirasını kapısına gidip teslim ediyor. ( batılıları örnek göstermeyi sevmem normalde fakat durum bu ne yazık ki)
Benim için bol bol dua edin. Cumartesi pazar sokağa çıkma yasağı var. Bu iki günde öyle bir iş çıkmalıki, hem ceza yememeliyim hem iş yapmalıyım hem para alabilmeliyim. Pazartesi de yapılandırma yı yatırabilmeliyim. Hoş hafta içide işler kesat. Vergiden kafayı tırlatmama az kaldı
yatırmayın resmen vatandaştan gasp ediliyor gss vezneleri özel banka gibi çalışıyor hiç devlet kurumu artık devletin değil cebinizdeki.. kaldıysa üç beş kuruş onuda vampilere kaptırmayın gss borcu için hapisemi atacaklar hastahanelerde bakmayacaklarmı bakmasınlar o da devletin ayıbı olur canınızı sıkıp boşuna paranızı kaptırmayın.
Geri Dön