Tarım Dışı İstihdam Verisinin Piyasalara Beklenen Etkileri

Tarım Dışı İstihdam Verisinin Piyasalara Beklenen Etkileri

FED tarafına baktığımız zaman Başkan Yellen’ın güvercin açıklamalarının ön plana çıktığını görmüştük. Başkanın özellikle tekrar enflasyon vurgusu yapması TDI ile gelecek olan Ortalama Saatlik Kazançları ön plana çıkaracaktır. Bu verinin yüksek gelmesi piyasaların hareketliliğini arttıracaktır. Konuşmalara baktığımız zaman istihdam piyasasına bakarak faiz artırabileceği vurgusu yapan üyelerin TDI verisi iyi gelirse aralık ayı fiyatlamaların yükselmesine sebep olabilir. Faiz söylemleri özellikle yıl sonuna yaklaştığımız zaman yükseldiğini görmekteyiz. Dolar Endeksinde yükselişe baktığımız zaman üyelerin faiz arttırımı ile konuşma yapması ve PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi dolara olan girişi artırıyor.

Petrol Kararının Piyasalara Olumlu Etkisi

Petroldeki gelişmeler dünya piyasasında olumlu sonuçlara sebep oldu. Özellikle gelişmiş ülkere baktığımız zaman enflasyon tarafında olumlu etkilerini görebiliriz. ABD ekonomisinde güçlü tüketime sahip olması petroldeki yükselişin enflasyon tarafında yükseliş yönlü hareketleri beraberinde getirmesi anlamına gelebilir. Enflasyondaki yükselişinde faiz artırımıyla ilgili konuşmaların artmasıyla birlikte dolardaki yükseliş takip edebiliriz. Kasım ayında seçimlerin olması faiz arttırma ihtimalini düşürüyor. Seçimlerden sonra tek bir faiz arttırımı yaparak pas geçmeyebilir ve FED dört faiz arttırma beklentisini tek faiz artırımıyla karşılamış olacaktır. Petrol piyasasındaki yükseliş, gelişmiş ülkeler için önemli enflasyon oluşturabilecek etkidedir.

Faiz Artışına Hazırlık Konuşmaları

Fed Başkanı Yellen ; Enflasyon tarafındaki gelişmelere dikkat ettiğini belirterek faizlerde agresif davranmadığı ortaya çıkıyor. Veri bağımlısı olan Yellen faiz artırımlarında masada olduğunu belirtiyor.

Fed Başkan Yardımcısı Fisher ; Hedeflerine yakın olduğunu enflasyon tarafında istenilen seviyelere ulaşabileceği görüşünde bulunması faiz artırımlarına yeşil ışık yakan üyelerdendir.

Brainard ; Yurt dışına odaklanarak, güvercin kalan üyeler arasında yerini korumaktadır.

Powell ; Faiz artırımlarında aceleci olunmaması gerektiğini belirtiyor.

Torullo ; Faiz artışında olumlu verilerin gelmesini bekleyen üyedir. Güvercin kalıp faiz artırımlarında aceleci olunmamasını istiyor.

Dudley ; Son zamanlarda şahinleşen Fed üyeleri arasına girmektedir.

Bullard ; Faiz artışını savunan üyeler arasındandır.

George ; Faiz artışını savunan üyeler arasındandır.

Rosenger ; Faiz artışını savunan üyeler arasındandır.

Mester ; Faiz artışını savunan üyeler arasındadır.

Oy hakkı bulunan Fed üyelerine baktığımız zaman 3 üyenin Güvercin kalıp 7 üyenin faiz artışına yakın tarafta olduğunu görebiliriz. Piyasaları faiz artışına hazırlayan üyelerin çoğunlukta olması dikkat çekmektedir. Oy hakkı olmayan Fed üyelerine baktığımız zaman ise çoğunluğun faiz artışa işaret etmesi Aralık ayında pas geçmemesi anlamına gelebilir. Piyasaların sert fiyatlamasını engellemek için verilere göre görüş değiştirmeleri de mevcuttur. Bugün faiz artırıma yönelik konuşan üyenin birden döndüğünü de daha önce takip etmiştik. Mevcut duruma baktığımız zaman ise faiz artışına yönelik söylemleri geçerlidir. Genel konuşmalara baktığımız zaman ise faiz atışına genel olarak olumlu bakan üyelerin çokluğu dolar tarafında seçimlerden sonra artışa işaret edebilir.

DXY Endeksinde Teknik Görünüm

Teknik açıdan baktığımız zaman kanal hareketini takip etmekteyiz. Düşüşlerde piyasasının dolar pozisyonlarını artırdığını dolar endeksinin yükselişinden görebiliriz. 96.40 seviyesindeki direncini aşması durumunda 96.80 ardından 97.20 dirençleri takip edilebilecek direnç seviyeleridir. ADX trend göstergesine baktığımız zaman 20 seviyenin üstünde trendin güçlenebileceğine işaret etmektedir.

Tepki satışlarının gelmesi ile düzeltme hareketine başlangıç yapabilecek olan endeksin geri çekilmelerde takip edeceğimiz destek seviyelerimiz 95.90 kırılması durumunda 95.50 destekleri takip edilebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler