FİNANS

Amerika’dan getirttiği mavi yumurtalar hayatını değiştirdi! İşte mavi yumurtanın fiyatı!

Mavi yumurta yumurtlayan Amerikan ırkı Araucanas tavuklarından yetiştiren İsa Deveci (30) siparişlere yetişemiyor. Tanesini 50 liradan sattığı mavi yumurtalar için çiftlik kumaya hazırlanan Deveci, yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

Amerika’dan getirttiği mavi yumurtalar hayatını değiştirdi! İşte mavi yumurtanın fiyatı!

Manisa’da ‘altın yumurtlayan’ tavuk sözü gerçek oldu. Şehzadeler ilçesi Sancaklı İğdecik Mahallesinde yaşayan İsa Deveci, 4 yıl önce hobi olarak tavuk beslemeye başladı.

MAVİ YUMURTANIN FİYATI 50 LİRA

Bir arkadaşının aracılığı ile Amerika’dan mavi yumurta yumurtlayan 40 adet Araucanas cinsi tavuk yumurtası getirten Deveci, bu yumurtalardan kuluçka yöntemiyle tavuk ve horoz yetiştirdi.

mavi yumurta..

60’a yakın tavuğa sahip olan Deveci, evinin bahçesinde kurduğu kümeste ayda bin adet mavi renkte yumurta elde etti. Birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen mavi yumurtaların tanesini yurt içinde 50 liradan, yurt dışına ise 10 dolardan satan Deveci, gelen taleplere yetişemediğini söyledi.

rteds

Deveci, "Tavuk yetiştirmeye hobi olarak başladım. Daha önce sadece ailem için yumurta yetiştiriyordum. Tavuk ve yumurta işinin içine girdikçe yeni şeyler keşfettim. Bir arkadaşımın aracılığıyla Amerika’dan mavi yumurta yumurtlayan Araucanas cinsi tavuk yumurtası getirttim.

reds

Getirdiğim yumurtalardan kuluçka yöntemiyle civciv üretmeye başladım. Amerikan ırkı tavuklarım mavi yumurta yumurtluyor. Sağlık yönünden birçok faydası bulunan mavi yumurtalara bir anda talep patlaması yaşandı. Türkiye’de tanesini 50 liradan, dış ülkelere 10 dolardan veriyorum.

fsds

Bu işe başlayalı yaklaşık 4 sene oldu. Şu an 60’a yakın tavuğum var. Kümesimin kapasitesi sınırlı olduğu için çevremdeki birçok kişiye de satış yaparak, ön ayak oldum. Ayda bine yakın yumurta elde ediyorum. Çiftlik kurma aşamasındayım. Tüm Türkiye’ye bunu yaymayı düşünüyorum” diye konuştu.

fds

(İHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
bizdede var kim aliyosa satalım 50 liraya yalan
60 tavuk günde nasıl 1000 adet yumurta veriyor dalga mı geçiyosun bir de 50 tl den satıyormuş iç piyasa ya reklam yapıyor yumurta satabilmek için.Biraz destekli at ZİYAAAAAAA.
@mustafa793635 ayda 1000 adet yazıyor bide okuyabilseniz ziyaa demeden önce:)
ayda bin yumurta diyor sen günü nerede okudun
Yok yüz lira almış başını zaten gidiyor yumurta ne özelliği varmış mavi yumurtanın normal yumurtayı boya al sana mavi yumurta talep çökmüş eminimki kimse almıyor o yumurtayı
Geri Dön