FİNANS

Son Dakika! Kripto para piyasasına yönelik yeni düzenleme

Kripto para piyasasına yönelik bir düzenleme daha yapıldı. Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Son Dakika! Kripto para piyasasına yönelik yeni düzenleme

Cumhurbaşkanlığı kararıyla "kripto varlık hizmet sağlayıcıları", suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler yönetmeliğine dahil edildi.

Cumhurbaşkanlığı kararına göre, kripto para platformları, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan önlemlerden yükümlü olacak.

Aynı Kararla, faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren tasarruf finansman şirketleri de bu önlemlerin yükümlüsü oldu.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, belli bir tutarın üstündeki her işlem sırasında ayrıntılı kimlik tespiti yapacak.

Olağan dışı büyüklükteki işlemlerle makul hukuki ve ekonomik amacı bulunmayan işlemlere ozel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı tedbir alacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, tutar gözetmeksizin şüpheli işlemleri hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirecek. Kamu kurumlarının istediği tüm belgeleri vermek zorunda olacak.

Bu şirketler, yükümlülükleri çerçevesinde MASAK denetimi kapsamına da girdi.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanınin önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık yönetim şirketleri, milli piyango idaresi, spor kulüpleri ve noterler ile aynı yükümlülükler altına girdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Daha fazla ocakların sönmemesi için kripto paraların,yurdumuzda tamamen kaldırılmalı.
Atı alan Arnavutluğu geçti..Baştan yapılacaktı bu düzenleme..Artık birazcık aklı mantığı olan bu bitcoin şirketlerine para bağlamaz.
Allah razı olsun reisimizden bu düzenleme şarttı çok iyi oldu. Birde maliye vergi konusuna el atsa tavuk dönercisinden çigkötecisinden bakkalına eczacısından kafeci bakkal marketçi börekçi pastaneci kısacası resmen çeteleşmiş hepsi vatandaşı sindirmiş durumdaki bu mahalle esnafı tayfası fiş felan kesmiyor vergi kaçırıyor. Buradan yetkililere sesleniyorum. Yeni ihbar hattı kurup anında müdahale ile bu vergi kaçıranlara agır cezalarşart. Kayıplar büyük. Sonra diyoruz ülke neden geri kalıyor. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır dinimizde böyle emir eder kul hakkı yenmez devlet ve ülke zengin olur.
Geri Dön