FİNANS

Türkiye’de ilk oldu! Kripto paraya haciz geldi

Kripto paraya haciz kararı İstanbul 14. İcra Dairesi’nden geldi. Türkiye'de ilk defa kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Peki bu nasıl oldu? Detaylar CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever ile Ümit Sertabipoğlu'nun özel haberinde.

Türkiye'de 5 milyondan fazla kişi kripto para borsasında yatırım yapıyor. İlk defa bir kripto paraya haciz konuldu. 60 bin lira değerindeki kripto para hesabı bloke edildi. Peki icra dairelerinde elle tutulamayan, gözle görülemeyen paranın tahsili nasıl gerçekleşecek?

TÜRKİYE'DE İLK KEZ KRİPTO PARAYA HACİZ GELDİ

Konuyla ilgili konuşan Avukat Tevfik Kerem Bilen, “Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. Fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi.

PEKİ KRİPTO PARA DEĞER KAYBEDERSE?

Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu.”

Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşı yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu olmaya devam ediyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
bizde boyle aciz devlet varkenn yakinda alacak 1 can kalir tabi once davranip biz bu var olanlardan almasak ????
Aciz olan sensiz. Bireylerin toplamı devleti oluşturur. Birey olarak ne faydan var senin faydasız.
o kadar söylüyoruz, böyle kriptolu işlere girmeyin, hem maddi hem manevi zarara uğrarsınız, adı üstünde kripto yani gizli saklı veya bilinmeyen sanal, özellikle genç nüfus dikkat.
Kripto para eğer vatandaş akıllı ise haczedilemez, sebebi ise kripto varlıklar sadece borsalarda tutulmaz, donanım cüzdan, kağıt cüzdan vb cüzdanlarda saklanan birikimler hiçbir hacker tarafından hacklenemediği gibi devlet tarafından da görülemez, çünkü anonim yani sahibi belirsizdir, bozdurma ihtiyacınız olduğunda temiz bir kişinin cüzdanına transfer edip bozdurabilirsiniz.
Geri Dön