İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Satışlar da fiyatlar da artıyor

İkinci el online pazarda, aralık 2019'da 50 bin TL'ye alınabilen bir aracın fiyatı, bu yılın ekim ayında yaklaşık 76 bin 550 TL'ye yükseldi.

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Satışlar da fiyatlar da artıyor

İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, ekim ayı sonu itibarıyla 1,8 milyona satış yapılırken, ekim ayında, ikinci el araç fiyatlarında geçen aya göre yüzde 4, 2019 yılının aralık ayına göre de yüzde 53,1 artış belirlendi.

AA muhabirinin INDICATA'nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, ekim ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında toplam 207 bin 437 adet satış (ilandan tamamen kaldırılan araçlar satılmış kabul edildiğinde) gerçekleşti.

Geçen senenin aynı ayına göre satışlarda yüzde 28, geçen aya göre ise yüzde 8 artış kaydedilmişti.

İLANA ÇIKAN ARAÇLARIN YÜZDE 61'İ SATILDI

Ekim ayında ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi geçen senenin aynı ayına göre yüzde 97 yükselişle 339 bin 601 adet seviyesinde belirlendi.

Söz konusu ayda ilana çıkan araçların yüzde 61’i satıldı.

BİNEK ARAÇLARIN PAYI YÜZDE 83, HAFİF TİCARİ ARAÇLARIN PAYI YÜZDE 17

Söz konusu ayda segment bazında ele alındığında pazarın lideri, 70 bin 600 adetlik satış ve yüzde 41 payla C segmenti oldu.

Bu dönemde, toplam ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 83, hafif ticari araçların payı da yüzde 17 olarak kayıtlara geçti.

Ekim ayında ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarda satılan araçların yüzde 25’ini 1-4 yaşındaki araçlar, yüzde 45’ini 5-10 yaşındaki araçlar ve yüzde 30'unu da 11 ve üzeri yaşındaki araçlar oluşturdu.

Ayrıca en çok satış artışın geçen aya göre yüzde 66 ile 1 yaş araçlarda gerçekleşti.

50 BİN TL'LİK ARACIN FİYATI 76 BİN 550 TL OLDU

Araç satışlarındaki artışla beraber fiyatlardaki yükseliş de devam etti.

Ekimde, 2. el online pazarda araç fiyatları geçen aya göre yüzde 4 ve "100" olarak başlangıç noktası kabul edilen 2019 yılının aralık ayına göre de ortalama yüzde 53,1 artış belirlendi.

Başka bir ifadeyle, söz konusu artış oranına göre, Aralık 2019'da 50 bin TL'ye alınabilen bir aracın fiyatı, bu yılın ekim ayında yaklaşık 76 bin 550 TL'ye yükselmiş oldu.

İLK 10 AYLIK DÖNEMDE SATIŞLAR YÜZDE 26 YÜKSELDİ

Bu yılın on aylık döneminde (Ocak-Ekim 2020) ise ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında 1 milyon 801 bin 293 adet satış yapıldı. Geçen yılın aynı dönemde 1 milyon 430 bin 845 adet satış gerçekleşmişti. Bu adetle satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 26 arttı.

Ocak-Ekim döneminde, toplam ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 83, hafif ticari araçların payı da yüzde 17 oldu.

İNTERNETTEN TAMAMEN KALDIRILDIĞINDA 'SATIŞ' OLARAK SINIFLANDIRILIYOR

Makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük verinin birleşmesinden oluşan iş zekası seti INDICATA, Türkiye'deki ikinci el online araç pazarını tarayarak günlük 450 binden fazla ikinci el araç datasını analiz ediyor.

Rapordaki satış verileri, ikinci el ticareti yapan kurum ve kuruluşların online pazarda verdikleri ilan verilerine dayanırken, bu verilerin içinde bireysel araç ilanlarına ait veriler bulunmuyor.
Bir İkinci el araç ilanı, bir kurum veya kuruluş tarafından internetten tamamen kaldırıldığında "satış" olarak sınıflandırılıyor.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Almayın zorla mı aldırıyorlar. Bizim millet kadar araba hastası bir millet yok. O kredi çekilip o araba alınacak. Yoksa adam kendini eksik hissediyor
@nihil03 kısmen haklı kısmen de haksızlık etmişsin, fantazi olsun diye alınıyorsa evet, ama zaruret yada iş kurmak büyütmek için alınıyorsa maliyet %50 artıyor haksızsın, devletimiz ilk araçlardaki vergileri düşürmeli ama aynı hanede yada kişideki 2.3.4. araçlarda vergileri şişirmeli lüks yada fantazi odaklı alımları sınırlandırmalı yada fantazi yapan ceremesini çekmeli.
Almayın yemeyin içmeyin giymeyin gezmeyin, nedir bu ya bir insan nasıl kendine bu layık görür, insan gibi yaşamanın ne demek olduğunu bilmeyen insanlar oldukça bu millete zor refaha kavuşur. Almanya başbakanı apartman dairesinde oturuyor, en lüx araçtan aldığı vergi 10 bin euroyu geçmez. Anladın mı?
almayın kardeşim. almayın.
ocak 2020de 70 bine sattigim aracim şuan 150 bin oldu iki katindan daha fazla
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler