ABD 12 finansörle Türkiye'ye yaptırım peşinde! İşte IMF'nin de yer aldığı kuruluşlar

ABD Senatosu’nda kabul edilen ve Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlama amacı güden tasarıda 12 kuruluşun adı sıralanıyor.

ABD 12 finansörle Türkiye'ye yaptırım peşinde! İşte IMF'nin de yer aldığı kuruluşlar

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin, terör örgütleri FETÖ ve PKK’dan yargılanan ABD’li rahip Brunson’un tutukluluğunu gerekçe göstererek hazırladığı ve Türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıda pek çok kuruluş yer alıyor. Listede adı geçen kuruluşlarda ABD’nin kuruculuğu dikkati çekerken, Afrika ve Asya merkezli kuruluşların ise bir biçimde ABD ya da desteklediği Körfez ülkeleri ile bağlantılı olduğu değerlendiriliyor.

ABD’de kabul edilen tasarıda, Türkiye’ye kredi vermesi kısıtlanan kuruluşlar listesinde, IMF, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Kalkınma Birliği, Uluslararası Finans Kurumu, Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı, Afrika Kalkınma Bankası, Afrika Kalkınma Fonu, Asya Kalkınma Bankası, Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bankası ve Inter-Amerikan Yatırım Şirketi yer alıyor.

IMF İLE TARİHİ İLİŞKİ

Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkeler üzerinde ekonomik denetim ve finansal destekle görevlendirilen ABD’de kurulan bir organizasyon. Eski bir üye olan ve IMF’ye borcunun son taksidini 14 Mayıs 2013’te ödeyen Türkiye, IMF ile halen Madde IV Konsültasyonları, G-20 bağlamında Türkiye’yi de içeren ekonomik politika diyaloğu, IMF Mali Sektör Değerlendirme Programı’na katılım, Türk yetkililerin ekonomi, finans ve istatistik alanlarında teknik konularda eğitilmesi gibi alanlarda işbirliği halinde.

ÇOĞUNDA ABD VAR

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) ise Dünya Bankası’nın ana kuruluşu olarak bilinirken, Londra merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası da az gelişmiş ülkelere kredi sağlıyor. ABD’nin bu bankadaki güçlü payı dikkat çekici. ABD merkezli Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA) de gelişmekte olan ülkelere kredi ve hibe veriyor. ABD merkezli Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Dünya Bankası’nın özel sektör kolu, Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı (MIGA) da Dünya Bankası’nın dış yatırımdan sorumlu alt kuruluşu olara görev yapıyor.

AFRİKALI KURULUŞLAR DA YASAKLI

Afrika Kalkınma Bankası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bankası ile Afrika Kalkınma Fonu ise Afrika ülkelerini hedef alıyor görünmekle birlikte, başta Arap petrol ülkeleri olmak üzere dış bağlantılarıyla dikkat çekiyor. Merkezi Filipinler’de bulunan Asya Kalkınma Bankası, amacı Asya’da kalkınma olmasına karşılık, üyeleri arasında ABD ve Türkiye gibi ülkeleri de bulunduruyor. Amerikalılar Arası Kalkınma Bankası, Latin Amerika ve Karayipler’i hedefleyen ABD merkezli bir finans kuruluşu olarak dikkat çekerken, Inter-Amerikan Yatırım Şirketi de bunun yan şirketi durumunda.

Kaynak: Milliyet

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
650 koli ispatlı dosya gönderdik sen vermedin papazı biz sen tehtit edicen diye hemen verelim yok öyle bir dünya aç kalır soğan ekmek yer yinede sana boyun eğmeyiz karşındakinin kim olduğunu asla unutma
@banderas1010 .... Reis ne iciriyor sana,acligin ne demek oldugunu bilmiyorsun anlasilan,cebin siskin olunca atmasi kolay oluyor,üc gün ac kalinca dördüncü gün abd nin yolunu tutarsin...
ONUN KOLAYI VAR.TAYYİP ÖN KAPIBDA VAN MÜNÜT DER.ARKA KAPIDAN YEZ PİLİZ DER.
1974 DEKİ TÜRKİYE YOK KARŞINDA ABD !!! MUZ CUMHURYETİ YOK ÖYLE PARMAK SALLAYARAK HİZAYA GİRECEK ÜLKE DEĞİLİZ AÇ TARİHİMİZİ OKU ŞİMDİ YERLİ MİLLİ SİLAH SANAYİSİNDE ASKERİ ALAMDA ÇOK GÜÇLÜYÜZ YANARSA BEN YANMAM TÜM DÜNYAYI YAKARIZ ÇÜNKÜ BİZ TÜRKÜZ UNUTMA YURTDIŞINDA DA ÇOK TÜRK VAR ORTASYA TÜRK DEVLETLERİ VAR BİRLEŞTİK Mİ EZER GEÇERİZ HAÇLI KÖPEK DEVLETLERİ BİLSİN BİZİ İRANLA KARIŞTIRMA KELLE KOLTUKTA ÖLÜMÜNE SAVAŞIRIZ IRAKLILAR GİBİ KAÇMAYIZ SENİN CONİLERİ ERMEYDANINDA KELLESİ NASIL KOPARILIR GÖR DÜMBÜK ABD
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler