OECD'den ekonomik kriz uyarısı

Uluslararası ödemeler bankası eski baş ekonomisti ve OECD’nin Ekonomi ve Kalkınma İnceleme Komitesi Başkanı William White, bir TV kanalına verdiği demeçte piyasalardaki şu anki durumun büyük finansal krizin yaşandığı 2008 yılındaki duruma çok benzediğini söyledi.

OECD'den ekonomik kriz uyarısı

Uluslararası ödemeler bankası eski baş ekonomisti ve OECD’nin Ekonomi ve Kalkınma İnceleme Komitesi Başkanı William White, bir TV kanalına verdiği demeçte bir birinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Piyasalardaki son durumun dünyayı kasıp kavuran büyük finansal krizin yaşandığı 2008 yılına çok benzediğini belirten White, “OECD olarak bugünkü durumu 2007 yılından daha tehlikeli görüyoruz” dedi.

White, yüksek getirisi olan varlıklarda fiyatların çok yüksek olduğunu, konut fiyatlarının çok ciddi derecede yükseldiğini, borsaların yükselmeye devam ettiğini belirterek tüm bunların endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

White açıklamalarında ayrıca şu tehlikelere dikkat çekti:

  • Hindistan’ın borç problemi oldukça uzun sürdü ve hükümetin tahvil ihraçlarında önemli sorunlar yaşanıyor. Hükümetin sahip olduğu bankalarda da durum kötü.

  • Çin’in borç durumu Hindistan’dan farklı değil. Ayrıca burada kredi ve borç büyümesi çok daha hızlı ilerliyor.

  • Endişe verici olan sadece Çin’in borç seviyesi değil. Bu borçların bazılarının geri ödemesi yapılamayabilir.

  • Yaşanan likidite sorununu merkez bankaları çözemez. Eğer çok fazla borç varsa bunu ancak hükümetler çözebilir.

  • Dünyanın daha fazla mali genişlemeye ve yapısal reformlara ihtiyacı var. Ayrıca bazı finansal kurumların yapısı yeniden düzenlenmeli.

  • Birçok ülkede paralar istihdam yerine sermayeye gidiyor. Bu konuya odaklanmalıyız.

  • Merkez bankalarının sıkılaştırmaya geçmesi kaçınılmaz ancak bunu yaparken dikkatli olunmalı.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
HER ŞİŞE ŞEY PATLAR .BU SEFER TEĞET DEĞİL TAM MERKEZDEN GEÇECEK .
@bizedogrugerekli_2017 SENDE KINA YAKARSIN
BİZ TÜRKÜZ BİZE İŞLEMEZ. Bİ ALLAHA ŞÜKÜR ÇEKTİK Mİ AİDS BİLE VIZ GELİR TIRIS GİDER
BU BANKALARLA.. EKONOMİ YÜRÜMEZ... HÜKÜMET TÜM MİİLETİ BANKALARA ESİR ETTİ.. FAİZ... HER ÜLKEYİ BATIRMIŞTIR.. BİZİM HÜKÜMET DERS ALMAMIŞ. GÖRÜNEN O.. PARA... BANKADA DEĞİL... MİLLETTE OLURSA. PİYASALAR CANLANIR..
Kıh kıh kıh.... :))) AB ve ABD dünyanın kaç bucak olduğunu öğrenecek.! 5 kuruşsuz sürünecekler.! TÜRK'ü hafife alanların sonunu bu dünya görecek.!
100 adet para var. 100 adet parayı birine verip 105 para isterseniz o kişi 5 parayı nerden bulacak? Böyle saçma bir sistem bu işte.. Sonra yok ekonomik kriz yok şöyle yok böyle, ulan paranın değeri sınırı belli hala anlamadınız şu işleri.. anca soyun ülkeleri başka bi halta yaramayın.
TÜRKİYEDEKİ BÜYÜME RAKAMLARI BİTMEMİŞ İNŞAATLARIN TAMAMLAMAK İÇİN KULLANILAN KREDİ FİNANSMANIYLA GERÇEKLEŞTİ.FİRMALAR CANSUYU KREDİSİNİ KULLANDI İNŞAATI TAMAMLADI.ANCAK BİTMİŞ PROJELERE TALEP YOK,ÖYLE PARADA YOK.ŞİMDİ BU CANSUYU KREDİSİ NASIL TEKRAR GERİ DÖNECEK BUNUN HESABI YAPILMADI.YANİ ZURNANIN ZART DEDİĞİ YERE GELİNDİ.
Diğer Haberler