AB, Türkiye'deki Suriyeliler için 2,22 milyar avro aktardı

AB, Türkiye'deki Suriyeliler için taahhüt ettiği 6 milyar avroluk desteğin ancak 2,22 milyar avrosunu gönderdi

  AB, Türkiye'deki Suriyeliler için 2,22 milyar avro aktardı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki Suriyeliler için sağlamayı taahhüt ettiği 6 milyar avroluk fondan bu zamana kadar 2,22 milyar avro aktardı.

AB Komisyonu, Türkiye'deki Suriyelilerin desteklenmesine yönelik mali yardım programının (FRIT) 12’inci idari komite toplantısının Brüksel'de yapıldığını açıkladı.

Komite toplantısında, mali yardım programına ilişkin yıllık raporunun incelendiği kaydedilen açıklamada, sığınmacıları desteklemeye yönelik 845 milyon avroluk çeşitli proje tekliflerinin değerlendirme sürecinin tamamlandığı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye'deki Suriyelileri desteklemek için kurulan fonun toplam 6 milyar avro bütçesi olduğu, fona 4,2 milyar avro tahsis edildiği, 3,45 milyar avroluk sözleşme yapıldığı ve 2,22 milyar avro ödeme gerçekleştiği belirtildi.

AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti. 18 Mart'taki zirvede ise 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı.

Fonların, Türkiye'deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, AB'yi, Türkiye'deki Suriyelilere yönelik mali yardımını yeterince hızlı aktarmamakla itham ediyor.

KAYNAK:AA


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
NE OLDU ŞİMDİ,40 MİLYAR DOLAR HARCADIK,SADECE 2,22 MİLYAR AVRO ALDIK! BU NASIL HESAP,KİTAP ARKADAŞ? BİLEN VARSA ÇIKSIN ORTAYA BİR GÜZEL AÇIKLASIN DA GÖREYİM BAKALIM?
@northstar123 15 KATRİLYON EDER BU PARA ..SENİN GİBİ GERİZEKALILARDA BİZ SURİYELİLERE PARA VERİYORUZ SANIR .SEN VE SENİN GİBİLERDE CUMHURBAŞKANININ 40 MİLYAR DOLAR HARCADIK DEDĞİNE İNANIYORSUNUZ ..YAAA DEVLET ŞEYTMEDİĞİ EŞEĞİN ÖNÜNE OT ATARMI 40 MİLYAR SÖZÜ AB DEN PARA KOPARMAK İÇİN ARTI BU PARANIN TAMAMI YURT İÇİNDE KALIYOR
Merkez bankasında bile 40 milyar dolar çıkmıyor, nerede harcamışız okadar, yalan dolan.
Hangi vakıf a gider acaba bu para.Okçuluk mu desem turgev mi desem ensar mı desem........
cok bile gondermisler. ne gerek var turk milleti oduyor zaten.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler