Dolar fiyatları yükseldi! Uyanıklar bu yolu buldu

Kapalıçarşı'da kur fiyatının çok oynak olmasından dolayı dövi.z bürolarının bazıları işlem yapmayı bıraktı. Tabelalar kapandı. Bazıları ise sadece 4.65'ten dolar alıyor.

Dolar fiyatları yükseldi! Uyanıklar bu yolu buldu

Kapalıçarşı’da yıllardır esnaf olan İsmail Korkmaz doların bu denli oynaklı göstermesine çok şaşırdığını söylüyor. Ayrıca turistlerin eskiden dolarla alışveriş yaptığını ancak şimdi TL’ye döndüklerini söylüyor.

Korkmaz, “3 gün önce 100 dolar bozdurdum ihtiyacım vardı. Masraflar çok dolar endeksli olduğundan masraflar devamlı yükseliyor. Ben 4,70’ten bozdurdum şimdi zarar ettim. 100 dolar önemli değil ama dolarla daha çok borcum var. Asıl önemli olan onlar. Ayrıca turistler de alıştı. Sözcü'den Derin Gökçe'nin haberine göre, doları bozdurup geliyorlar eskisi gibi dolar vermiyorlar. Biz de doların ne olduğuna şaşırdık. Çarşının hali zaten duman. Bu dolar 5 TL’yi geçer. Bunun sebeplerinden bir tanesi de bakanın değişmesinden oldu.” ifadelerini kullandı.

4 65 TL’LİK TABELA

Kapalıçarşı’nın girişinde yer alan bir döviz satıcısı ise uyanıklık yaparak doları 4.65’ten aldığını tabelaya yazdı. Kur oynaklığı sebebiyle de döviz satışı yapmayı bıraktı. Yani uygun fiyattan döviz alan satıcı aldığı dövizleri kur oynaklığı sebebiyle satmadı.

Dolar/TL yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin endişelerin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın düşük faiz çağrısının, ticaret savaşı kaynaklı küresel satış baskısıyla bir araya gelmesiyle yeni rekor olan 4.9776'yı test etti. Biz de sozcu.com.tr olarak İstanbul’da doların ve altının kalbinin attığı yere Kapalıçarşı’ya gittik. Kimi esnaf dolar ve euro satışına devam ederken kimisi ise tabelalarını kapattı. Ancak içlerinden birtanesi daha uyanık davranarak dışarıda yer alan tabelasına 4,65(dolar alışı) yazdı ve tabelanın dolar satışı kısmını kapattı. Döviz bürosunda bulunan yetkiliye neden dolar satmadığını sorduğumuzda ise oynak kuru neden olarak gösterdi.

İşte o uyanık esnafın o tabelası;

tabela-buyuk1

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
yokmu saray ın önünde yazarkasa atacak delikanlı.
ekonomi çok iyi gideyeah bunlar amerikanya nın oyunu dış mihraklar bizi çekemiyeeaahh
@egeli.1903 o doviz burosu zaten o tabelada gosterdigi rakamlarla yazar kasayi firlatmis
dur bakim aaa vallaa yok yemez hacı
@egeli.1903 aah ah dolar yükselmiyor ki TÜRK lirası Değer Kaybediyor
yakında özebekistan gibi aylik 100 dolara calisacagiz aylgi bi bozduracaz bi torba turk lirasi bakkala gidecez sadece 2 kilo domates 2 ekmek alacagiz o paraylada.
merak etme.ülkede Ecevit hükümeti tansu çiller murat Karayalçın hükümeti yok.
Seçimden sonra döviz dusecek diye gidip seçimden önce bozdurup para kazandigini sana sozde milliyetci akpliler çok pişman :)
akp liler memleketin refahı için döviz yükselmesin diye çok daha öncesinden bozdurdu zaten! Siz bozdurup inceye verdiğiniz dövizleri düşünün, ince hepsini yemediyse hazineye kaldı o yardım paraları. geçmiş olsun :)
@tuncaykaya60 İnce'ye kim niye döviz versin. Bugün güneş altında fazla kaldın herhalde.
@etavbatir reisin mal bildirimde beyan ettiği 200 bin dolar gibimi ?????? ?'?
la biz altın hesabı na yatuduk parayi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler