Ev alacaklara ya da kiralayacaklara Enerji Kimlik Belgesi uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev alırken ya da kiralarken binanın Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.P eki Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nedir?

Ev alacaklara ya da kiralayacaklara Enerji Kimlik Belgesi uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olmayan binalara 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren cezai yaptırımlar uygulamaya başlayacağı belirtildi. Bu tarihten sonra, Enerji Kimlik Belgesi olmayan bir binanın alım, satım ve kiraya verilmesinde sorunlarla karşılaşılabileceği kaydedildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk imzasıyla yayımlanan "Merkezi Isıtma Sistemlerinin Ve Isı Ölçüm Ekipmanlarının Verimlilik Potansiyelleri" adlı kitapçıkta Enerji Kimlik Belgesi'nin sorgulanması tavsiye edildi. Szutest Uygunluk Değerlendirme A.Ş Enerji Departman Koordinatörü Seda Ferah, "Cezai yaptırımlar için son tarih daha önce 1 Mayıs 2017 olarak belirlenmişti. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu tarih 1 Ocak 2020' ye ertelendi" dedi.

BAKANLIĞIN RESMİ WEB SİTESİNDE AÇIKLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayımlanan kitapçıkta; ev satın alırken veya kiralarken, binanın yalıtımlı, pencerelerin ve doğramalarının enerji verimli, ısıtma için kullanılan kazan ve boruların yalıtımlı, binanın dış duvar iç yüzeyinde bakteri, küf, mantar gibi lekelerin olup olmadığını, binanın ısıtma, soğutma giderleri ile Enerji Kimlik Belgesi'ni sorgulamaları tavsiye ediliyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Enerji Kimlik Belgesi’nin ne olduğuna açıklık getiren SZUTEST Enerji Departmanı Koordinatörü Seda Ferah, şöyle konuştu: “Kısa adı EKB olan Enerji Kimlik Belgesi, binalarda bulunan enerji türlerinin etkin ve verimli kullanılmasını kapsayan, gereğinden fazla enerji kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen, bununla birlikte çevreye zarar verecek faktörleri engellemek için yapılan danışmanlık ve denetim sonucunda verilen belge türüdür. Binalarda enerji kullanımı ve enerji tüketim sınıfı belirlenerek binaya bir Enerji Kimlik Belgesi (EKB) verilir. Enerji Kimlik Belgesindeki amaç, enerjiyi verimli kullanan ve yenilebilir enerji tercih eden yapılar ile enerji verimliliği faaliyetinden bulunmayan binaların arasındaki farkı oluşturup bu yapıların değerinin belirlenmesidir."

SZUTEST Enerji Departmanı Koordinatörü Seda Ferah, yasal süre dolmadan bina sahiplerinin Enerji Kimlik Belgesi için başvuru yapması gerektiğinin altını çizdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Milletin evi ile ortaklığınız mı var.Milleti bazı firmalara soydurmak için geliştirilmiş yöntem.Vatandaş o evi nasıl yaptı,hangi zorluk ve ekonomik sıkıntılarla yaptı biliyormusunuz.Sözüm ona AB verilerine uygunluk sağlamak.Bundan önce AB ye uyum sağlayabilmek için o kadar çok önemli alanda gelişmeler göstermeliyiz.Böyle yüzeysel kararlarla ve vatandaşa yük getiren uygulamalarla bir yere varılmaz.Biraz vatandaşın yanında olun.Aleyhine değil lehine olan işler yapın
yeni bir soygun kokusu geliyor
akplilere yeni iş millete de yeni vergi kapısı
Nerden nasıl kimden alınır? Sarı çizmeli mehmet ağa. Devlet bizi yolmak için bi kapı daha mı buldu
Herşeyimiz düzgünde bir enerji verimliliği kaldı. Garibanın bir wvi var kırk dereden su getiriyor. Git mütahittin yaptığı evleri denetle. Birileri para kazabacak anlaşılan. Vur kırbacı garibana.
al sana bir firmaya para kazandırmak için bir bahane daha
enerji kimlik belgesi diğer adı vergidir
Tamam devlet bir kaynak daha bulmuş. Zar zor ev sahibi ol ondada yine birşeyler dayat.
bir düşün şu insanların yakasından amma vampirmişsiniz gidinde sarayın para tuketim endeksi belgesine bakın
bu belgeyi almak mesele değil, binanızda mantolama olsun ya da olmasın belgeyi alabiliyorsunuz. Önemli olan belgedeki enerji verimlilik durumuna göre devlet olarak bana sağlayacağın avantajlar. kaldı ki avantajı işin içinden biri olarak biliyorum ki yok. o zaman birilerine neden para kazandıralım. belgen yoksa ceza kesmek kolay sen devlet olarak öncelikle avantaj sağla bana. elektriğimi doğal gazımı belge durumuna göre ucuzlat ki herkes mantolama yaptırsın.
gene birilerine rant kapısı açıldı, gene rüşvetle işlemler ... gene birileri zengin edilecek...
Bu belgeyi istiyorsa bu şahıslar o zaman ÇAKMA KENTSEL DÖNÜŞÜM yerine gerçek kentsel dönüşüm yapacaklar bu saatten donra kalkıp hiç bir bilinçsiz yaşam formuna para yediremem çok bildikleri için zaten en son olacak işi en başta istiyorlar. Kentsel dönüşüm adı altın saçma sapan yapılar yapılmaktadır ve buna izin veren belediyeler ile koordinasyon kurmayan şahıslar kalkmış ısı yalıtımı ıvır zır istiyor. Gerçekten DİPLOMALI ÖKÜZLERİN eline bakar olmuşuz.
son 1yıldır bir milleti cezalandırma politikası yürütülüyor bbdk başla yargıtay sayıştay aldığı tüm kararlarda millet cezalandırılıyor koruması gerekenleri burdada inşaat yapılır imar verirken niye sormuyorsun teslim edilenle sana verilen aynımı diye yapan firmayı niye denetlemiyorsun kolay yol alanı burunundan getirmek değilmi burda çıkacak rant dış cephe ve proje çizimi de dahil bir binaya patlıyacak miktar az değil kolayı var yıkalım gitsin az uz maaş 4 kişi asgari ücert çalışıp aldığı evi en kolayı vuurun bakalım allah var yapanların nasıl olsa cehenemde karşılaşacağız
nerede yapıcaklar kim denetlicek önü gelen mütahitlik yapıyor sözde adam çalıştıyor ne güvenlik var nede denetim istanbulun her yerinde inşat var herkes mütayit olmuş
Enerji kimlik belegesi milletten vergi alınmak için Çevrcilik bakanlığı tarafından uydulmuş boş birşey..
katardan para gelmiyor mu artık çok ayıp etmişler
Bir koyundan sadece BİR post çıkar! Fazla post almak istiyorsanız KOYUN sürüsü lazım!
Bİ BU EKSİKTİ.BİRİLERİNE Bİ AVANTA KAPISIMI
vatandaşın sırtına biraz daha binmek kambur oldu vatandaş kambur
evini tasarruflu hale getirmek için mantolama yaptırmak istersin boğaz içi imara gidince 10000 lira haraç gibi ruhsat parası isterler ondan da haberi varmı cumhurbaşkanının
gidet çok açık kapatma peşindeler zengini iyice zengin yapmak fakiri düşünen yok tok ne anlar acın derdin den böyle sahalarda alkışlar
BENCE SÜPER BİRŞEY BİRDE ŞU SİTE AİDATLARI DENETLENSE DAHA GÜZEL HATTA ÇOK GÜZEL OLUR ÇOK YÜKSEK YAZLI KIŞLI AİDAT VERİP HİZMET OLMUYOR LÜTVEN YÖNETİCİLERİ DENETLEYİN GİDERLER NEREYE GİDİYOR MUTLAKA DENETLENSİN
Enerji kimlik belgesi veren firmaların devletçe denetlenmesi gerekir.Bazıları rastgele belge veriyor.Yapılan iş anlamsızlaşıyor.
Diğer Haberler