Hamdi Ulukaya, TIME 100 listesinde!

TIME dergisinin dünyadaki en etkili 100 kişiyi sıraladığı geleneksel TIME 100 listesi açıklandı. Chobani markasıyla ABD’de gıda sektörünün en büyükleri arasına giren Hamdi Ulukaya, Türkiye’den listeye dahil olan tek iş insanı oldu.

Hamdi Ulukaya, TIME 100 listesinde!

Türkiyeli iş adamı Hamdi Ulukaya, Amerikan TIME dergisinin her yıl geleneksel olarak yayınladığı dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde yer aldı. Ulukaya, 2017 TIME 100 listesinin “Öncüler” kategorisine bu yıl Türkiye’den dahil olan tek isim oldu.

"HAMDİ 'AMERİKAN RÜYASI'NIN CANLI BİR ÖRNEĞİ"

Dergide İnsan Hakları İzleme Örgütü İcra Direktörü Kenneth Roth imzasıyla yayınlanan makalede Hamdi Ulukaya’nın listeye hangi gerekçelerle dahil edildiği şöyle açıklandı:

“Hamdi Ulukaya, yabancı düşmanlarını mahcup ediyor. Kimilerinin göçmenleri mevcut işleri çalmakla suçladığı bir dönemde Chobani’nin CEO’su, ABD’ye 1994’te gelen Türkiyeli bir Kürt, istihdam yaratıyor. Ulukaya, kapanmış bir fabrikayı verimli bir yoğurt şirketine dönüştürdü ve bu şirket şimdi işsizliğin yoğun olduğu çeşitli bölgelerde pek çok kişiye iş imkânı sağlıyor. Hatta çalışanlarına şirket hisseleri dağıtarak zenginliği de paylaşıyor.

Çalışanların çoğu Amerika’nın yerlisi. Ama Hamdi aynı zamanda onlarla birlikte çalışmak üzere yüzlerce mülteciyi de işe aldı. Bununla beraber, dünyanın pek çok noktasında yerinden yurdundan edilenlerin hayatlarını iyileştirmek, onlara geçinme olanağı sağlamak için çalışan Tent Vakfı’nın kurucusu olarak diğer şirketleri de üzerlerine düşeni yapmaya teşvik ediyor. Hamdi, “Amerikan Rüyası”nın canlı bir örneği: Amerika’ya azim ve akıl ile gelen herhangi birinin başarıya ulaşabileceğini ve beraberinde başkalarını da yukarı taşıyabileceğini gösteriyor.”

TIME 100 LİSTESİ

Bu yıl 14. kez hazırlanan TIME 100 listesi, Öncüler, Titanlar, Sanatçılar, Liderler ve İkonlar olmak üzere 5 ayrı kategoride dünyanın en etkili isimlerini belirliyor. Hamdi Ulukaya’ya “Öncüler” kategorisinde yer veren dergi, “Liderler” kategorisinde Recep Tayyip Erdoğan, Donald Trump, Vladimir Putin, Papa Francis; “Sanatçılar” kategorisinde Emma Stone, Alicia Keys, John Legend, “Titanlar” kategorisinde ise LeBron James, Daniel Ek ve Jean Liu ve “İkonlar” kategorisinde Margaret Atwood, Neymar, Viola Davis gibi isimleri 2017 listesine dahil etti.

TIME 100 listesi, dünyanın dört bir yanında, “kuralları çiğneyen, rekorları kıran, sessizliği bozan ve sınırları yıkarak aslında neler yapabileceğimizi ortaya koyan” kişiler arasından seçiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Türkiyeli bir Kürt de ne demek? Esefle kınıyorum. Bir türlü öğrenemediniz gitti milletin adıyla bu ülkenin vatandaşlarını adlandırmayı yani TÜRK demeyi... İngiltereli Arap dediniz mi hiç ya da Fransalı Senegalli veya ABD'li İtalyan. Gelişmiş ülkelerde ulusal bilinç doruk noktadayken, hedefteki ülke Türkiye'de maalesef etnik köken deşiliyor.
@balcova2015 etnik kimliğiyle öne çıktıysa bu tip dergiler ona da yer verirler.nasıl laz işadamı diyorsak bir farkı yoktur.amerikada yaşıyor,Türkiye den göç etmiş.siz time dergisini sabah gazetesi ile karıştırmayın.yayın ilkesi denen bir şey..ayrıca senegalli demezler afrikalı kimliğini öne çıkarırlar başka ülkelerdede.cezayir asıllı gibi.ama bir kürt devleti yok.sadece etnik kimliği var.yugoslavya bölünmeden önce sırp,boşnak,hırvat gibi.gittiğimiz yol bu .ama bunu biz yapıyoruz.kendimiz bu işe soyunduk.alevi gibi mesela.
@balcova2015 HİÇ KALP YOK SENDE SIRF KÜRT OLDUĞU İÇİN BÖYLE KELİMELER SARF EDİYORSUN GURURLANMAN GEREK BENİM AVRUPADA BAŞARI KAZANAN TÜRK KARDEŞİME GURURLANDIĞIM GİBİ
REZİL HERİFİN TEKİ. TÜRK YOĞURDUNU GREK YOĞURDU DİYE SATIYOR. UTANMAZ HERİF .
dersimin güzel insanı
TÜRK KÜRT LAZ ÇİNGENE VE DİĞERİ HEPSİ BU MEMLEKETİN İNSANI DEĞİLDE BAŞKA Bİ ÜLKEDENMİ BIRAKIN ARTIK AYRIŞMAYI AYRIŞTIRMAYI
KÜRT OLDUĞU İÇİN ZORUNA GİDEN HAİN IRKÇIDAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL ULAN SİZDE NE KALP VAR BE BEN NİYE BİR TÜRK İÇİN SEVİNİYORUM AVRUPADA BİR BAŞARI KAZANDIĞINDA
@jack_zyn_1992 türk oğlu türküm gurur duydum bu kürt kardeşimle.
NE TÜRKİYE si be adam Türkiye de olsa bukadar zengin olamazdı ki, biz nedense devlet olarak kişisel girişimleri pek desteklemeyen ama başarılarından pay sahibi olma derdine düşen bir devletiz galiba..
Diğer Haberler