FİNANS

İşte öğretmenlerin 2013 maaşları

Halk arasında kullanılan “Gelin girmeyen ev vardır ama ölüm girmeyen ev yoktur” sözü, hayatın acı gerçeklerinden biri...

İşte öğretmenlerin 2013 maaşları

Bunun dışında bir de “ölüm hak miras helal” diye bir atasözü var. Bu da ölümün olağan olması gibi mirasın da paylaşılması olağandır, anlamına geliyor.

ÖLÜM, MİRAS VE VERGİ
Ölüm halinde, ölenin borcu daha fazlaysa, ölüm tarihinden itibaren “üç ay içinde” mirası reddetmek mümkün (Medeni Kanun Md. 606). Bu süre içinde reddedilmediği takdirde, miras; mirasçı tarafından kabul edilmiş oluyor (MK Md. 610). Mirası reddeden kişi, ölen kişiden bağlanacak olan dul ve yetim aylığını alabiliyor. Bu da önemli bir avantaj.

Ölüm halinde, mirasçılar dört ay içinde “veraset ve intikal vergisi” beyannamesi verecekleri için bu süre dolmadan “sulh hukuk mahkemesi”ne ya da notere başvurup “veraset ilamı” yani kimlerin ne oranda mirasçı olduklarını gösteren mahkeme kararı almaları gerekiyor.

Ölüm nedeniyle intikal eden miras üzerinden, mirasçılar beyanname verip “veraset ve intikal vergisi” ödüyorlar. Duruma göre de ödemiyorlar.

İSTİSNA TUTARI
2013 yılında, mirasçılara uygulanacak “istisna tutarı” ve “tarife” yeniden belirlendi. Buna göre;

1) Miras kalan menkul ve gayrimenkul mallardan (borçlar düşüldükten sonra), evlatlıklar da dahil olmak üzere füruğ (altsoy yani bir kimsenin çocukları, onların çocukları, onların da çocukları) ve eşten her birine isabet eden miras hissesinin 2013 yılında 140 bin 774 TL’si veraset ve intikal vergisinden müstesna.

İlginçtir çocuk, torun hatta torunun torunu bile 140 bin 774 TL’lik istisnadan yararlanabilmesine karşılık; anne, baba ve kardeş yararlandırılmıyor. Çünkü yasa böyle!..

2) Füruğ bulunmaması halinde, eşe isabet eden miras hissesinin 2013 yılında, 281 bin 720 TL’si veraset ve intikal vergisinden müstesna tutulacak.

VERGİ TARİFESİ
Veraset ve İntikal Vergisi hesaplanırken;

- Önce her mirasçıya isabet eden miras payının tutarı belirleniyor.

- Sonra her birinden ayrı ayrı “istisna tutarı” düşülüyor.

- Kalan tutarın vergisi, (yüzde 1’den başlayıp 10’a kadar çıkan) tarifeye göre hesaplanıyor.

2013 yılı tarifesi Tablo-I’de gösterilmiştir.

Hesaplanan Veraset ve İntikal Vergisi, her biri Mayıs ve Kasım ayında olmak üzere, 3 yılda 6 eşit taksitte ödeniyor.

BAĞIŞ, ÖDÜL VE HEDİYELER
Bağış, hediye veya ödüllerde, farklı bir tarife uygulanıyor.

Hemen belirtelim örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan (örneğin düğünlerde verilen) hediye, cihaz, yüz görümlüğü ve drahomalar (kız babasının damada verdiği başlık parası), veraset ve intikal vergisinden müstesna.

Bağış, hediye ve ödüllerin, 2013 yılında 3.244 TL’si vergiden müstesna tutuluyor. Örneğin; eş, çocuk ya da sevgiliye bağışın 3.244 TL’si vergiden müstesna.

Tablo-II’de de görüldüğü gibi bir şahsa; anne-baba, eş ve çocuklardan mal intikalinde, vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanıyor.

Örneğin eşe ve sevgiliye gayrimenkul bağışında; eş yüzde 5-15, sevgili ise yüzde 10-30 arasında değişen tarifeye göre vergi ödüyor.

Bankalar, ölen kişinin (murisin) hesabındaki parayı mirasçılara ödemeden önce, mirasçılardan “veraset ve intikal vergisinin ödenmiş olduğuna dair bir tasdikname” isterler. Tasdikname ibraz etmeyen mirasçılardan ödeme aşamasında “yüzde 5 oranında vergi kesintisi” yapılıyor.


 


BANKADAKİ PARANIN MİRASÇILARA ÖDENMESİ
Bankalar, ölen kişinin (murisin) hesabındaki parayı mirasçılara ödemeden önce, mirasçılardan “veraset ve intikal vergisinin ödenmiş olduğuna dair bir tasdikname” isterler. Tasdikname ibraz etmeyen mirasçılardan ödeme aşamasında “yüzde 5 oranında vergi kesintisi” yapılıyor.


 


 

800 BİN ÖĞRETMENİN ESKİ VE YENİ MAAŞLARI

Yeni yıla girmemizle birlikte işçi, memur bütün çalışanların dört gözle beklediği 2013 yılı maaşları zam oranları belli oldu. 2013 bütçesinde aslan payını alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrosunda yer alan 800 bini aşkın öğretmenin maaşlarının ne kadar artacağı, ek ders ücretleri, emekli maaşları da merak konusuydu.

Bu doğrultuda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan detaylı ve karşılaştırmalı maaş tablolarını aşağıda yayınlıyoruz.  Tabloda, öğretmenlerin 1 Temmuz 2012’de aldıkları maaşla 1 Ocak 2013’ten itibaren aldıkları zamlı maaşın tüm detayları ve farklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Tahakkuk Grubu’nun hazırladığı  tabloların içinde ayrıca öğretmenlerin 2012 ve 2013 yılı ek ders ücretleri ve farkları ile maaşlarına ödenen ek ödemelerde detaylarıyla yer alıyor.(ŞÜKRÜ KIZILOT/HÜRRİYET)

 

TABLOLARIN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 


 

  

Okuyucu Yorumları142 yorum
 • 0 Oy
  Burdaki rakamlar yalan bu gün okulda bütün arkadaşlar maaşımızı inceledik ortalama burada yazılan rakamalar 70 lira fazla yazılmış
 • 0 Oy
  10 Yıldır ve ozellikle son 3 yıldır yıpratılan öğretmenlerimiz bu haberleri daha çok okurlar. Halkın gözüne hep öğretmenler sokulur olurdu şura yapılır karar alınır bu haberi konulduğu mantıkla öğretmenler reklam edilir oldu hep. Evet öğretmenlerin maaşlarıda eridi ama erirken hep öğretmen zam alırmış gibi gösterilirdi, tüm meslek dallarına intibak uygulanırlen uvey evlat goruldu öğretmen. Canım öğretmenim sen böyle bir dönem görmedin, geleciğini düşünen geleceğine önem verirken de bunu önce onu eğitecek olan öğretmene değer vererek gösterecek bir idare en kısa sürede gelmesini temenni ederi
 • 0 Oy
  Bir varmış,bir yokmuş.Evvel zaman içinde... Ne yapıyorum ben yahu?Ben Hükûmet değilim ki.
 • 0 Oy
  Liste güzel. Başöğretmenlik şimdilik hayali. Öyle bir şey yok. Ful ekders hayali bu da yok.İnsanlar 10 saat dersi zor buluyor. Askeri geçim indirimi vergi dilimi delindiği için verilenden fazlası kesiliyor. Kaç kişi yabancı dil tazminatı olıyor olabilir ki? Maaşlar gerçek ama Ücretliler arası pergel çok fazla.
 • 0 Oy
  evde 2 çocukla zor uğraşılerken sınıfta 30 çocuğa eğitim öğretim verip birde eve gidip yazılısı planı evrakları 2 saatte evde çalışıyoruz halen tatillermi göze batıyor hastalandığımda bile konular geri kalmasın 3-4 soru daha fazla çözerim diye izin bile almıyorum
 • 0 Oy
  KARDEŞLERİM MAAŞ KARTINIZI BANKAMATİĞE SOKUP PARAYI GÖRMEDEN KİMSEYE İNANMAYIN.1994 TEN BERİ BU ÜLKEDE 2 AYDA BİR ASTSUBAYLARA % 20 ZAM DERLER AMA 1 KURUŞ VERMEZLER.MİLLETTE ZANNEDERKİ ASTSUBAYLAR DURMADAN ZAM ALIYOR.GÖRENDE ZANNEDERKİ ASTSUBAY ALBAY GİBİ 5000 ( BEŞBİN TL )AYLIK MAAŞ ALIYOR.BİR EMEKLİ ALBAY EN KIDEMLİ ASTSUBAYIN ÇALIŞIRKEN ALDIĞI MAAŞIN 2,5 KATI EMEKLİ MAAŞ ALIR AMA NE HİKMETSE DURMADAN HALKIN ÖNÜNE SİSTEMATİK OLARAK ASTSUBAYLARI GÜNAH KEÇİSİ MOBİNG UYGULAYARAK SUNARLAR.BAŞIMIZDADA HUKUKTAN ADALETTEN BAHSEDEN BAŞBAKANDA SAĞIR DİLSİZ VE KÖR OLUR GERÇEKLER KARŞISINDA BİR ANDA
 • 0 Oy
  Birde aile hekiminin aldığı maaşı yazarsanız sevinirim....onlar çok iş yapıyorlar ya :)
 • 0 Oy
  Diğer kamu personelinin maaşlarını da araştırıp yazsanız iyi olur.Millet öğretmenin maaşıyla kafayı bozmuş.Bu memlekete nitelikli insan yetiştiren mesleğin mensuplarıyız.Aldığımız nedir ki bunu kalkıp haber yapıyorsunuz.Tamam. Aramızda kalitesiz,öğretmenlikle ilgisi olmayanlar da var.O öğretmenler suçu değil.Sistemin ve başındakilerin rezilliği.Bu mesleği diğer mesleklerle karşılaştırmak rezilliktir.Bugün cumhurbaşkanı dahil herkes en az bir öğretmenin elinden geçmiştir.Bu kişiler anasının karnından bu mevkilere gelmediler.Bu eser iyi veya kötü öğretmenlerindir.
 • 0 Oy
  Sn Kızılot bu kadar ayrıntılı maaş tablosunu tüm kamu çalışanları için karşılaştırmalı olarak yapmalısınız;böylece herkes kamuda kimin ne kadar ücret aldığını görür.Sadece öğretmen maaşlarını gündeme getirmek öğretmenlere haksızlık yapmaktır.Tabloya gelince bir sürü kalabalık insanların kafasını karıştırarak öğretmenleri biraz daha toplumun önüne atmaktan öteye değildir.
 • 0 Oy
  yazıklar olsun bu tabloyu yayınlayana ben bir kültür dersi öğretmeniyim ve haftalık bir saat ek dersim var geçen ay aldığım ekders ücreti 96 tl kim full ücret alıyorki herkes full ücret alıyormuş gibi değerlendiren bir tablo yayınlıyorsun. kınıyorum
 • 2 Oy
  Kar yağdı tatil,güneş açtı tatil.Tatil yaparak iyi maaş valla.
 • 0 Oy
  SİZ EVİNİZDE OTURURKEN BİZLER OKULDA TÖREN KUTLUYORUZ, BU TATİLLERE NEDEN İTİRAZ ETMİYORSUNUZ. BİZLER KENDİ ÇOCUKLARIMIZIN TÖRENLERİNE KATILAMIYORUZ, SİZ ÇOCUKLARINIZI İZLERKEN BİZ OKULDA OLMAK ZORUNDAYIZ...
 • 0 Oy
  50-55 lira zam var. toplu sözleşmenin zaferi. temmuzda 80 lira kesilecek.. ee
 • 0 Oy
  Öğretmene takmış bazılar. Arkadaş hangi memur köyde tek basına çalışıyor ozaman bana bunun cevabono verin. Doğunun ücra bir köyünde çalışmak insan yüzü görmemek nedir hangi memur bunu bilir? Biz memurlarla kıyas yapmıoruz öğretmenlerle uğraşan bazı zihniyetlere diyorum bunu. kanalizasyon yok internet yok telefon bile yok hatta su ve elktriğinde olmadıgı günler hemde az değil çok günler. Sayın başbakan demişti ya öğretmenlerle memurları kıyaslarsak memurlara haksızlık olur diye şimdi soruyorum kime haksızlık oluyor ?
 • 0 Oy
  öğretmenleri hem maddi hem manevi bu hale getiren zihniyete yeri geldiğinde cevabınızı veriniz okulundaki hizmetliyle aynı maaşı alan öğretmenin bordrosunu gördüm ben. öğretmenlerin burda ona buna laf anlatmalarına gerek yok bence.
 • 0 Oy
  öğretmen arkadaşlara sesleniyorum. lütfen burdaki birtakım zevata laf anlatmaya çalışmayın. zira adamların düşünce sistemi "dediğim dedik çaldığım düdük" şeklindedir. onun için hiiç parmaklarınızı yormayın. haaa bir de içten içten sizinle aynı fikirde olan ama sırf iktidardaki partiye oy verdikleri ve verecekleri için ömer dinçerin ve dolayısıyla iktidar partisinin öğretmenler ile ilgili icraatlarına sonuna kadar destek veren, aynı çatı altında görev yaptığınız öğretmen arkadaşlarınıza anlatın biraz da anlatacaklarınızı. hiç sanmıyorum ama belki onlar hak verir bize
 • 0 Oy
  öğretmenlerin isteklerini görmezden gelen,feryatlarını duymazdan gelen cahil zihniyet,onları eleştireceğinize destek olun.destek olun ki bugün modern görünen cahil toplum yerine çağdaş ,ilerici ,yüzü batıya dönük insanlar yetiştirsin.
 • 0 Oy
  devlet okulun da maaşlar bukadar ise özel okullarda çalışan arkadaşlarında maaşları 2000 tl den aşagı olmaması lazım çünkü ne ek ders ücreti var ne kırtasiye yardım mı ne de baska bişey gerekoldugu zaman insanlar cumartesi günü bile okula çagırıp okulun bekçiliğini yaptırıyorlar öğretmenlere.yıl sonu geldiginde boş okula 3 er 5 er gün nöbet tutturuyolar devletin bunada bir el atması lazım...
 • 0 Oy
  MYNET ÖĞRETMENLERİN MAAŞI İLE NEDEN BU KADAR İLGİLENİYORSUNUZ MERKA ETTİM. TEK KAMU ÇALIŞANI BİZMİYİZ???
 • 0 Oy
  Öğretmenim ayda ortalama 2.400 maaş alıyorum. Yaz tatili, kar tatili, dönem tatili, bayram, hafta sonu... Böyle olduğunu biliyordum ve bir sürü puan alıp üniversite okudum. Sonra da yine bir sürü puanla atandım. Laf edenler kaçırdığınız bu fırsatlar için öğretmenleri değil de kendinizi suçlayın biraz :)
 • 0 Oy
  nedir bu aşağılık durum anlamıyorum..neden diğer meslek gruplarının maaşları bu kadar detaylı ifşa edilmezken..sadece öğretmen maaşları!! sokakta da böyle nerdeyse, mynet te modaya uymuş!! saçmalık.!
 • 0 Oy
  Memlekette biz öğretmenlerin haricinde herkes öğretmen olmuş...Ağzı olan bu kadar mı konuşur Allah aşkına..Bizi bu hale düşürenler başta olmak üzere herkes utanmalılar...Dakika başı ÖĞRETMEN ŞÖYLE ÖĞRETMEN BÖYLE 4 AY 5 AY tatil,oh ne rahat meslek diyenlere hakkımı helal etmiyorum ..Siz öğrenciyken neydiniz şimdi ne oldunuzda bu yorumları yapıyorsunuz ? Sizi bu hale getiren, öğretmen düşmanı yapan ne oldu ? Pskolojinizi bozan şeyleri ve derhal çocukluğunuzu araştırın ..Eminim bilinçaltınızda iyi şeyler olmayacak ..Meslekte 10.yılım emin olun Asteğmenken bu kadar yıpranmadım ..Anlayana ....
 • 0 Oy
  Birbirinizi eleştirmenin anlamı ve mantığı yok. Polisin aldığı çok diyeceğimize hepimiz biraz daha iyi yaşamak için daha fazla maaş isteyelim. Birbirimizi yerken resmin bütününü göremiyoruz. Sorun maaşımızın az olmasıdır. Yoksa çok maaş alanımız yok.
 • 0 Oy
  ne kadar ekmek o kadar köfte...
 • 0 Oy
  öğretmen olmayan yapılan yorumlara cevap vermesin. sen ne parası harcıyorsun gelen vatandaşa hediyeler mi alıyosun, onların eksiklerini mi kapatmak için uğraşıyosun komiksin yaa... bi de velilerden aldıklarını yaz demiş ey Allahım sen büyüksün sizler hangi ülkedesiniz acaba.
 • 0 Oy
  alınan zam yüzde 3,1 neyin tantanasını yapıyorsunuz siz hala
 • 0 Oy
  Maaşta veya başka hiçbir şeyde sorun yok. Tek sorun bu mesleği seçen bende...
 • 13 Oy
  SENIN YAZDIĞIN 2500 TLY YENI DEĞİL ARTIK FOSILEŞMİŞ DIN KUTLŞTURU ÖĞRETMENLERİ ALIYORR YANDAŞLAR ezbriteme BOŞ KUŞMAAAAA
 • 1 Oy
  kuru maas haricinde birde ek gelirleri yazsalarda bir gorsek!!!mesela kırtasiye parası... hafta sonu ehliyet sınavı ...kpss ...uni sınavları... ek dersler... vs. vs ... simdi bir ogretmen cıksında bordrosunu yayınlasında gorelim...oyle bazı seyleri atıp tutmakla olmuyor sanırım...
 • 1 Oy
  Ben katılmıyorum. Yalakası olduğun kuruma haber ver benim yerime sen katıl. Belki arpan o zaman yeterli olur :)))
 • 2 Oy
  maaşını beğenmeyenler neden yapıyorlar ki.yapabiliyorlarsa başka iş yapsınlar.fabrikada asgari ücretle çalışabilir mesela o beğenmeyen kişiler.herkesi bir öğretmen okutmuştur emeği geçmiştir doğrudur.
 • 12 Oy
  SEVGİLİ ÖĞRETMENLER SENDİKALARINIZ NE İŞ YAPIYOR.BURAYA ZAMAN AYIRDIĞINIZ KADAR SENDİKALARINIZLA UĞRAŞSANIZ DURUMU EN İYİ OLAN MESLEK GURUBU OLURDUNUZ VE DE SIZLANMAYA GEREK KALMAZDI.
 • 18 Oy
  ekmeğinin ve emeğinin peşinde olmaya ne zamandan beri sızlanmak diyorlar yobaz yaratık.
 • 4 Oy
  tamam maaş düşük gibi görünüyor. ama bunu sebeplerine bakmak lazım. yapılan mesai sene bazına vurulursa kaç ay? günde kaç saat çalışılıyor? maddi ve sosyal imkanlar neler? ben 24 saat esasına göre çalıştım. yani gecenin 3 ünde sıcak yatağında uyurken bir telefon çalıp gel dediklerinde gittiğim çok oldu. aylarca gece gündüz tatil demeden çalıştım. yıllık izinlerimde gidip gidemeyeceğimi asla 2 gün önceden kesin cevabını alamadım. 1 gün önceden mesai bitimine 5 dk kala öğrenebiliyorsak ne mutlu bize diyorduk. keşke bana da şu ay 3-4 ay iznin var diye sene başından söyleselerdi.
 • 7 Oy
  bende meb de çalışıyorum ama bu itham doğru olmaz; bi öğretmen sınıftaki 30 çocuğa bakabilir ama evdeki 1 çocuğun hakkından gelemez bu böyledir...
 • 0 Oy
  müstahkem yada hizmetli olarak olsa gerek...
 • 5 Oy
  ayrıca her türlü sosyal olanak mevcut. birçok indirimde bile öğrenci,öğretmen vb geçer. geçen gün açıktan atama için milli eğitim müdürlüğüne gittim. kapıdaki kağıtta 5. maddede "Eğitim-Öğretim sınıfı dışındaki personellerin açıktan atama için getireceği evraklar" yazıyordu. 2004-2005 gibi çıkan kanuna binaen yapılacak açıktan atama yani. ama müdür yardımcısı mlli eğitim bakanlığının 2010 da genelge yayınlayıp o kadrolara öğretmen sınıfından adam alınmasını emrettiğini söyledi. orada dahi, kanunu hiçe sayıp,öğretmen sınıfını el üstünde tutuyorlar, hala da dert yanıyorsunuz. biraz ŞÜKÜR demeli
 • 22 Oy
  ya ogretmen ek dersle 2500 alıyor onada az dıyoor dah ne alsın bılmım kı
 • 6 Oy
  4 yıllık lisans mezunu neredeyse hademeyle aynı parayı alıyor. boş konuşmayın ya.
 • 4 Oy
  doğru daha fazala alsaydık senin gibileri yetiştirmeyip adam yetiştirirdik.
 • 6 Oy
  iyi para alıyolarmış aslında öğretmenler baya..birde orda burda konuşuyorlar
 • 0 Oy
  ulan listedeki en düşük maaş öğretmen maaşı. ben de asgari ücretle çalışacaksam senin gibi ne anladım onca yıl okumaktan ezik!
 • 10 Oy
  baya iyi alıyorlarmış öğretmenlerde...birde şikayet ediyorlar...millet aç hakettiğinizle yetinmesini bilemeyen aç kalır
 • 14 Oy
  özel sektörde bu parayı alan kral oluyo....
 • 7 Oy
  dağ başındaki imkansızlık da özel sektörle aynı değil mi?
 • 14 Oy
  mebin son yıllarda yaptığı en iyi çalışmadır bu
 • 0 Oy
  Doğru valla. Son yıllarda o kadar büyük hatalar yapıldı ki. Bu en iyisi sayılır.
 • 0 Oy
  EN IYI ÇALIŞMA BUSA YANDIK VAYHALINE ÜLKENİN BIR ÇOCUGU ILE BAŞEDEMEYENLER GELSINDE 50-60 KIŞİLİK SINIFLARDA BİR SAAT DURSUNDA GÖRELIM
 • 13 Oy
  Onun için devletin beli doğrulmuyor, talan var talan.
 • 2 Oy
  ananı avradını gönder okula...
 • 2 Oy
  Yemin ediyorum aldığın hava bile senin gibilere haramdır.gözüne dursun cahil herif.
 • 25 Oy
  öğretmenler ek dersle birlikte ne kadar alıyor eyyy hesap uzmanı onuda yazsaydın ya? en düşük 2100 en yüksek 2700 ,bunu alamayan memur ne yapsın birde utanmadan maaşımız az der öğretmenler.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın