İşte öğretmenlerin 2013 maaşları

Halk arasında kullanılan “Gelin girmeyen ev vardır ama ölüm girmeyen ev yoktur” sözü, hayatın acı gerçeklerinden biri...

İşte öğretmenlerin 2013 maaşları

Bunun dışında bir de “ölüm hak miras helal” diye bir atasözü var. Bu da ölümün olağan olması gibi mirasın da paylaşılması olağandır, anlamına geliyor.

ÖLÜM, MİRAS VE VERGİ
Ölüm halinde, ölenin borcu daha fazlaysa, ölüm tarihinden itibaren “üç ay içinde” mirası reddetmek mümkün (Medeni Kanun Md. 606). Bu süre içinde reddedilmediği takdirde, miras; mirasçı tarafından kabul edilmiş oluyor (MK Md. 610). Mirası reddeden kişi, ölen kişiden bağlanacak olan dul ve yetim aylığını alabiliyor. Bu da önemli bir avantaj.

Ölüm halinde, mirasçılar dört ay içinde “veraset ve intikal vergisi” beyannamesi verecekleri için bu süre dolmadan “sulh hukuk mahkemesi”ne ya da notere başvurup “veraset ilamı” yani kimlerin ne oranda mirasçı olduklarını gösteren mahkeme kararı almaları gerekiyor.

Ölüm nedeniyle intikal eden miras üzerinden, mirasçılar beyanname verip “veraset ve intikal vergisi” ödüyorlar. Duruma göre de ödemiyorlar.

İSTİSNA TUTARI
2013 yılında, mirasçılara uygulanacak “istisna tutarı” ve “tarife” yeniden belirlendi. Buna göre;

1) Miras kalan menkul ve gayrimenkul mallardan (borçlar düşüldükten sonra), evlatlıklar da dahil olmak üzere füruğ (altsoy yani bir kimsenin çocukları, onların çocukları, onların da çocukları) ve eşten her birine isabet eden miras hissesinin 2013 yılında 140 bin 774 TL’si veraset ve intikal vergisinden müstesna.

İlginçtir çocuk, torun hatta torunun torunu bile 140 bin 774 TL’lik istisnadan yararlanabilmesine karşılık; anne, baba ve kardeş yararlandırılmıyor. Çünkü yasa böyle!..

2) Füruğ bulunmaması halinde, eşe isabet eden miras hissesinin 2013 yılında, 281 bin 720 TL’si veraset ve intikal vergisinden müstesna tutulacak.

VERGİ TARİFESİ
Veraset ve İntikal Vergisi hesaplanırken;

- Önce her mirasçıya isabet eden miras payının tutarı belirleniyor.

- Sonra her birinden ayrı ayrı “istisna tutarı” düşülüyor.

- Kalan tutarın vergisi, (yüzde 1’den başlayıp 10’a kadar çıkan) tarifeye göre hesaplanıyor.

2013 yılı tarifesi Tablo-I’de gösterilmiştir.

Hesaplanan Veraset ve İntikal Vergisi, her biri Mayıs ve Kasım ayında olmak üzere, 3 yılda 6 eşit taksitte ödeniyor.

BAĞIŞ, ÖDÜL VE HEDİYELER
Bağış, hediye veya ödüllerde, farklı bir tarife uygulanıyor.

Hemen belirtelim örf ve adete göre verilmesi mutat bulunan (örneğin düğünlerde verilen) hediye, cihaz, yüz görümlüğü ve drahomalar (kız babasının damada verdiği başlık parası), veraset ve intikal vergisinden müstesna.

Bağış, hediye ve ödüllerin, 2013 yılında 3.244 TL’si vergiden müstesna tutuluyor. Örneğin; eş, çocuk ya da sevgiliye bağışın 3.244 TL’si vergiden müstesna.

Tablo-II’de de görüldüğü gibi bir şahsa; anne-baba, eş ve çocuklardan mal intikalinde, vergi oranı yüzde 50 indirimli uygulanıyor.

Örneğin eşe ve sevgiliye gayrimenkul bağışında; eş yüzde 5-15, sevgili ise yüzde 10-30 arasında değişen tarifeye göre vergi ödüyor.

Bankalar, ölen kişinin (murisin) hesabındaki parayı mirasçılara ödemeden önce, mirasçılardan “veraset ve intikal vergisinin ödenmiş olduğuna dair bir tasdikname” isterler. Tasdikname ibraz etmeyen mirasçılardan ödeme aşamasında “yüzde 5 oranında vergi kesintisi” yapılıyor.

BANKADAKİ PARANIN MİRASÇILARA ÖDENMESİ
Bankalar, ölen kişinin (murisin) hesabındaki parayı mirasçılara ödemeden önce, mirasçılardan “veraset ve intikal vergisinin ödenmiş olduğuna dair bir tasdikname” isterler. Tasdikname ibraz etmeyen mirasçılardan ödeme aşamasında “yüzde 5 oranında vergi kesintisi” yapılıyor.

800 BİN ÖĞRETMENİN ESKİ VE YENİ MAAŞLARI

Yeni yıla girmemizle birlikte işçi, memur bütün çalışanların dört gözle beklediği 2013 yılı maaşları zam oranları belli oldu. 2013 bütçesinde aslan payını alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrosunda yer alan 800 bini aşkın öğretmenin maaşlarının ne kadar artacağı, ek ders ücretleri, emekli maaşları da merak konusuydu.

Bu doğrultuda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan detaylı ve karşılaştırmalı maaş tablolarını aşağıda yayınlıyoruz. Tabloda, öğretmenlerin 1 Temmuz 2012’de aldıkları maaşla 1 Ocak 2013’ten itibaren aldıkları zamlı maaşın tüm detayları ve farklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Tahakkuk Grubu’nun hazırladığı tabloların içinde ayrıca öğretmenlerin 2012 ve 2013 yılı ek ders ücretleri ve farkları ile maaşlarına ödenen ek ödemelerde detaylarıyla yer alıyor.(ŞÜKRÜ KIZILOT/HÜRRİYET)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 142 yorum
öğretmenler ek dersle birlikte ne kadar alıyor eyyy hesap uzmanı onuda yazsaydın ya? en düşük 2100 en yüksek 2700 ,bunu alamayan memur ne yapsın birde utanmadan maaşımız az der öğretmenler.
ya ogretmen ek dersle 2500 alıyor onada az dıyoor dah ne alsın bılmım kı
herkesin ek dersi var mı? önce bir onu öğren sonra emin ol ne diyeceğini bilirsin.
4 yıllık lisans mezunu neredeyse hademeyle aynı parayı alıyor. boş konuşmayın ya.
doğru daha fazala alsaydık senin gibileri yetiştirmeyip adam yetiştirirdik.
ek ders varsa o kadar ya bulamıyorsa. tüm öğretmenler ek ders almıyor ki? sivil savunmada çalışan bir memur maaşı: 2450+425=2875tl.+bir de yemek tazminatı aylık 400 tl. toplam 3275tl. başka bir örnek kara yollarında çalışan lise mezunu bir memur maaşı net=3500 tl. araştırın bakın türkiyede en düşük maaş öğretmenlerin maalesef. ama biz yine de halimize şükrediyoruz.
kaç öğretmen ekders alıyor sallama bilmeden yaa bu cahilleri kim eğitecek bu yaştan sonra bilemiyorum. bilmiyorsun bari susta adam sansınlar...
ÖĞRETMENN ÇOK MAAŞ ALIYO DİYEN GELSİN 1 SAAT DERSE GİRSİN... OZAMAN GÖRÜRSÜNÜZ AZ MI ÇOKMU.DAMDAN DÜŞENİN HALİNDEN DAMDAN DÜŞEN BİLİLR GERİSİ BOŞ BOŞ KONUŞUR.....
muhtemelen senin bile olduğu belli olmayan çoçuğunu öğretmen avutuyordur bu kin niye
mademki konuşmayı biliyosun öğretmen olaydınn kardeş veya git çocuğunu yurt dışına gönderr orda okusun
fazlasını sana gönderiyim mi
Halklar iktidarları takip eder. Halk bize AKP'in biçtiği kadar değer verir. Az çalışıp avuç dolusu para alıyorsunuz diyen bir zihniyetin evlatları böyle saygısız ve vicdansızca konuşur tabi. Sevgili meslektaşlarımdan rica ediyorum, lütfen eğitime biraz daha ağırlık verip de böyle saygısız, vicdansız ve toplum ahlakından uzak yaratıklar tetiştirmeyelim...
NEDEN ÖĞRETMENLERİN MAAŞLARINI İNCE İNCE DEFTER YAPRAKLARINA YATIRIYROSUNUZ AMACINIZ NEDİR? POLİS NEDEN YOK HEMŞİRE HATTA İMAMLAR NEDEN YOK BOŞVERİN İMAMLARIDA ŞU DÖNEME KADAR VASIFLARI OLMAYAN AMA ŞİMDİ KURAN KURSU ÖĞRETMENİ VASFI İLE ÇALIŞANLAR NE KADAR MAAAŞ ALIYOR AÇIKLAYIN.....
VALLA ALKIŞLIYORUM HOCAM... ADAM 59 AYLIK ÇOCUĞU ELİNDEN TUTUP GETİRDİ OKULA . KAYIT YAPILMAYINA DA ANASIYLA BİRLİKTE YİNE BAŞIMA KALDIN DİYEREK TUTUP GÖTÜRDÜ. ÖĞRETMENİ ELEŞTİRENLER BU YARATIKLAR İŞTE...
diline eline beline kuvvet hocam
kimse bu mesleğin içine girmeden anlayamaz herkes bunu bilerek yorum yazsın biz doğuda çalışırız terörün olduğu yerlerde ama bu görmezlikten gelinir 1 metre karın içinde okullara yürüyerek gideriz bunu kimse görmez herkes güzel güzel yollardan işine evine giderken öğretmen dediğiniz maaşının 4 te 1 ini yola verir çektiği çile de çabası sonra çok tatil yapıyor oluruz bilip bilmeden konuşmayın yazın 2 ay tatildir bunu da o kaybettiğimiz psikolojiye saysınlar cahillik diz boyu ki böyle konuşuyorsunuz...
eğer sizin bozulan psikolojinize 2 ay veriliyorsa bize de 4 ay vermeleri gerekir diye düşünüyorum...
haklı olanlar var. Hala bi,rbirimizi eleştiriyoruz.Galiba 4 ay isteyene bütçe artı 12 ay verilmeli.
BİZİM NEVŞEHİRDE 10 SANTİM KAR YAGINCA 3 GÜN TATİL OLUYOR.
özdemir86 senin gibiler yüzünden meslekten soğuyorum. Lanet olsun yaz tatiline lanet olsun yarıyıl tatiline vermesinler rahat edecekseniz gidelim okulda pinekleyelim tatil bize değil öğrenciye veriliyor eğitim süresi artırılsın okula gelme süresi artırılsın bizde çalışalım hiç bir öğretmenin buna itirazı olmaz. Sanki ders var öğrenci var biz okuldan kaçan vatan hainleriyiz. Öğretmene verilen değer ortada ondan sonra nasıl ilerleyecek eğitim. Sizin istediğiniz herhalde asgari ücrete razı sadece çocuklara bekçilik yapacak kişiler.
ozdem tamam benden sana 6 ay izin. hadi git dinlen...
eysaya ANLAMAZLAR DEDİN YA OZDEM ANLAMAMIŞ.. GÜNDE 300 KİŞİ SINIFTA EĞİTİYORUZ NÖBET TUTARKENDE 3000 TOPLAM 3300 KİŞİ İLE UĞRAŞIYORUZ GÜNDE. ÖZDEM SEN NE YAPIYORSUN DÜNYAYI YÖNETİYON HERHALDE... ÇOK STRESLİ..
ben 12 yıl boyunca 24 saat esasına göre çalıştım. yani gecenin 3 ünde , uykunun en tatlı yerinde seni telefonlaarayıp gel deseler gitmek zorundasın. aylarca hafta sonu demeden, gece gündüz demeden çalıştım.yıllık izinlerimi kullanırken sizler gibi aylar öncesinden hiç rezervasyon yapamadım. izine gideceğim günden 1 gün evvel mesai bitimine 5 dakika kala izne gidip gidemeyeceğimi öğrenebilsem ne mutlu bana diyordum. çocuğunun doğumunu göremeyen arkadaşlar vardı. yani psikoloji dersen bizdeki hat safhada. herhalde aylarca ekstra tatil verseler ancak düzelir. lütfen bu gibi konulara girme....
seni zorlamı öğretmen yaptılar birader işine gelmiyosa bırak ayrıca bu memlekette sizin kadar tatil yapan yok yalanmı her resmi tatilde yatarsınız bide kalkmış kendinizi polisle kıyaslıyosunuz ayrıca ben polis felanda değilim yalanım varsa allah çarpsın onların avukatlığınıda yapmıyorum ama biraz vicdan sahibi olun öğretmen olmadan önce yalvarırsınız olduktan sonrada mızmızlanırsınız nerde bi öğretmen görsem hep ağlıyo hep sızlıyo sizin yerinizde olmak isteyen binlerce insan var akıllı olun
HERKES GÜZEL GÜZEL YOLLARDA İŞİNE GİDERKEN DERKEN HOCAM, SANKİ BİZİ KIRMIZI HALIYLA KARŞILIYORLAR, HANGİ MESLEK KOLAY Kİ BENDE KİMYAGERİM İSTERSENİZ SİZİ DE BİR GÜN ÜRETİM HATTINDA MİSAFİR EDEYİM BAKALIM KAÇ DAKİKA DAYANABİLECEKSİNİZ. KUSURA BAKMAYIN DA SİZE TANINAN AYRICALIKLAR HİÇBİR MESLEK GRUBUNDA YOK, SÜREKLİ MAAŞTAN ŞİKAYET EDİYORSUNUZ, EN AZ ALAN SİZLERMİŞSİNİZ GİBİ... ABARTMAYIN DAHA FAZLA... EVET HERKES DAHA İTİ ŞARTLARDA YAŞAMAK İSTER AMA, KENDİNİZİN NEDENSE ÇOK DAHA AYRICALIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSUNUZ
Doktorun, mühendisin, avukatın, savcının aldığı maaşa laf yok ama öğretmenin maaşı bunlardan düşük olmasına rağmen herkes laf uzatıyor. Nedir bu öğretmenlerden istediğiniz ?
kendini o meslekle aynı katagoriye koyduğuna inanamıyorum, elbette senden fazla alacak, onlar kadar mı çalışıyorsun?
kirmahalleli inana birçoğumuz o mesleklerdekiler kadar çalışıyoruz bu bir bende şunu anlamıyorum bizim çalışma saatimize laf atanların çoğu çözdüğümüz problemlerin yarısını çözsünler
bence de onlarla kıyaslanamayacak kadar çok çalışıyoruz... ama millette bu nankörlüğü gördükçe boşa çabalıyoruz.
mühendis metal işler,yanlıs yaptıgı zaman olmadı deyip çöpe atarsın.öğretmen senin çocugunu işler,olmadı bu deyip çöpe atılmasına izin verir misin?
Bıktım öğretmen maaşlarının konuşulmasından. Sanki diğer meslek grupları babalarının hayrına çalışıyormuş gibi sürekli öğretmen maaşlarının yayınlanmasında artniyet görüyorum. Birileri insanların birbirini yediğini görmekten zevk alıyor galiba. Keşke herkes insanlık onuruna yakışan bir gelir elde etse ve insanın insana üstünlüğü olmasa. Yıllarca okuyup sınavları kazanıp memleketin dört bir yanında nice zorluklarla çalışan bir sürü öğretmen var. Yani kimse kimsenin hakkını yemiyor. Hakkınızın yenildiğini düşünüyorsanız emin olun onlar öğretmenler değildir. Herkes verdiği emeğin karşılığını alır
sen ne iş yapıyorsun acaba?evde başedemediğiniz çocuklarınızı adam edemediğiniz çocuklarınızı cebinden para harcayarak adam etmeye çalışıyor öğretmen.hakeettiğimiz hizmetli maaşımı yani.adalet olmadığı için biz sesimizi çıkarıyoruz sen maliye bakanımısın hazine müsteşarı mı?derdimizi bile paylaşamıyoruz her öğretmen haberine başka insanlar yorum yapıyo işinize bakın eğitim alın biraz daha yetmemişse.
7/2 sinde bir öğretmen olarak 1863 tl zamlı maaş alacağım. eksik fazla diye şikayet etmiyorum sadece adalet istiyorum. okulumuzda teknisyen olarak çalışan biri ise ki kendisine haftada 1 ya iş düşüyor ya da düşmüyor bu aydan itibaren 2753 tl alacak. ne mezunu olduğunu söylemiyorum bile. sadece biraz adalet diyorum.
öğretmenleri hem maddi hem manevi bu hale getiren zihniyete yeri geldiğinde cevabınızı veriniz okulundaki hizmetliyle aynı maaşı alan öğretmenin bordrosunu gördüm ben. öğretmenlerin burda ona buna laf anlatmalarına gerek yok bence.
hizmetlide insan onun da bi öğretmen hatta bir hakim bir savcı kadar kaliteli ve düzgün bir yasamı hakediyor.ben bir hizmetlinin maaşınıda gördüm bir öğretmeninde biri simit biri perynrili simit misali anlarmısın dediklerimden bilmem...
evde 2 çocuğuna bakamayan zavallılar siz 30 çocuğa laf anlatmayı öğrenin sonra gelip saçmalayın. bir günde istifa edersiniz yada çocuk dövmekten 1. gün açığa alınırsınız. il ve ilçe merkezde polisler memurlar amirler kaloriferli lojmanında yatar yemekhanelerinden yararlanırken sınır köylerinde öğretmenler sobayı kendisi yakıyor yemegini kendisi yapıyor. boşboş sallamayın itin kalmayacağı 50 yıllık lojmanda öğretmen yaşarken sizler batıda memurum deyip g..nüzü sıcaktan soğuga cıkarmazsınız. öğretmenlik sizin pis dilinizin ulaşacağı yerde değildir.
bende meb de çalışıyorum ama bu itham doğru olmaz; bi öğretmen sınıftaki 30 çocuğa bakabilir ama evdeki 1 çocuğun hakkından gelemez bu böyledir...
haykırışında haklısın.. ama neden polisleri hedef alıyorsun... diğer memurlar derken polisi neden ayırıyorsun... ayıp... yakışmadı öğretmenim...
polisin yaptığı işi yapsan çalıştığı kadar çalışsan burayı ağlama duvarına çevirirdin demek ki?
ozel harekatta doguda gorev yapıyor.ama onlar sizin gibi sıcak sınıfta degilde dısarıda ayazda gece gunduz gorev yapıyorlar..onlarda polis sonucta..ogretmenevine yemege gitsen ogretmenden 3 lira alırlar senden 8 lira.ogretmene alınan hediyelerde cabası.yok ogretmenler gunu yok yerli malı haftası...birde bordronuzda gorunmeyen kırtasiye parası,haftasonu alınan sınav paraları, ek ders ucretleri... vs. vs.. daha sayayım mı?kar yagar tatil yaz tatili tatil. resmi bayramlar tatil dini bayramlar tatil 15 tatil tatil..senelik izin...ha birde 2 ay yazın ekstra kullanılan tatil :) :) :) :) :)
her mesleğin zorluğu vardır. ama gerçekten birşey zoruma gidiyor ilkokul mezunu hademenin aldığı maaş 1800 öğretmenin 1854 gerisi yalan. kimse kimseye laf söylemesin. boşuna 15 sene okumuş senelerce kpss ye girmişiz ve öğretmen olmuşuz. adamın dediği hocam siz bu öğrencilerin ve velilerin çilesini çekiyorsunuz ve o kadar okumussunuz aynı maaşı alıyoruz anlam veremiyorum diyor. o anlamış ama kafadakiler anlamamış. birde buradaki öğretmen düşmanı cahil insanlar ve veliler.
mebin son yıllarda yaptığı en iyi çalışmadır bu
Doğru valla. Son yıllarda o kadar büyük hatalar yapıldı ki. Bu en iyisi sayılır.
EN IYI ÇALIŞMA BUSA YANDIK VAYHALINE ÜLKENİN BIR ÇOCUGU ILE BAŞEDEMEYENLER GELSINDE 50-60 KIŞİLİK SINIFLARDA BİR SAAT DURSUNDA GÖRELIM
özel sektörde bu parayı alan kral oluyo....
dağ başındaki imkansızlık da özel sektörle aynı değil mi?
sarikanarya1985 adlı arkadaş nerde görülmüş 2100 lira maaş ve 2700 ek ders ben 8. yılımı çalışıyorum aralık net maaşım 1.739 lira ek dersi de sen maaş gibi sandın herhalde öğretmenlerin %75 i en fazla 300 lira ek ders alıyor bilmeden konuşmayın
bende meb de çalışıyorum 1000 tl nin üstünde ekders alanlar var hemde hiçbir iş yapmadan...
sevgili hocam 1000 tl ekders ancak meslek lisesinde meslek dersi veren hocalar alabilir o da belki..ve bunlar toplam öğretmen camiasının % 1 ini bile oluşturmaz.mesajını okuyanlarda her öğretmen bu kadar alıyo sanır ayıp kardeşim yapmayın...
asuu-uu-82 rumuzlu arkadaş ekdersin saati 8-8,5 tl arası bir rakam senin hesaba göre 120 saatin üstünde ekders alması lazım.Nerdeymiş bu meb bana göster bende orada çalışayım.
ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNE KALEM,DEFTER...ALIR.ÇOCUK AÇ GELMİŞ OKULA YİYECEK ALIR. SINIFTA TEMİZLİK YOK,TEMİZLİK BEZİ ALIR ÖĞRETMEN.ETKİNLİK YAPILACAK IVIR ZIVIR ALIR ÖĞRETMEN.ÇOCUĞUN SORUNLARI VAR ,CEPTEN ARAR ÖĞRETMEN.FOTOKOPİLERİ CEBİNDEN ÇEKTİRİR ÖĞRETMEN.İÇTİĞİ ÇAYIN, SUYUN PARASINI VERİR ÖĞRETMEN...
giderlerinizi yazmışsınız! öğrenci velilerinden aldıklarınızıda yazında herkesler öğrensin gelirinizi...komik olmayın, omurgalı olun. çaya-suya tenezzül etmeyin, bu yazdıklarınızın hangisinin parasını diğer devlet memurları vermiyor?
BU ANLATTIĞIN ÖĞRETMEN TİPİ NERDE. TÜRKİYEDEB BAHSETMİYORSUN SANIRIM.
size devlet senede bir kırtasiye parası veriyor diye biliyorum ben mi yanılıyorum?
okullarda türlü adlarla alınan özel ücretlerle zaten bunların kaç katını karşılayabileceğinizi siz de biliyorsunuz ( Tabiki bu saydıklarının hepsini yapan öğretmen daha görmedim). ayrıca bu sayılanları ben de yaptım, öğretmen olmadığım halde. bu yapılanlar kişisel işlerdir. yani seni zorlayan yok. istemiyorsan, böyle ağlayacaksan yapma kardeşim
KRMAHALLELİ sen hiç notere gittin mi sen hiç doktora gidip ameliyat oldun mu sen hakime savcıya gidip davanı halletmesi için ne kadar para aldıklarını biliyormusun istisnalar hariç. en şerefli mesleğe dil uzatma senin öğretmenine yazık senin gibi adam yetiştirdiği için. veliden ne almısız yatlarımız katlarımız varya. sana hakkımı helal etmiyorum allah görüyor iftiranı..
yapmaya öğrencilerden zorla alınan haraçlara ne dersin sallada biraz tutsun
SENIN YAZDIĞIN 2500 TLY YENI DEĞİL ARTIK FOSILEŞMİŞ DIN KUTLŞTURU ÖĞRETMENLERİ ALIYORR YANDAŞLAR ezbriteme BOŞ KUŞMAAAAA
Onun için devletin beli doğrulmuyor, talan var talan.
ananı avradını gönder okula...
Yemin ediyorum aldığın hava bile senin gibilere haramdır.gözüne dursun cahil herif.
derece nedeniyle en düşük öğretmen maaşını alıyorum ve bu tablodaki doğru değil tablodakinden 15-20 lira daha az geliyor.zamdan vergi kesiyorlar. doğalgaza% 18 elektriğe % 30 zam yapıyorlar maaşlara ise % 3 . Birde ondan da vergi kesiyorlar..
akp yalakaları eğitim -birsen liler işbirliğinizle gerçekleşen bu maaş tablosu yüzünüzü hiç mi kızart mıyor?
SEVGİLİ ÖĞRETMENLER SENDİKALARINIZ NE İŞ YAPIYOR.BURAYA ZAMAN AYIRDIĞINIZ KADAR SENDİKALARINIZLA UĞRAŞSANIZ DURUMU EN İYİ OLAN MESLEK GURUBU OLURDUNUZ VE DE SIZLANMAYA GEREK KALMAZDI.
ekmeğinin ve emeğinin peşinde olmaya ne zamandan beri sızlanmak diyorlar yobaz yaratık.
başbakana göre 2500 lira alıyoruz bodroya göre 1750 danışmanlarınız yalancı sayın başbakan öğretmenlerı yalancılıkla suçlayacağına onların kulağını çek
Sizde okuyup öğretmen olun kardeşim,hepsine aldığı maaş helal olsun,tüm öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum
evde 2 çocuğuna bakamayan zavallılar siz 30 çocuğa laf anlatmayı öğrenin sonra gelip saçmalayın. bir günde istifa edersiniz yada çocuk dövmekten 1. gün açığa alınırsınız. il ve ilçe merkezde polisler memurlar amirler kaloriferli lojmanında yatar yemekhanelerinden yararlanırken sınır köylerinde öğretmenler sobayı kendisi yakıyor yemegini kendisi yapıyor. boşboş sallamayın itin kalmayacağı 50 yıllık lojmanda öğretmen yaşarken sizler batıda memurum deyip g..nüzü sıcaktan soğuga cıkarmazsınız. öğretmenlik sizin pis dilinizin ulaşacağı yerde değildir.
bu öğretmenlerin polis ile alıp veremediği nedir halen anlamış değilim.. siz eğiticisiniz ama eğitemediklerinizle biz uğraşıyoruz malesef..
bu yazıyı okuyan öğretmenlerim siz milletin söylediklerini boşverin yapığınız meslek hayat kurtaran kutsal bir meslektir. hepinizin ellerinden öpüyorum. aldığınız paralar dibine kadar helaldir.
baya iyi alıyorlarmış öğretmenlerde...birde şikayet ediyorlar...millet aç hakettiğinizle yetinmesini bilemeyen aç kalır
Eşim 1/4 ü 1 Temmuz 2012 de de o maaşı almadı sonrasında da çünkü diğerlerini bırakalım vergi dilimi değişti. Sanki temmuzdan Aralığa kadar aynı maaş alınmış gibi, aralık ocak maaşını kıyaslayın...Ders ücretleri de sanki standart gibi yazılıyor ve alınabilecek en üst nokta örnek olarak yazılıyor, lütfen bu yanlışa alet olmayın.
ne öğretmen maşıymış be sanki devletten maaş alan sadece öğretmenler
öĞRETMENLER KADAR HERKESİN BAŞINA TAŞ DÜŞER İNŞALLAH. ULAN HER MAAŞ ARTIŞINDA NİYE ÖĞRETMENLER BATIYO HERKESE. SABAHTAN AKŞAMA KADAR 50 KİŞİLİK SINIFLARDA GIRTLAK PATLATAN SİZİN ÇOCUKLARINIZLA UĞRAŞAN KENDİ ÇOCUĞUNA EVDE HİÇBİR TAKATI KALMAYAN ÖĞRETMENLER DERTMİ OLDU HERKESE. İLKOKUL MEZUNU BİLE OLMAYAN BİR İŞÇİ 4500 LİRA ALIRKEN, AKŞAMA KADAR BİLGİSAYARININ BAŞINDA İNTERNETTE GEZİNEN LİSE MEZUNU MEMUR 2400 LİRA ALIRKEN 4 YIL ÜNİVERSİTE OKUMUŞ ÖĞRETMEN 1800 LİRA MAAŞLA İŞE BAŞLIYO VE ÖĞRETMENLERİN YARISI HİÇ EK DERS ALMIYO. ALLAH ÖĞRETMENLERİ MİLLETİN DİLİNE DÜŞÜRENLERİN BELASINI VERSİN.
burda öğretmenin maaşı ele alınmış ama olay dönüp dolaşıyor yine polisin maaşına geliyor bende bunu anlamıyorum...
anlamak için fazla bir beyine gerek yok öğretmen ile polisin ülke için önemi ne bak ve aldıkları maaşlara bak.Başka bir ülke de böyle bir tablo göremezsin bizim gibi 3. sınıf ülkelerde dahi.şimdi anladın mı? bu arada ne öğretmenim ne memur vatandaşım sadece
Acaba neden? Yoksa herşeyi beleşe getirmekten mi ileri geliyor.
ne alakası var şimdi konunun polisle git işine allah aşkına gerekli gereksiz yorum yazma buraya bırakta öğretmenler tartışsın konunun senle uzaktan yakından alakası yok !
sorun aslında öğretmen, polis değil..ücret adaletsizliği ve art niyetli yaklaşım!!
Canla başla gecesini gündüzüne katan için ne desek azdır.Çünkü geleceğimiz şekilleniyor.Birde teknolojiye adapte olamamış,yaşı epey ilerlemiş maaş için çalışanlar emekli edilip daha enerjik öğretmenlere fırsat verilirse iyi olur diye düşünüyorum.
Öğretmenlik yapmadan, mesleğin sıkıntılarını bilmeden sadece maaşa bakarak yorum yapmak ne kolay....Evinde 2 çocuğuyla başedemeyen insanları 40-50 kişilik sınıflara, tuvaleti, lojmanı bile olmayan her sabah soba yaktığın 3-4 ay maaşını bile almak için ilçe merkezlerine gidemediğin köy okullarına .... Neyse çok şey yazmayacağım anlamak isteyen anlar...
7 yıllık ögretmenim ek dersim yok 1885 tl alıyorum. bilip bilmeden ahkam kesmeyin.
hocam sen branşçımısın ben de 7 yıllık öğretmenim sınıfçıyım yüzdelik dilimden dolayı en son maaş 1.739 tl zam yaparlar yüzdelik dilimle verdiklerinden daha fazla alırlar
bir ülkede öğretmene değer verilmiyorsa buda maaşlardan belli zaten kendimizi geliştirmemiz ve refahımızın artması mümkün değildir.Maaşların iyi olduğunu dile getiren bireylerden sadece 45 dk derse girip bir konuda bildiklerini anlatmalırını istiyorum.öğretmenlik 24 saatlik bir meslektir.biz olmasaydık sen bu duygularını bile dile getirmeyi yapamayacaktın......................
bende meb de çalışıyorum ama bu itham doğru olmaz; bi öğretmen sınıftaki 30 çocuğa bakabilir ama evdeki 1 çocuğun hakkından gelemez bu böyledir...
müstahkem yada hizmetli olarak olsa gerek...
yapana kolay değil öğretmenlik maaşta bence çok az bu kadar abartmayın her memur sonuçta 2 ay izin kullanır rapor falan öğretmen ise almaz rapor çünkü bir sürü öğrenciden sorumludur allah hakkıyla çalışan öğretmenlerimizden razı olsun
anlamadığım birinci konu,mynet burada miras verasetten girmiş sonra konu öğretmen maaşlarına gelmiş ne alakası var.ikinci konu,milli eiğitim bakanlığının en büyük payı alması demek,bu paraları öğretmenlere dağıtacağı anlamına gelmiyor.normal ocak ayında yapılan yüzde 3 lük memur zammı neyse bu tabloda olanda budur.üçüncü konu meb insan kaynakları neden bu tabloyu yayınlama ihtiyacı hissetti buda ayrı bir mesele.rakamlarda şişirme genelde oluyor.o yüzden yorum yapan arkadaşlar,bu rakamlara çok inanmayın.
öğretmenin maaşı kadar taş düşşün başınıza.taş ağırsa maaşı çoktur hafifse azdır.
Öğretmenin maaşına çok diyenler, sözüm size -ki hesabı iyi yapın: Biz kömürü, makarnayı, bulguru vs.yi kömürcüden, marketten parasıyla alıyoruz. TAMAM MI :)))
arkadaşım öğretmenin maaşı çok değil elbet ama bende bir sağlıkçı olarak 15 senelik devlet memuruyum üniversite mezunuyum aldığım maaş 1300 tl şimdi kesin döner sermayeniz var gibi bir laf gelir onuda söyleyim 600 tl şimdi lütfen demagoji yapmayalım bizde paramızla alıyoruz makarnamızı en azından tatilleriniz var arkadaşım şükredin maalesef bu ülkede hiç bir memurun maaşı yeterli değil
iyi para alıyolarmış aslında öğretmenler baya..birde orda burda konuşuyorlar
ulan listedeki en düşük maaş öğretmen maaşı. ben de asgari ücretle çalışacaksam senin gibi ne anladım onca yıl okumaktan ezik!
ayrıca her türlü sosyal olanak mevcut. birçok indirimde bile öğrenci,öğretmen vb geçer. geçen gün açıktan atama için milli eğitim müdürlüğüne gittim. kapıdaki kağıtta 5. maddede "Eğitim-Öğretim sınıfı dışındaki personellerin açıktan atama için getireceği evraklar" yazıyordu. 2004-2005 gibi çıkan kanuna binaen yapılacak açıktan atama yani. ama müdür yardımcısı mlli eğitim bakanlığının 2010 da genelge yayınlayıp o kadrolara öğretmen sınıfından adam alınmasını emrettiğini söyledi. orada dahi, kanunu hiçe sayıp,öğretmen sınıfını el üstünde tutuyorlar, hala da dert yanıyorsunuz. biraz ŞÜKÜR demeli
bir de diğer memur gruplarından örnekler verilseydi keşkee..
ben vereyim kardeş okulda öğretmenim ama hizmetli benden 110 lira fazla alıyor.
bende vereyim 7 yıllık öğretmenim yüksek lisans yaptım okulumuzdaki ilkokul mezunu hizmetliden 35 tl az maaş alıyorum. ek dersim yok yok yok...
öğretmenler maaşını hakediyor.en azından yatarak para kazanmıyorlar.sorumlulukları var.olumsuz yorum yapanlar ıda kınıyorum..en azından sizede en az 1 öğretmeninin emeği geçmiştir...
ben memurlukta yapmış bir öğretmen olarak söylüyorum, öğretmenliğin bir ders saati memurluğun 4 saatine eş değer... ayrıca akşama kadar hiçbir iş yapmadan eve döndüğümü çok kez hatırlarım... öğretmenler helal para kazanıyor, size katılıyorum...
Diğer Haberler