FİNANS

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

Türkiye’nin 2023 hedefi yolundaki dev projelerden biri Kanal İstanbul için 1/100 bin ölçekli güzergah ve rezerv yapı planı tamamlandı. Türkiye’nin yüz akı projesinin tüm ayrıntıları tek tek belirlendi. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’den geçecek Kanal İstanbul 45.2 km uzunluğunda olacak.

Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu
Türkiye'nin çılgın projesi Kanal İstanbul'un son planlarına ulaşıldı. Binlerce geminin tehdit ettiği İstanbul Boğazı'na alternatif yaratma fikri artık hayal olmaktan çıkıyor ve hızla gerçeğe dönüşüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011'de 'Çılgın Proje' adıyla tanıttığı Kanal İstanbul'un güzergahının 1/100 bin ölçekli rezerv yapı planıyla Türkiye'nin yüz akı projesinin tüm ayrıntıları tek tek belirlendi. Son plana göre; Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy'den geçecek Kanal İstanbul 45.2 kilometre uzunluğunda olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın detaylarını açıklayacağı projenin ihale süreci de başlatıldı. Hazırlanan 5 alternatiften seçilen Kanal İstanbul'un güzergahı resmileşti. Ve sondaj çalışmaları kapsamında ilk kazma vuruldu. İşte detaylar:
 
 
HAFRİYAT ADASI
 
Projeden çıkan hafriyatla Marmara Denizi'ne 3 grup ada yapılması planlanıyor. Birinci grup ada 186 hektar olacak. İkinci grup ada 155 hektar olacak. Üçüncü grup ada 104 hektar alanı kaplayacak. Çıkan hafriyatın kalanı Karadeniz kıyısının doldurulmasında ve Terkos Gölü'nün olduğu bölgeye yeni kıyı yapımında kullanılacak.
 
KANAL İSTANBUL GEREKSİNİM
 
İstanbul Boğazı'ndan ticari gemiler Montrö Anlaşması'na göre geçiyor. Anlaşmanın yapıldığı dönemde Boğaz'dan yıllık 3 bin gemi geçiyordu. Ancak bu rakam günümüzde 50 bini buldu. 2030'da 65 bine, 2050'de ise 100 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor. Oysa örneğin Suveyş Kanalı'ndan yılda 17 bin gemi geçiyor. Şehir hatları ve balıkçı tekneleriyle birlikte İstanbul Boğazı'nın günlük trafiği 2 bin 500.
 
4 İLÇEDE 45.2 KİLOMETRE
 
Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlıyor. Altınşehir ve Şahintepe mahallelerinden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek Kanal İstanbul, Terkos ve Durusu mahallelerinin yakınlarında Terkos Gölü'nün doğusundan Karadeniz'e ulaşacak. Proje alanı, Arnavutköy (28,6 km) Küçükçekmece (7 km), Başakşehir (6,5 km) ve Avcılar (3,1 km) ilçe sınırları içinde.
 
 

MALİYETİ 65 MİLYAR TL
 
Projenin 65 milyar TL yatırımla hayata geçirilmesi planlanıyor. İnşaat aşamasında 6 bin kişinin, işletme aşamasında bin 500 kişinin çalışması öngörülüyor. Kanal derinliğine bağlı olarak yaklaşık 1,5 milyar metreküp hafriyat çıkması bekleniyor. Deniz ve dip taramasından da 115 milyon metreküp malzemenin çıkacağı tahmin ediliyor.
 
LOJİSTİK MERKEZ
 
Proje kapsamında hem Marmara Denizi'ne hem de Karadeniz'e konteyner yük limanı inşa edilecek. Karadeniz'e yapılacak liman 4,8 kilometre uzunluğunda olacak. Bin 500 hektar alana lojistik merkez kurulacak.Sabah Gazetesi'nin haberine göre 3. havalimanı ve demir yolu ile entegresi sağlanacak. Küçükçekmece Gölü'ne 200, ile Sazlıdere'ye 860 tekne kapasiteli yat limanları yapılacak.
 
HAYVAN KÖPRÜSÜ
 
Kanal İstanbul'un üzerinden geçecek 6 köprü ile kara ve demiryolu ulaşımı sağlanacak. Yabani hayvanların geçişi için de ayrıca 6 köprü inşa edilecek. Köprüler dışında kanal içerisinde acil durum rıhtımları da olacak. Dalgakıranlar, fenerler ve Karadeniz ile Marmara Denizi'nde bekleme alanları inşa edilecek.
 
100 YIL ÖMÜR
 
Yatay mühendislik çalışmaları devam eden güzergâhın inşaatının 5 yılda tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında 350 DTW büyüklüğündeki gemilerin bile geçişi için uygun olacak. Ekonomik ömrü 100 yıl olacak.
 
YEŞİLE KORUMA
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kanal İstanbul ÇED raporu hazır. Plana yeşil alanlar, kentsel çalışma alanları, korunacak alanlar işlendi. Yapı sınırlaması getirilecek. Korunacak alanlar, sosyal altyapı alanları, afet tehlike alanları, su, atıksu ve atık sistemleri, sağlık, turizm, ulaşım, karayolları, demiryolları, denizyolları ve havayolları alanları işlendi.
 
KAMU PLANI
 
Güzergahın 12 kilometresi Sazlıdere, 8 kilometresi ise Küçükçekmece Gölü'nden geçiyor. Bir kilometrelik alan ise orman. Geri alan 23 kilometrekarelik alan kamulaştırılacak. Projeden en fazla etkilenecek alan 35 bin kişinin yaşadığı Şahintepesi.

 

Okuyucu Yorumları67 yorum
 • 52 Oy
  pamuk eller cebe patron cıldırdı cepte bırsey kalmadı kendımızı satacagız yakında
 • 52 Oy
  butun akp kıler ordan kapmıstırc arsaları
 • 27 Oy
  Natonun Karadeniz e çıkma projesi. Mondros antlaşması çöpe. amerikan planı .
 • 40 Oy
  kredi veren bulundumu hangi parayla yapılacak millet ekmeğe muhtaç hale gelirken hangi parayla bu fantazi yapılacak
 • 28 Oy
  gemi gecisinde ucret alinacak mi?
 • 33 Oy
  bu ülke yerli arabasını yapmadıgı sürece para akışı dışarıya devamlı gidicek. o yüzden ne yapsan boş. önce yerli araç üretip gemideki deliği tıkamak lazım.
 • 29 Oy
  MİLLET AÇ, EKONOMİ ÇÖKMÜŞ, MUTFAKLAR YANIYOR, ENFLASYON KUDURMUŞ, İNSANLAR BUNALIMA GİRMİŞ. AKePe Lİ YANDAŞLAR ÇILGIN RANT KAZANSIN DİYE PROJE ADI ALTINDA MİLLETİN PARASI İLE OYNUYORLAR. SARAY İKBAL VE ŞAŞAASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DÜŞÜNMEYEN OSMANLIYI DA LALE DEVRİ ÇÖKERTMİŞTİ... ASGARİ ÜCRETLİYE, EMEKLİYE GELİNCE PARA YOK...!
 • 21 Oy
  bu çılgın proje ????
 • 27 Oy
  yeşili korumaktan bahsediliyor.hangi yeşili korumak acaba.turkiyemiz şimdiye kadar görmediği doğa düşmanlığını son 15 senedır yaşıyor. 3 ncu Havalimanı bölgesinde tek yabani ot dahi bırakılmadı. havalimani alanının 5 katı alan önümüzdeki zaman yerleşime açılmak için tahrip edildi.o güzelim ormanları yok ettiniz
 • 1 Oy
  @elturkokassap evet çok doğru bır youm yeşil turkıye ıçın uğrasacaklarına tersınıyapıyorlar
 • 18 Oy
  bos proje once ekonomiyi sanayiyi guclendir sonra 50 tane kanal istanbul projesi rahat rahat yaparsin zaten ekonomi yerlerde tam yerin dibine sokucak kanal istanbul ustunden gecen koprulerden 100 tl alirlar
 • 11 Oy
  bu proje türkiyeyi batırma projesidir metro projeleri iptal edildiği için nekadar para ödeneceği ortada bu parayı bu hatayı yapanlardan mı gariban halktanmı tahsil edilecek 2 şehir hastanalaeine doktor bulunabilecekmi 30yıl geri ödeme yaılacağ doğru mu?
 • 13 Oy
  BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜNDEN BAŞLAYIP ÇATALCA MERALARINDAN GEÇECEK BİR GÜZERGAH DAHA KOLAY VE DAHA AZ MASRAFLI OLACAKTI NEREDEYSE YARI YARIYA AMA RANT VE POLİTİK OLARAK BU GÜZERGAH TERCİH EDİLİP ÜLKE BİRİLERİNİN DAHA ÇOK ZENGİN OLMASI İÇİN BÜYÜK ZARARA UĞRATILMIŞTIR YİNE
 • 10 Oy
  ustune kurulan kopruler gecis 100 euro olur herhalde
 • 10 Oy
  DEPREM BÖLGESİ . KANALA UCAR ORDAKI EVLER NOT EDIN BUNU BIRI YAZMISTI BUNU DERSINIZ
 • 8 Oy
  KÜÇÜKÇEKMECE VE AVCILAR BÖLGESİ İSTANBULUN OTURMUŞ KALABALIK İLÇELERİNDEN ŞİMDİ BURAYA BİRDE KANAL İSTANBUL GELİRSE İYİCE KARIŞCAK KALABALIK NÜFUS O KADAR İNSAN YERLEŞİM YERİ NOLCAK KANAL İSTANBUL İÇİN EN İYİ VE EN SAKİN GÜZERGAH SİLİVRİDİR.
 • 10 Oy
  17 temmuz 2018 de seçim var demektir.. son 2 seçimde bu proje ortaya çıkıyor yine aynı oyun.. ülke ekonomisi bu projeyi kaldıracak güçteyse emekliye memura asgari ücrete yapılan zamlar neden bukadar az.. enflasyon hertürlü oyuna rağmen %13 oldu.. büyüme %11 deniyor neremizde hissediyoruz bu büyümeyi alım gücümüz her geçen gün düşüyor, dış borç 900m. $ olmuş hayal proje peşindeyiz..
 • 14 Oy
  @vatandas_1982_nnvbo SANA ÖYLE GELİYOR YAPILINCADA AĞZIN AÇIK KALACAKTIR EMİNİMKİ..
 • 9 Oy
  Cehaletin iktidarına yakışır bir proje, ekolojik etkileri öngörülmeden yapılmış laz müteahit projesi...
 • 5 Oy
  önce harfiyatla yapılacak adalar yapılmalı araplara yahudiye satılmalı bu parahavuzda paylaşılmalı sonra kanal yapılırsa yapılmassa şeyime kadar boş verin erken seçim işi bu sahi benzine zam gecikmedimi be ancak onu iyi yapıyorlar zammı günü gününe beceriyorlar hah ha hah ha
 • 9 Oy
  Bir kanal daha yaparız. Üç köprüde onun üzerine dikeriz. çünkü köprü yapmak için ya kanal ya nehir lazım. önce kanal veya nehir yaratacağız ardından üzerine köprü yapacağız.
 • 4 Oy
  1-) Hesapsız kitapsız, fizibilitesiz, rantabilitesi sıfır, sadece gösteriş amaçlı bir üçüncü dünya ülkesi yatırımı, kamu kaynakları vergileriniz işte böyle boş beleş işlere gömülüyor, hiç bir üretken yatırıma katkısı yok, 30 km berisinde zaten bir su yolu var. Asıl yapısal ekonomik dönüşüm başlatmak yerine göz boyama oy kapma yatırımı. İnşallah vaz geçilir. Üçüncü köprü, kuzey otoyolları, üçüncü havaalanı, kanal İstanbul ile İstanbul karadeniz sahil şeritlerine kadar büyüyecek demektir. Bu aynı zamanda Belgrat ve şile ormanlarının yok edilmesi demektir.
 • 6 Oy
  evet söyledikleri gibi çok ihtiyaç var. en acil ihtiyacımız bu.
 • 8 Oy
  Neyin yüz akı neyin? hırsızlığın zirvesi zirvesi.... ne diyorsunuz.....her türlü üçkağıtçılık var işin içinde her türlü...
 • 3 Oy
  memleketiçolleştıecek açgozlu rantıyecı çıkar grupları
 • 7 Oy
  KOBİLERİ KURTARMAK İÇİN%75 İ GERİ ÖDEMESİZ KREDİ VERMEYE DEVA ETSİNLER EMEKLİ%4 ZAM ALSIN OYUNU ARP YE VERSİN UYANIRLARSA %10 ALAMAZSINIZ ONAGÖRE !!!!
 • 2 Oy
  BÜYÜK ŞEHRE DOLUŞAN HALKIN ANADOLU ŞEHİRLERİNE GİTMESİNİ ÖZENDİRMEK İÇİN DE POROCENİZ WAR MI ? BÜTÜN TÜRKİYEYİ İSTANBULA MI DOLDURMAK İSTİYONUZ ?
 • 2 Oy
  gıdip anadoluyu yeşerteceklerıne hazırı katledıyorlar ıstanbul katılımısınız ıstanbulda herkes nerede ıse kanser ldu olacak boyle gıdese
 • 1 Oy
  Her seçim döneminde böyle projeler konuşulur.Maliyeti 64 Milyar TL dediler.Kesin 80 Milyar TL yi bulur.Kim başını bu projeye sokar kime vaadler olur onu bilemem.Yalnız İstanbulda deprem riski,Yeşil Sıkıntısı,Hava kirliliği,Çarpık yapılaşma,ekonomik sıkıntılar vs. varken bu tür şeyler hayal kurmaktan öte gitmiyor.
 • 1 Oy
  2-) Bu gösteriş yatırımları, nüfusu İstanbul'a ve Marmara bölgesine yığmak anlamına gelir, 10 sene sonra İstanbul nüfusu 25 milyon, Marmara bölgesi nüfusu 40 milyon olur. İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ, Ankara, İzmir, Bursa bölgesine yoğun bir iç göç yeniden tetiklenir. Doğu Güneydoğu, Karadeniz, İç Anadolu bölgesinde nüfus iyice seyrelir. Tarım iyice çözülür, şehirleşen nüfus oranı % 90 ı geçer, tarımda tamamen ithalatçı konuma gelir Türkiye. Marmara ve Ege Bölgesi cazibe alanları haline gelir, geri kalan % 60 lık ülke sathı atıl duruma getirilmiş olunur.
 • 1 Oy
  3-) Üçüncü havaalanı İstanbul kuzeyindeki ormanların bitme fermanıdır. Göreceksiniz ki 10 sene sonra İstanbul boydan boya Karadeniz sahilleri ile bütünleşmiş olacak. Yazık olacak o güzelim orman kuşağına, zaten bu gün itibarıyla o eski orman kuşağının % 50 yok oldu, öbek öbek villa siteleri büyüdükçe büyüdü ve orman tahrip oldu, şimdi son darbe bu yatırımlarla geliyor. Kamu yatırımları nasıl verimsiz olur, vergiler nasıl çar çur edilir, verimsiz yatırımlar halkın sırtına nasıl yıkılır, yandaş müteahhitler nasıl zengin edilir, bu dönemi izleyin anlayın öğrenin ve görün.
 • 1 Oy
  3 köprü yetmedi 5 köprüde buraya yapar geçirirsiniz döner dolaşır bu proje millete girer yine
 • 1 Oy
  İHANETE DEVAM.
 • 1 Oy
  halkın sırtına yükleyerek birşeyler yapılacaksa bunu nenem de yapar, adam kendisi kandırıldıkça oda durmadan halkı kandırıyor, br kesimini tabi. hiç bu güne kadar kandırılan devlet adamı gördünüz veya duydunuzmu. tarihte ilk, hemde onlarca defa kandırılan.
 • 0 Oy
  Bu kanal üzerinede üç adet köprü.... Eeee bunlardanda geçiş ücreti.... illaki
 • 0 Oy
  Bir laf vardır "Beynine turp suyu sıkayım" derler.. Bağaz trafiğini güya meskun/ikamet alanları dışına kaydırmak amaç dediler.. ama güzergahın her iki tarafı muazzam bir yapılaşma var ve milyonlarca insan yaşıyor.. eee yani kaza olduğunda aynı miktarda insan Küçükçekmece, Başakşehir vs'de ölürse ne olacak? Bunların kanı da mı ucuz?
 • 6 Oy
  ferhatla ne hastanesi 3 ay gün veriyorlar neyin kafasını yasıyorsun
 • 2 Oy
  bu olumsuz yorum yapanlar var ya hep ileri ülkelerden geri kalmamızın sebebi olan chp zihniyetli geri kafalılar bundan tam 50 yıl önce bunların babalarıda DEMİREL' e niye zap suyunun üstüne köprü yapmıyorsunda boğaza yapıyorsun rant için değilmi demişlerdi. şimdi buları tek tek tespit edeceksin aynı cibiliyetten ve aynı mayadan geldiklerini görürsün hatta ve hatta daha geri gideyim matbaayıgevur icadı diye getirt miyenlerde bunların dedeleridir sizi man kafalar sizi
 • 21 Oy
  süper olur çokda iyi olur çünkü büyüyen istanbulu boğaz trafiği taşımıyor artık ve ro ro gemileri 2 gün bekliyorlar boğazı geçmek için yarın o bekleyen gemiler çoğalınca nerede bekleyecekler, oysa kanal istanbul yapıldığında beklemeden geçecekler ve paralı olacağı içinde türkiyeyi kalkındıracak bir proje, türkiye kalkınmassa sen kalkınamassın, para harcamadan dükkan açılmıyor, açtığın zamanda mersedese binersin kıymetini bilin siyaset yapmayın, köprüleride istemeyenler şimdi ilk önce kendileri geçiyor.
 • 3 Oy
  @demirezen62 Yeni yapılan köprüler paralıda devlet mi kazanıyor parasını yandaş kazanıyor.Hatta geçmeyen araba için bide devletten para çıkıyor.kafanız devamlı mı bukadar güzel merak ediyorum doğrusu.
 • 17 Oy
  arkadaşlar yorumlarınızı okudum önce akp hayranı olamdığımı söylemek isterim kanal İstanbul yeni boğaz demek akar yakıt gibi tehlikeli gemilerin geçişi yönlendirmek ç.kal boğzının yükünü hahafiletmek burada kuyrukta bekleyen gemileri görseniz geç kalınmış bir kara dersiniz keşke saros körfezinden de yapalıabilse hayırlı olsun derim ben
 • 13 Oy
  @haghag genel ihtiyaçlarda bukadar maliyetli bir projeyi kaldıracak ekonomin varsa neden asgari ücret 1,603 tl açlık sınırım 2,000 tl oluyor.. kuyrukta bekleyn gemi umrumda değil öncelik işsizlik ve ekonomik sorun çözülür elimizde bu projeye ayıracak kadar artı para olur ozman yaparsın.. son 2 seçimde bu proje gösterilerek oy devşirildi yie seçim yaklaşıyor bu proje çıktı ortaya.. hyırlı olsun derken birde bu açıdan bak derim
 • 2 Oy
  @haghag Hangi sebeple doğal boğazdan ücretsiz geçiş varken,paralı kanal istanbulu tercih edecekler,ayrıca 65 milyar tl ile kaç fabrika ve teknolojik yatırm yapılır ve dışa bağımlılık azaltılıp ihracaat arttırılır biliyormusun,bu proje parayı toprağa gömme projesidir ve üzun vadede hiç bir getirisi yoktur,baksanıza ekonomik ömrüde 100 yıl olacakmış,binlerce3 yıllık doğal boğaz varken bu gereksiz ve milleti borç batağına sokacak proje ülkemin yıkımı olur ,osmanlının son dönemi gibi borçlanarak millete ve üretime yatırım yapılmadan şatafata harcamaların bedelini genç yaşta toprağa düşenler öde
 • 26 Oy
  bakın beyler bayanlar cehaletinizi çamur atarak kapatamazsınız öncelikle boğazdan geçen gemiler birkaç gün zeytinburnu açıklarında sıralarını beklemek zorundalar öyle ben geldim hadi geçiyorum la olmuyor buda bekleyen gemiler büyük bir masraf oluşturuyor Montreux Anlaşması göre türkiye burdan zaten bir cüzi bir ücret alıyor ama bu yapılacak proje ile beklemeden geçip gidecekler burada da bunu sizden anlamanızı bekleyecek bir düşünce tabiki beklemiyoruz ama vizdansızlık yapmanın da bi anlamı yok
 • 4 Oy
  @ferhatla acaba sen bu işi kolaymı sanıyorsun millet haklı millet aç bunlar rüya peşinde
 • 32 Oy
  Allah utandırmasın,devlete,millete hayırlı,uğurlu olsun.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın